دستورالعمل عقد مرابحه دستورالعمل عقد مرابحه

مرابحه یکی از ابزارهای تأمین مالی اسلامی و ابزار مهمی برای حمایت از تأمین مالی نیازهای خانوار و ناظر به اهداف سپرده‌گذاران و سلیقه‌های مختلف متقاضیان تسهیلات جهت تهیه انواع کالاهای موردنیاز ایشان همچون لوازم خانگی، اجناس مصرفی، کالاهای مصرفی بادوام و... می‌باشد.
* مرابحه مورد استفاده در بانک (معاملات بانکی) از نوع مرابحه سفارشی است. در این نوع مرابحه، بانک قبل از درخواست مشتری اقدام به خرید کالا نمی‌کند و پس از مراجعه مشتری و ارائه تقاضای کالا یا خدمتی خاص، اقدام به خرید آن کالا کرده، سپس با احتساب سود معین، کالا را می‌فروشد.

تقسیم­بندی قرارداد مرابحه از جهت شیوه انجام معامله :
مرابحه به صورت مستقیم و اصالتی و همچنین به صورت وکالتی منعقد می شود.
* در رویه بانکی­­، نوع دوم قرارداد یعنی مرابحه وکالتی منعقد می­گردد و مشتری به وکالت از طرف بانک نسبت به خرید کالا اقدام می­نماید.

تقسیم بندی قرارداد مرابحه از لحاظ شرایط فروش کالا به دو صورت نقد و نسیه و ترکیبی  است که نسیه نیز شامل دو تقسیم بندی نسیه دفعی،نسیه اقساطی است .در معاملات بانکی نسیه دفعی رواج بیشتری دارد.

1- مرابحه نقد
مشتری از بانک درخواست می کند تا کالای مورد نظر را از بازارتهیه کرده و بانک بهای تمام شده کالا را به اضافه سود خرید و فروش از مشتری نقدا دریافت می کند.مورد استفاده این نوع مرابحه، بیشتر در اعتبارات اسنادی ریالی و کارت مرابحه می‌باشد.

2- مرابحه نسیه
الف- نسیه دفعی:همانند مرابحه نقدی است با این تفاوت که مشتری می تواند طی مهلت تنفسی که بانک به وی می دهد نسبت به پرداخت یکجای قیمت تمام شده کالا+سود فروش+سود دوران تنفس اقدام نماید.
تبصره: در حال حاضر حداکثر مدت تنفس شش ماه می باشد. در مواردی که متقاضی تقاضای دوره تنفس بیش از 6 ماه می‌نماید اجابت تقاضای نامبرده و افزایش مدت تنفس صرفا در صورت تأیید اداره کل اعتبارات و سرمایه‌گذاری تا حداکثر 12 ماه قابل افزایش خواهد بود. (حداکثر دوره تنفس 12 ماه خواهد بود)

ب-نسیه اقساطی(تدریجی):
همان روش مرابحه نسیه دفعی است با این تفاوت که بانک کالا را به صورت اقساطی بر اساس قیمت نقدی و سود دوران تقسیط (نرخ مبادله ای)به صورت اقساط مساوی یا نامساوی در سررسیدهای معین به مشتری واگذار می شود.(مهلت تنفس جهت بازپرداخت تسهیلات لحاظ نمی شود)
در معاملات بانکی، نوع نسیه مرابحه رواج بیشتری دارد.
3- مرابحه ترکیبی :
در این روش بخشی از قیمت تمام شده کالا به­ علاوه سود فروش، به صورت نقدی توسط سفارش­دهنده کالا پرداخت می­گردد و بخش دیگر به صورت نسیه دفعی و یا نسیه تدریجی با لحاظ سود دوران تنفس یا تقسیط، بازپرداخت می­شود. لازم به ذکر است سود دوران تنفس بلافاصله پس از اتمام مدت تنفس اخذ گردیده و مابقی مبلغ تسهیلات اعطاشده، برای مدت معین شده در قرارداد تقسیط خواهد شد.
توضیح: مدت تنفس از دوران معین شده جهت تقسیط (بازپرداخت) تسهیلات، کسر می گردد.

مهلت تنفس : مهلت تنفس 10 روزه در ماههای 29، 30 و31 روزه : 26ام ماه تا پایان روز 4ام ماه بعد درماههای 31 روزه . پایان روز5ام درماههای 30 روزه و پایان روز 6ام درماههای 29 روزه میباشد که دارنده کارت پس از صدور صورتحساب می تواند نسبت به بازپرداخت مصرف شده به صورت یکجا اقدام نماید