اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

دومین گردهمایی اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر بت شکن ودکتردانش جعفری برگزار شد

دومین گردهمایی اقتصاد مقاومتی با حضور مدیر عامل بانک، دکتر داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از مسوولان وکارکنان بانک در سالن آمفی تیاتر ساختمان ونک برگزار شد.
به گزارش خبر نگار ما، در این گردهمایی دکتر بت شکن مدیر عامل بانک طی سخنانی ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهدای دفاع مقدس و قدردانی از حوزه مقاومت بسیج به دلیل برگزاری این گردهمایی، به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: تقویت تولید داخلی با موضوع درون زایی اقتصاد، اقتصاد دانش بنیان، مردم بنیادی، عدالت محوری و مهمتر از همه انعطاف پذیری از جمله موارد اصلی اقتصاد مقاومتی از دید ایشان به شمار می آید.
مدیر عامل بانک خاطر نشان کرد: این 5 محور اقتصاد مقاومتی با دو رویکرد درون زایی به منزله اتکا به ظرفیت های گسترده نیروی انسانی، جغرافیایی، زیر ساختی، نرم افزاری و از طرف دیگر برون گرایی اقتصاد تاکید دارد.
وی با تاکید بر ایفای نقش بانک ها و این که بانک ها باید با سیاست های اقتصاد مقاومتی خود را تطبیق دهند، افزود: به عنوان یک بانک بزرگ دولتی و یک بانک تخصصی، توسعه ای و به دلیل ماهیت بانک مسکن باید با بانک های دنیا ارتباط برقرار کنیم و از طرف دیگر بهتر است سرمایه گذاری ها از طریق بانک صورت پذیرد.
مدیر عامل بانک با اشاره به این که اقتصاد کشور با تنگنای مالی مواجه است و دیگر راهکارهای تامین مالی سنتی پاسخگو نیست، بیان کرد: بودجه دولت، محدودیت های نفت و معضلات ناشی از تحریم، مواردی است که کشور را در تنگنای مالی قرار داده است پس بانک ها باید در این بخش ها ابتکار عمل داشته و روش های جدیدی مبتنی بر علم، اجرا و کاربرد ارایه دهند.
وی به کارگیری علم و دانش را در هر بخشی موثر دانست و گفت: یکی از دغدغه های امروز ما به کاری گیری دانش روز برای تامین مالی است، باید بدانیم که تامین مالی نیاز به تجربه و ابتکار عمل دارد و بانک مسکن در این موضوع پیشگام بوده و از دست آوردهای علمی برای تامین مالی استفاده می کند.
دکتر بت شکن مدیر عامل بانک در ادامه سخنان خود با اشاره به این که دارایی های بسیاری در کشور وجود دارد که به شکل مناسبی از این دارایی های احصا جریان نقدی صورت نمی گیرد، گفت: با اتکای به ظرفیت ها ودارایی های با کیفیت و در عین حال بازار پذیر از طریق انتشار اوراق بهادار و اوراق منفعت یا صندوق های ساختمان جریان نقدی را برای آبادسازی شهرهای جدید فراهم نماییم.برای نقش آفرینی در این حوزه ها باید با دانش تامین مالی کشور ظرفیت ها و دارایی های موجود را به کار گیریم و با اتکا به دارایی های در اختیار راهکاری ارایه دهیم.
مدیر عامل بانک مسکن در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با توجه به فرموده های مقام معظم رهبری بتوانیم از نیروی انسانی خوش فکر که در بانک هم موجود است،استفاده کنیم و با بهره گیری از ظرفیت هایی که در کشور موجود است جامعه را از تنگناها گذر داده و شاهد رشد و توسعه اقتصادی کشور باشیم.
در ادامه این گردهمایی، دکتر دانش جعفری طی سخنانی با اشاره به دو شاخصه آسیب پذیری و مقاومت اقتصادی به تحلیل وضعیت نظام بانکی با نگرش اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: آسیب پذیری اقتصادی بیان می کند که اقتصاد تا چه اندازه در معرض تکانه های بیرونی تهدیدکننده از خود مقاومت نشان می دهد و پس از اصابت ضربه در اولین فرصت ممکن به وضعیت عادی خود برمی گردد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مفهوم اجرایی اقتصاد مقاومتی را ایجاد نهاد مناسب به منظور کاهش خطرپذیری اقتصاد ایران دانست و گفت: این نهاد باید خطرپذیری در برابر تکانه‌ها و اختلال‌های آسیب زننده داخلی و خارجی، به ویژه تحریم‌های بین‌المللی را به حداقل رسانیده و زمینه را برای دستیابی ایران به پیشرفت‌های پایدار اقتصادی فراهم نماید.
دانش جعفری قلمرو اقتصاد مقاومتی در ایران را مواردی از جمله شناسایی حوزه‌های خطرپذیر اقتصاد ایران و پیدا کردن راهکارهای کاهش خطرپذیری‌ها و همچنین کنترل و مدیریت آن دانست وبیان کرد: خروج از حوزه‌هایی که میزان خطرپذیری و احتمال آسیب در آن بالاست وهمچنین مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر خطرپذیری‌های موجود از دیگر مواردی است که در قلمرو اقتصاد مقاومتی باید به آن پرداخت.
وی در تشریح خطر پذیری وابستگی در آمد دولت به نفت گفت: بیش از 65 درصد درآمدهای دولت به صادرات نفت وابسته است و هرگونه تحریم خرید نفت ایران و یا کاهش قیمت جهانی نفت موجب آسیب دیدن درآمدهای دولت می‌شود.
براساس این گزارش، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود به ارایه گزارشی از ترکیب درآمد دولت در بودجه عمومی و وضعیت نظام مالی ایران در مقایسه با کشورهای جدول به ویژه ترکیه، مکزیک و مالزی ، وضعیت تسهیلات غیر جاری نظام بانکی و وضعیت چند بانک منتخب از لحاظ سود آوری پرداخت.
آخرین بروزرسانی 1394/9/25

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین