اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

دکتر بت شکن:

فعالیت بخش حقوقی با رویکردهای نوین توسعه ای یکی از ضروریت های بانک است

در ادامه بازدید از ادارات کل مرکزی؛ مدیرعامل، عضو هیات مدیره ، مدیر امور حراست و رییس اداره کل حوزه مدیریت از اداره کل حقوقی بازدید کردند.
به گزارش خبرنگار ما، در نشستی که در جریان این بازدید و با حضور مسوولان و کارکنان اداره کل فوق الذکر برگزار شد، دکتر بت شکن مدیرعامل بانک گفت : فعالیت بخش حقوقی با رویکردهای نوین بانک یکی از بخش های ضروری بانک برای بحث توسعه ای شدن است و تقویت آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.
وی با تاکید بر کسب دانش و آگاهی در حوزه های مختلف حقوقی مرتبط با مسایل مالی ، اقتصادی و بانکی افزود : کارکنان حقوقی به نوبه خود باید بر مفاهیم و اصطلاحات تسلط کافی داشته تا برای تهیه و تدوین برنامه ها برای کارهای جدید نقشی موثر ایفا کنند.
مدیرعامل بانک در ادامه به نقش مهم حمایتی و پشتیبانی اداره کل حقوقی اشاره کرد و گفت : اداره کل حقوقی باید با تدوین راهکارها در همراهی و همیاری بخش های مختلف بانک حضور موثر داشته تا بدین وسیله بانک در مسیر درست و به شکل درست حرکت کند.
دکتر بت شکن به تدوین اساسنامه بانک توسعه ای ـ تخصصی اشاره کرد و گفت : علیرغم این کار بزرگ ، باید بدانید در ابتدای راه هستیم و در این مرحله باید به فکر اقدامات و عملیات اجرایی این اساسنامه باشیم.
وی با تاکید بر اهمیت مطالعه کتاب های حقوقی روز دنیا به کارکنان اداره کل حقوقی ، به مباحث یکی از این کتاب ها اشاره کرد و گفت : همواره چهار شرایط بحرانی، غیرعادی، عادی و شرایط توسعه ای برای یک سازمان با مشتریان آن برقرار است. 
مدیرعامل بانک در ادامه با تشریح شرایط حوزه های بین الملل و تسهیلات ارزی و اعتبارات اسنادی ، شرایط بحرانی را تبیین کرد.
دکتر بت شکن در ادامه افزود : تسهیلات مسکن مهر ، یکی از شرایط غیر عادی بانک است زیرا پرداخت حجم وسیع و بزرگی از تسهیلات بر عهده بانک قرار داده شد.
وی در توضیح شرایط عادی گفت : فعالیت بانک در پرداخت تسهیلات خرد با اعتبارات سنجیده شده و وثیقه ملکی مناسب و همچنین با نظارت بر پروژه ها ، شرایط عادی و بی دغدغه بانک می باشد.
مدیرعامل بانک به شرایط چهارم اشاره کرد و افزود : اکنون ما نوع دیگری از شرایط را مطرح می کنیم و آن ورود به شرایط توسعه ای می باشد ، بنابراین باید برای این شرایط برنامه و هدف داشته باشیم.
وی در ادامه تصریح کرد : هدف از این مباحث و تشریح هر یک از شرایط تعاملی بانک با مشتریان و محیط خود ، تهیه و تدوین برنامه های جامع و مدون برای حرکت و عبور از هر یک از آن ها است که این امر مهم بر عهده اداره کل حقوقی می باشد.
دکتر بت شکن افزود : یکی از مهمترین مولفه ها در راستای تغییر در عملکرد اداره کل حقوقی ، مدیریت زمان و تخصیص آن به هر چهار شرایط تشریح شده می باشد به طوریکه این عملکرد باید در راستای ارایه طرح ها و برنامه ها برای عبور از شرایط بحرانی و غیرعادی و ورود به موقعیت عادی و سپس شرایط توسعه ای باشد.
مدیرعامل بانک درخصوص سیاست گذاری ها در اداره کل حقوقی تصریح کرد : تفویض کارهای عملیاتی و اجرایی قابل واگذاری به مدیریت های مناطق باید به عنوان سیاست این اداره کل در ماه های آتی باشد به طوریکه در راستای تحقق آن نسبت به آموزش و تقویت کارکنان حقوقی مدیریت ها اقدام شود.
وی با اشاره به اهمیت آموزش و افزایش سطح آگاهی کارکنان حقوقی از مسایل به روز این بخش افزود : این اداره خود باید اساتید خبره و باتجربه به همراه دوره های مورد نیاز را بررسی ، شناسایی و به اداره کل آموزش معرفی کرده و همواره خود را به دانش روز حقوقی مجهز کند.
در ادامه این نشست ، محمد حسن مهدوی مشاور مدیرعامل و مدیر امور حراست با قدردانی از زحمات کارکنان اداره کل حقوقی گفت : واحد حقوقی بانک همگام و هماهنگ با مجموعه حراست بانک عمل کرده و نتایج خوبی را به همراه داشته است.
وی به چالش های اداره کل حقوقی اشاره کرد و افزود : یکی از مهمترین مشکلات نبود دیدگاه پیشرو برای این اداره کل می باشد زیرا همچنان سایر بخش های بانک به دلایلی از جمله عدم رعایت بهداشت اعتباری ، نبود تعامل موثر با مشتری و ... مسایل خود را به این اداره ارسال کرده تا به نتیجه برسد.
مدیر امور حراست در پایان گفت : اداره حقوقی واحد وصول بانک نیست بلکه واحد سالم سازی و پیشگیرانه است بنابراین برای سال 95 باید با برنامه ای مدون ضمن آموزش دوایر حقوقی مدیریت ها با هدف عدم ارسال پرونده ها و آموزش مجموعه داخلی اداره کل حقوقی با هدف ارتقا سطح اطلاعات آن ها ، شاهد این رویداد باشیم. 
در ادامه علیرضا بلگوری ، عضو هیات مدیره با اشاره به حجم بالای کار در اداره کل حقوقی و اینکه در گذشته فعالیت های بانک پیرامون تسهیلات خرد با وثایق مناسب و قابل وصول بوده است ، گفت : با توجه به گسترش فعالیت های بانک در حوزه ارزی و ورود به برخی حوزه های دیگر از جمله پروژه های تجاری ، هتل ، ضمانت نامه ، مضاربه و ... نیاز به تجدید ساختار اداری این اداره کل بسیار نمایان می باشد .
وی به اهمیت تفویض برخی کارهای امور حقوقی به مدیریت های استان ها و مناطق اشاره کرد و افزود : با توجه به اینکه بررسی ها حاکی از این است که امکان تفویض اختیار بسیاری از پرونده ها و مسایل مرتبط با آن ها به مدیریت ها وجود دارد ، بکارگیری نیروهای متخصص و همچنین آموزش کارکنان دایره حقوقی و وصول در مدیریت ها ، یکی از راه های جلوگیری از سوق یافتن پرونده ها به تهران می باشد .
عضو هیات مدیره با تاکید بر لزوم پیگیری کلیه پرونده ها و در نتیجه نیاز به کارسنجی در اداره کل حقوقی افزود : علیرغم کمبود نیرو در اداره کل حقوقی ، دوایر این اداره کل در حال پیگیری تمامی پرونده ها می باشند ، لیکن بدون اقدام ماندن برخی پرونده ها ، با گذشت زمان باعث افزایش هزینه وصول مطالبات بانک می گردد . لذا باید سعی گردد هیچ پرونده ای بدون اقدام و پیگیری موثر در بانک وجود نداشته باشد . بنابراین در مرحله اول می بایست از مدیریت ها درخصوص پرونده های بدون اقدام استعلام و پس از آن نسبت به پیگیری آن ها اقدام شود . 
وی به اهمیت سیاست گذاری های مناسب در امور حقوقی اشاره و تاکید کرد : مسیر حرکت حقوقی بانک با رعایت بهداشت حقوقی و اعتباری باید در راستای عدم ایجاد پرونده های مطالباتی و کاهش تعداد آن باشد .
عضو هیات مدیره با اشاره به اهمیت پیگیری پرونده های کلان گفت : از آنجایی که بانک در خصوص میزان پیشرفت در وصول و اقدامات انجام شده به سازمان های مربوطه گزارش می دهد ، تشکیل تیم های خاص با هدف مراقبت ویژه در راستای پیگیری پرونده های بزرگ بسیار مهم است . 
وی در پایان تاکید کرد : می بایست این تفکر را که وثیقه تسهیلات ، ملک می باشد ، پس وصول مطالبات سهل است را از ذهن خود دور کنیم . زیرا زمانی که بانک در جریان وصول مطالبات خود از مسیر این وثایق حرکت می کند ، از لحاظ زمانی و همچنین هزینه های جانبی از جمله هزینه کارشناسی ملک و ... متضرر می گردد . لذا می بایست قبل از شروع اقدامات اجرایی و قضایی هر پرونده بصورت مشخص بررسی و بهترین روش وصول براساس مدارک و مستندات موجود در پرونده انتخاب شود .
در ادامه داود خلجستانی ، رییس اداره کل حقوقی با قدردانی از حضور مدیرعامل و هیات همراه گزارشی از عملکرد کاری و ساختار اداری مجموعه حقوقی بانک را ارایه کرد.
شایان ذکر است پس ازاین نشست، مدیرعامل و هیات همراه از دوایر اداره کل حقوقی بازدید کردند.
آخرین بروزرسانی 1394/11/24

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین