اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه

دکتر بت‌شکن از طرح های جدید بانک رونمایی کرد

دکتر محمدهاشم بت‌شکن، مدیرعامل بانک در نشست خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد به تشریح عملکرد بانک در سال گذشته پرداخت و بیان کرد: سال 94 سال سخت اقتصادی برای کشور در بخش مسکن و ساختمان بود.
مدیرعامل بانک با بیان این مطلب به مجموع تسهیلات پرداختی بانک در سال گذشته اشاره کرد و گفت: مجموع تسهیلات پرداختی بانک در سال 94 در بخش مسکن و ساختمان تقریباً به مبلغ 183 هزار میلیارد ریال بوده است که از این مبلغ، 126 هزار واحد به مبلغ 50 هزار میلیارد ریال مربوط به بخش مشارکت مدنی ساخت است که در مقایسه با سال 93 به میزان 56 درصد رشد داشته و در ماه‌های پایانی سال رشد 3 برابری در بخش تسهیلات اعطایی بخش مشارکت مدنی داشته است.
دکتر بت‌شکن در خصوص دیگر اقدامات بانک در سال گذشته اظهار داشت: اعطای 35 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید 110 هزار واحد، پرداخت 11 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای 117 هزار فقره جعاله تعمیرات مسکن و 86 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای 289 هزار فقره سهم‌الشرکه و فروش اقساطی نیز از دیگر عملکردهای بانک در سال 94 است.
مدیرعامل بانک با بیان اینکه بخشی از اقدامات بانک در سال گذشته مبتنی بر توانمندسازی خانوارهای متوسط بود گفت: در این راستا جعاله صندوق یکم با سقف 80 میلیون تومان و ممتاز تا 60 میلیون تومان و افزایش سقف تسهیلات زوجین تا 160 میلیون تومان برای تهران و همچنین سایر شهرها تا سقف پایین‌تر مصوب و اجرا شد.
وی افزود: تاکنون 39 هزار نفر در حساب صندوق پس‌انداز یکم ثبت‌نام کرده‌اند که از خرداد سال 95 پرداخت تسهیلات آن آغاز می‌شود.
دکتر بت‌شکن با اشاره به موضوع بسیار با اهمیت مسکن مهر گفت: تا کنون برای اعطای حدود 502 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرارداد منعقد کرده‌ایم که حدوداً مبلغ 465 هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده است و حدود 350 هزار میلیارد ریال آن فروش اقساطی شده است.
مدیرعامل بانک در خصوص میزان جذب منابع بانک در سال 94 اظهار داشت: در سال گذشته 262 هزار میلیارد ریال منابع جذب کرده‌ایم که شامل 103 هزار میلیارد ریال از محل سپرده‌های جدید و 122 هزار میلیارد ریال از محل وصول اقساط و اخذ مطالبات بانک بوده است که مبالغی در خور توجه محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: در راستای کمک به طرح‌های توسعه‌ای دولت، در دو ماه پایانی سال 94 عاملیت فروش اوراق مشارکت دولت به‌منظور واگذاری، به پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی اختصاص یافت.
مدیرعامل بانک مسکن: برنامه‌های سال جاری بانک بر اساس رویکرد اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل و به‌منظور حمایت از اولویت‌های دولت طرح‌ریزی شده است.
در ادامه این نشست دکتر بت‌شکن به توضیح جزییات برنامه‌های در دست اقدام برای سال جاری پرداخت و گفت: با توجه به شعار سال 95 و منویات مقام معظم رهبری در مورد پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی کردیم که در چهار بخش به شرح، شناسایی و تمرکز بر فعالیت‌ها در زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار، انتقال فناوری و تکنولوژی در معاملات خارجی، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی و تکیه بر صنایع کوچک و متوسط می‌توانیم با الگو گرفتن از رهنمودهای ایشان در بخش‌های مسکن و ساختمان و همچنین بانک مسکن اقدام کنیم.
وی افزود: با الویت قرار دادن سه نکته اصلی سخنان رییس جمهور محترم در حوزه مسکن، مبنی بر تقویت توان مالی خانوارها به‌ویژه زوجین جوان از طریق رژیم پس‌انداز برنامه‌ای، احیای بافت‌های فرسوده و ایجاد شهرک‌های جدید در نقاط مختلف کشور به‌خصوص سواحل جنوبی و سواحل مکران برنامه‌های بانک را در سال 95 با 2 محور اصلی مشخص کردیم که یکی از آنها افزایش ظرفیت تولید و دیگری ارتقای توان مالی خانوارهاست.
مدیرعامل بانک با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم که در سال جاری حدود 1 میلیون واحد مسکونی را برای خرید، ساخت، تعمیر و یا واگذاری سهم‌الشرکه تامین مالی کنیم اظهار داشت: حدود 200 هزار فقره از آن برای خرید، 100 هزار فقره آن برای ساخت در بافت فرسوده، 100 هزار فقره آن برای ساخت در کل کشور، 200 هزار فقره آن برای جعاله تعمیر و تکمیل مسکن و 400 هزار فقره آن برای سهم‌الشرکه و فروش اقساطی پیش‌بینی شده است.
وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های بانک در سال 95 اعطای تسهیلات به‌منظور تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر تا سقف 555 هزار میلیارد ریال است که شورای پول و اعتبار به‌منظور تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به بانک تکلیف کرده است.
دکتر بت‌شکن ادامه داد: تاسیس صندوق جدید زمین و ساختمان، به‌کارگیری ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی به‌ویژه در عرضه و ساخت مسکن و پس از اخذ مجوز نهایی شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی، ایجاد مؤسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای با تاکید خاص برای ایجاد شهرها یا شهرک‌های جدید و احیای بافت فرسوده نیز از دیگر برنامه‌های بانک برای سال جاری است.
مدیرعامل بانک با اشاره به دیگر برنامه‌های بانک در سال جاری اظهار داشت: توسعه راهکارهای جدید تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار نظیر صکوک اجاره، استصناع و منفعت در بازار سرمایه و راه‌اندازی نخستین صندوق بین‌المللی املاک و ساختمان برای جذب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از دیگر برنامه‌های این بانک در سال 95 است.
وی همچنین دو برنامه دیگر بانک مسکن را عرضه نخستین اوراق رهنی به میزان 3 هزار میلیارد ریال در فاز اول به اتکای تسهیلات پرداختی بانک و پیگیری تاسیس و اخذ مجوز لیزینگ مسکن از بانک مرکزی عنوان کرد.
در ادامه این نشست مدیرعامل بانک به تشریح جزییات وام ساخت مسکن پرداخت و افزود: شرکت‌های انبوه‌سازی که بتوانند تکنولوژی جدید برای افزایش بهره‌وری در مصرف انرژی در ساخت و سازهای خود پیاده‌سازی کنند، برای اولین بار تسهیلات ساخت هر واحد مسکونی در شهرهای تهران، تبریز، کرج، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان را دریافت می‌کنند.
وی افزود: در حال حاضر این مبلغ به ازای هر واحد مسکونی در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به مبلغ 13۰ میلیون تومان و در سایر شهرها به مبلغ 100 میلیون تومان است و در صورت ساخت و ساز به‌صورت معمولی در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به مبلغ 90 میلیون تومان و در سایر شهرها به مبلغ 70 میلیون تومان است.
دکتر بت‌شکن با اشاره به سیاست‌های بانک مسکن برای حمایت از تولید داخل تصریح کرد: به شرکت‌های پیمانکاری و تولیدکننده مصالح ساختمانی کوچک و متوسط تا ۸۰ درصد ارزش پیش فاکتور خرید ماشین‌آلات ساختمانی، تسهیلات مشارکتی با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار اعطا می‌کنیم.
وی تصریح کرد: ضمن اینکه شرکت‌های بزرگ فعال تولیدکننده مصالح ساختمانی نیز می‌توانند از حد اعتباری بانک در یک سال بهره ببرند که شامل سبدی از بسته‌های اعتباری بانک مسکن (از قبیل گشایش ال سی، پرداخت تسهیلات، اعطای ضمانت‌نامه بانکی و ...) می‌شود و برای این شرکت‌ها تسهیلات اعتبار در حساب جاری هم فعال خواهد شد.
مدیرعامل بانک اظهار داشت: با عنایت به تامین مالی دانش‌بنیان، در سال جاری می‌خواهیم شیوه‌های جدیدی را عملیاتی کنیم که مهم‌ترین آنها ارایه خدمات مدیریت دارایی برای پروژه‌های بزرگ کشور است که احتیاج به تامین مالی از طریق یک بسته کامل را دارند و شامل تسهیلات، انتشار انواع اوراق بهادار و راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان می‌شود و درواقع این اولین سیاست اعتباری مبتنی بر سیاست اقتصاد مقاومتی است.
دکتر بت‌شکن با اشاره به تصویب بخشنامه طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن در هیات مدیره بانک و ابلاغ آن به تمامی شعب از هفته آینده تاکید کرد: تمامی اعضای کانون سراسری انبوه‌سازان می‌توانند به شعب مرکزی هر استان و شعبه مستقل مرکزی تهران و 6 شعبه تعیین شده تهران مراجعه کرده و خواستار عقد قرارداد معاملات تضمین فروش اقساطی مسکن شوند.
وی افزود: در این طرح برای انبوه‌سازانی که خواهان فروش اقساطی واحدهای مسکونی خود به خریداران هستند ولی از سوی دیگر نگران عدم بازپرداخت اقساط از سوی آنان هستند، فرآیند بازپرداخت تضمین می‌شود. به این شکل که بانک بازپرداخت واحدهای مسکونی معرفی شده تا سقف ۵۰ درصد ارزش کارشناسی ملک را مشروط به اینکه بیش از ۱۵۰ میلیون تومان نشود و میزان اقساط ماهیانه نیز بیش از ۳ میلیون تومان نباشد به عهده می‌گیرد. این قرارداد سه جانبه و میان بانک، انبوه‌ساز و خریدار بوده و حداکثر مدت قرارداد ۵۰ ماهه و نرخ مؤثر کارمزد بانک نیز حدود 2.3 درصد خواهد بود.
مدیرعامل بانک مسکن یکی دیگر از طرح‌های این بانک در سال جاری را فعال‌سازی حساب امانی در خصوص پروژه‌های پیش‌فروش مسکن بیان کرد و گفت: مهم‌ترین دغدغه پیش خریداران و پیش فروشندگان مسکن به ترتیب پیشرفت فیزیکی به‌موقع پروژه و بازپرداخت به‌موقع اقساط است. این طرح به رفع این دغدغه‌ها کمک می‌کند.
وی در تشریح این موضوع اظهار داشت: پیش‌فروشنده باید ابتدا از وزارت راه و شهرسازی مجوز گرفته و سپس یک حساب امانی را نزد بانک مسکن افتتاح کند و پیش‌خریداران نیز مبالغ خود را به آن حساب می‌ریزند و بانک بر اساس کارشناسی پیشرفت پروژه، پول را به‌تدریج به پیش‌فروشنده می‌دهد و کارمزد اجرای این طرح سالانه ۱۰۰ هزار تومان برای هر قرارداد و به‌علاوه نیم درصد ارزش پروژه برای کل زمان ساخت است.
دکتر بت‌شکن در پایان با بیان اینکه پیشنهاد دولت برای تقویت قدرت وام‌دهی بانک مسکن از طریق افزایش سرمایه این بانک در مجلس شورای اسلامی و در قالب لایحه بودجه ۹۵ تصویب شد افزود: بر اساس این مصوبه، وزارت راه و شهرسازی ۵۰ هزار میلیارد ریال اموال غیر منقول خود را به فروش رسانده و درآمد حاصل از آن را صرف افزایش سرمایه بانک مسکن می‌کند و هر چه قدر سرمایه بانک‌ها افزایش یابد قدرت وام‌دهی آنها نیز افزایش می‌یابد.
آخرین بروزرسانی 1395/2/14

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین