اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

دکتر بت شکن:

سال 95، سال بهره برداری از اقدامات موثر سال های گذشته است

اولین گردهمایی مدیران ارشد و روسای شعب در سال جاری با هدف بررسی عملکرد سال گذشته و تبیین اهداف عملیاتی سال95، با حضور 1000 نفر از جمله وزیر راه و شهرسازی، معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی، مدیر امور اعتباری بانک مرکزی، مدیر عامل بانک، اعضای هیات مدیره، مدیران امور و روسای ادارات و همچنین حدود 800 نفر از روسای شعب سراسر کشور در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، دراین گردهمایی دکتر محمد هاشم بت شکن، مدیر عامل بانک با قدردانی از تلاش ها و مساعی تمامی کارکنان بانک در سال گذشته تاکید کرد: باید با عزم راسخ و اراده محکم و مدیریت جهادی و با یک برنامه منطقی و حساب شده ، اجرای موثر و پایش کارآمد به اهداف جامه عمل بپوشانیم.
دکتر بت شکن در ادامه سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال 95 توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال اقدام و عمل در راستای اقتصاد مقاومتی، این سال برای بانک را سال بهره برداری از اقدامات موثر سال های گذشته توصیف کرد .
وی با اشاره به عملکرد سال های گذشته بانک، شش ماهه دوم سال 92 را سال شفافیت و انضباط مالی توصیف کرد و گفت: با توجه به تحریم اقتصادی کشور، بانک در سال های گذشته دچار آسیب هایی شده بود و تمام تلاش هیات مدیره در سال 92 آفت زدایی ، آسیب شناسی و خروج از بی انضباطی به دلیل اضافه برداشت بسیار بالا از بانک مرکزی مصروف شد.
دکتر بت شکن سال 93 را سال برگشت بانک به ریل اصلی فعالیت بانکی یعنی بانکداری تخصصی مسکن و ساختمان اعلام کرد و گفت: مهمترین دستاورد بانک در سال 93 تشکیل گروه مالی بانک مسکن برای تکمیل زنجیره خدمات بانک، ایجاد شرکت تامین سرمایه و راه اندازی انواع بازارهای سرمایه ، برگزاری نظامات برنامه ریزی متمرکز و همچنین برگزاری مجامع ارزیابی عملکرد بوده است.
مدیر عامل بانک سال 94 را سال غرس نهال و بذر کاشت نامگذاری کرد و گفت : با موافقت شورای پول و اعتبار در این سال توانستیم اجازه استمهال 10 ساله خطوط اعتباری مسکن مهر و تقسیط 20 ساله آن را از این نهاد دریافت کنیم به طوری که 450 هزار میلیارد ریال منابع بانک مرکزی به شکلی به منابع ماندگار بانک مسکن تبدیل شد.
وی در توضیح اهمیت این اقدام به جمع سپرده های بانک طی 77 سال خدمت به مبلغ 450 هزار میلیارد ریال اشاره کرد و این مبلغ را با یک خط اعتباری 450هزار میلیارد ریالی که تا سی سال در بانک باقی خواهد ماند مقایسه نمود.
دکتر بت شکن راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم با سقف 80 میلیون تومان، افزایش سقف سپرده ممتاز به 60 میلیون تومان و افزایش سقف تسهیلات سپرده ممتاز و یکم برای زوجین را تا سقف 160 میلیون ریال و 100 میلیون ریال را از دیگر دستاوردهای بانک در سال 94 قلمداد کرد و افزود: اقدام بزرگ دیگری که طی سال گذشته در بانک انجام شد کاهش سپرده قانونی حساب ممتاز است که با توجه به اینکه باید به ازای هر 100 واحد سپرده ای 10 واحد آن را به بانک مرکزی می دادیم که با این کار هم قدرت تسهیلات دهی ما کاهش می یافت و هم هزینه پول ما افزایش پیدا می کرد.
وی افزود: با تلاش اعضای هیات مدیره توانستیم با کاهش سپرده قانونی حساب ممتاز بخشی از منابع بانک را آزاد کنیم و در پی آن قیمت تمام شده تجهیز منابع سپرده ممتاز نیز کاهش پیدا کرد.
راه اندازی صندوق سرمایه گذاری آباد به عنوان یک ابزار بین بازار پول و بازار سرمایه و افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر به 555 هزار میلیارد ریال از دیگر دستاوردهای مورد اشاره مدیرعامل بانک در این گردهمایی بود.
وی گفت: همچنین در سال 94 توانستیم بخش عمده ای از اهداف راهبردی بانک را محقق کنیم و در بخش اهداف عملیاتی نیز با رشد 33 درصدی مواجه بودیم.
مدیر عامل بانک رشد 56 درصدی در اعطای تسهیلات مشارکت مدنی ، فروش اقساطی بیش از 207 هزار واحد مسکن مهر ، وصول بیش از 123 هزار میلیارد ریال از مطالبات غیر جاری، عادی و مسکن مهر ، رشد 17 درصدی صدور ضمانت نامه و 28 درصدی مبلغ ضمانت نامه را از جمله اقدامات و فعالیت های بانک در سال 94 عنوان کرد.
وی با اشاره به نظام ارزیابی عملکرد و مجامع آن افزود : خوشبختانه 53 درصد کل شعب یعنی بیش از 663 شعبه در نظام ارزیابی عملکرد توانستند امتیاز مناسب و قبولی را کسب کنند.
مدیر عامل بانک در ادامه از عدم دسترسی به برخی از اهداف مانند مطالبات غیرجاری، افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم طبق هدف پیش بینی شده و نیز عدم کاهش قیمت تمام شده منابع اشاره کرد و تلاش بیشتر کارکنان بانک در این زمینه را خواستار شد.
دکتر بت شکن در ادامه سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال 95 به سال "اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل "، رهنمودهای مقام معظم رهبری را مبنا و عمل برنامه ریزی بانک طی سال 95 دانست که بر اساس آن، چهار راهبرد اساسی مترتب بر عملکرد بانک است و طی آن اهداف و برنامه های دوازده گانه استراتژیک بانک تدوین شده است .
وی شناسایی و تمرکز بر فعالیت ها و زنجیره های اقتصادی مزیت دار را از راهبردهای اساسی بانک در راستای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری ذکر کرد و ادامه داد: به طور قطع بخش مسکن و ساختمان مصداق عینی بند اول رهنمودهای ده گانه مقام معظم رهبری است زیرا با حرکت بخش مسکن و ساختمان 130 رشته به حرکت می افتد.
مدیر عامل بانک کمک به انتقال فناوری به کشور ، نگاهی ویژه به صنایع کوچک و متوسط و کمک به دانش بنیان شدن بخش های محکم و حساس اقتصادی را از دیگر راهبردهای اساسی بانک ذکر کرد و افزود: همچنین رییس جمهور نیز بر چهار نکته کلیدی شامل رونق اقتصادی با تاکید بر حرکت بخش مسکن و ساختمان و ایجاد اشتغال، بهبود وضعیت معیشتی مردم به ویژه جوانان با ارتقای توان مالی خانوارها از طریق افزایش پس انداز جهت خانه دار شدن مردم، احیای بافت های فرسوده و ساخت شهرها و شهرک های جدید تاکید دارند.
وی ادامه داد: بیانات مقام معظم رهبری و نیز فرامین مقام ریاست جمهور اسناد بالا دستی ما هستند لذا این بیانات و فرامین ملاک برنامه ریزی بانک قرار گرفت و با اخذ پیشنهاداتی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی ، وزیر راه و شهرسازی و نیز رییس کل بانک مرکزی ، طی نشستی در روز هفتم فروردین ماه، اهداف 12 گانه استراتژیک نهایی و مصوب شد که پس از تایید معاون اول رییس جمهور ، برنامه های عملیاتی بخش مسکن برای سال 95 را به بدنه بانک ابلاغ کردیم .
دکتر بت شکن در خصوص مهمترین برنامه های راهبردی بانک در سال جاری گفت: تامین مالی یک میلیون واحد مسکونی در قالب پرداخت 200 هزار فقره تسهیلات خرید، 100 هزار فقره تسهیلات بافت فرسوده،پرداخت 100 هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ، پرداخت 200 هزار فقره تسهیلات جعاله و پرداخت 400 هزار فقره تسهیلات سهم الشرکه فروش اقساطی بر عهده بانک مسکن می باشد.
وی در خصوص برنامه های عملیاتی بانک گفت: در سال جاری باید 135 هزار میلیارد ریال سپرده جذب کنیم که نکته کلیدی آن این است که حداقل باید 70 درصد این سپرده ها از جنس حساب های تعهدی باشد که مهمترین آن حساب صندوق پس انداز مسکن یکم و سپرده ممتاز است.
دکتر بت شکن پرداخت 182 هزار میلیارد ریال تسهیلات به مشتریان ارزشمند اعتباری در بخش مسکن و ساختمان و شناخت مشتریان ارزشمند اعتباری با مکانیزم اعتبار سنجی مناسب، فروش اقساطی بیش از 200هزار واحد مسکن مهر، وصول نقدی 165 هزار میلیارد ریال ،کاهش مطالبات غیر جاری به عدد قابل قبول بانک، رشد صددرصدی در ضمانت نامه ها، انتشار انواع اوراق بهادار رهنی، صکوک و اوراق مشارکت را از مهترین ریوس برنامه های راهبردی سال جاری عنوان کرد.
مدیر عامل بانک با تاکید بر ضرورت خروج کشور از گردنه رکود اقتصادی و اینکه بخش مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است ، اولویت ها و خواسته های خود از کارکنان بانک را گشایش کار فعالان عرصه مسکن و ساختمان شامل انبوه سازان و سایر کسانی که در بخش مسکن فعال هستند از طریق ارایه تسهیلات و خدمات مناسب به آنان و همچنین اصلاح نگرش مردم نسبت به نظام بانکی و عملکرد در خور مشتریان عنوان کرد.
وی همچنین بر برگزاری برنامه های آموزشی برای تمامی روسای شعب به منظور تسلط آنان بر تمامی ابزارها و محصولات جدید بانک تاکید کرد و گفت: تمامی همکاران شعب باید به تمام جزییات ، ابزارها و محصولات جدید بانک تسلط داشته باشند و این موضوع به صورت نامحسوس کنترل خواهد شد .
دکتر بت شکن سیاست های اعتباری بانک را مثبت و مناسب ارزیابی کرد و گفت: سیاست های اعتباری بانک کامل است و ابعاد مختلفی شامل سنتی سازی، صنعتی سازی و تعاونی ها را پوشش می دهد . بنابراین شما باید به تمامی خطوط اعتباری بانک ، ویژگی ها و تعاریف آن مسلط باشید. همچنین انواع ابزارهای جدیدی که در بانک آمده مانند صندوق های زمین و ساختمان، صندوق زمین و سرمایه گذاری، صکوک و اوراق رهنی که باید به تک تک این خدمات تسلط و تفوق داشته باشید.

دکتر بت شکن در ادامه سخنان با تاکید بر اینکه تمامی کارکنان باید به مثابه یک بانکدار حرفه ای و یک بازاریاب عمل کنند افزود: همچنین تمامی کارکنان باید در قالب اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان یک بازاریاب با مشتریان ارتباط متعارف و مناسب برقرار کنند و در این راستا مشکلات مشتریان را تشخیص داده و به مدیریت منتقل نمایند .
وی باید تاکید بر پرستاری از مشتریان حقیقی و حقوقی تاکید کرد: ما باید به عنوان خادمین بخش مسکن برای مشتریان ارزشمند اعتباری خود، همواره یک قدم به جلو برداریم .
مدیرعامل بانک تصریح کرد: اگر شما به جزییات محصولات تسلط کافی داشته باشید ، بازاریابی کردید، مشتری آوردید و با او ارتباط متعارف برقرار کرده نیازش را تشخیص دادید . اکنون باید به عنوان یک بانکدار حرفه ای عمل کرده ، مشکلات مشتریان را حل کنید یا به او راهکار ارایه دهید.
دکتر بت شکن خطاب به ادارات روابط عمومی و بازاریابی گفت : شعار « یک قدم به جلو برای مشتری » را نهادینه کنید زیرا وقتی مشتری به بانک آمد باید رابطه ما با او رابطه « برد - برد » باشد.
وی افزود : در این راه به اراده ، ابتکار عمل و خلاقیت برای ارایه محصولات شاخص نیاز داریم.
مدیرعامل بانک با اشاره به اینکه ارزیابی عملکرد در سال جاری بر اساس تعداد افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم و نیز تعداد پرونده های تسهیلاتی خواهد بود ادامه داد: اگر هرساله ارزیابی عملکرد هر شش ماه انجام می شد، به طور قطع در سال جاری این موضوع به صورت ماهانه کنترل خواهد شد و مدیران استان ها و مناطق باید شاخص های کلیدی عملکرد خود را هر ماه کنترل و به مدیریت امور طرح و برنامه ارسال کنند.
وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: تمامی همت شما در جذب و اعطای تسهیلات باید در شش ماهه ابتدای سال متمرکز شود.

دکتر بت شکن در پایان سخنان خود تصریح کرد: امیدوارم با تکیه بر الطاف الهی و بهره گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری و اتکا به اراده راسخ کارکنان، در ارتقای توان مالی تمامی خانوارهای اقشار متوسط جامعه و افزایش ظرفیت ساخت، به رونق اقتصادی وخانه دارکردن این قشر از جامعه موفق باشیم .

آخرین بروزرسانی 1395/3/4

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین