اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

دکتر بت شکن:

بانک مسکن با افزایش سرمایه به یکی از بزرگ ترین بانک ها از نظر سرمایه ثبتی تبدیل می شود

با تلاش بانک، افزایش سرمایه بانک مسکن از محل فروش دارایی های غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
به گزارش خبرنگار ما،دکتر محمدهاشم بت شکن مدیرعامل بانک با بیان این مطلب گفت : با تصویب تبصره 19بودجه کل کشور درمجلس و تایید شورای نگهبان، سرمایه بانک مسکن از محل فروش دارایی های غیر منقول وزارت راه و شهرسازی به 80 هزار میلیارد ریال افزایش می یابد و به یکی از بزرگترین بانک های کشور از نظر سرمایه ثبتی تبدیل می شود .
دکتر بت شکن در خصوص فرایند تصویب افزایش سرمایه در بانک مسکن تصریح کرد: برای اولین بار در سوابق بانک مسکن یک تبصره مستقل بودجه کل کشور به نام" تبصره 19" بودجه کل کشور به منظور افزایش سرمایه به این بانک اختصاص یافت که در ابتدا این تبصره با عنوان تبصره 18 با شرایط خاص بود که با تلاش اعضای هیات مدیره و همکاران شرایط این تبصره تعدیل و به مجلس ارایه شد و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد و با پیگیری های مداوم و گفتگو با اعضای شورای نگهبان اشکالات وارده آن شورا برطرف شد که در نهایت در هفته گذشته شورای نگهبان تاییدیه نهایی را صادر کرد و این تبصره تصویب و توسط رییس جمهور ابلاغ شد .
دکتر بت شکن در ادامه به بیان اهمیت افزایش سرمایه برای بانک و به ویژه بانک های دولتی و بانک های توسعه ای تخصصی پرداخت و خاطرنشان ساخت: اهمیت افزایش سرمایه از آنجایی مشخص می شود که بانک می تواند بر اساس نسبت کفایت سرمایه بالا تجهیز منابع کرده و تسهیلات پرداخت کند.
وی یادآور شد: افزایش سرمایه در نظام بانکی به عنوان اهرمی برای تجهیز منابع تلقی می شود. به خصوص در بانک های تخصصی توسعه ای که دولت اهداف توسعه ای خود را در این بانک ها دنبال می کند.
مدیرعامل بانک در خصوص میزان سرمایه گذشته بانک مسکن گفت: سرمایه نقدی بانک مسکن در طول 77سال فعالیت که توسط دولت واریز شده کمتر از 7 هزار میلیارد ریال بوده و در حال حاضر نیز سرمایه ثبتی بانک 32 هزارمیلیارد ریال است که این مابه التفاوت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بوده یعنی هیچگونه پول جدید وارد بانک مسکن نشده است که در واقع یکی از اشکالات بانک های دولتی است.
وی افزود:از آن طرف یکی از عواملی که باعث اهمیت افزایش سرمایه می شود این است که برخی از پارامترها و اقداماتی که بانک انجام می دهد مثل نسبت تسهیلات کلان،نسبت اموال غیرمنقول ،خرید شعبه و تجهیزات لازم ،بازسازی شعب به افزایش سرمایه گره می خورد که چنانچه افزایش سرمایه صورت نگیرد امکان انجام این اقدامات میسر نیست.
دکتر بت شکن تصریح کرد: یکی از راهکارهایی که می تواند به اصلاح تعادل منابع و مصارف کمک کند سرمایه است اما مهم تر این است که این سرمایه، اهرمی را در اختیار ما قرار می دهد که میتوانیم سپرده جذب کنیم ، تسهیلات بدهیم و نسبت منابع و مصارف را بهبود ببخشیم.
مدیرعامل بانک با اشاره به این مطلب که افزایش سرمایه بانک از محل فروش دارایی های وزارت راه و شهرسازی صورت می گیرد یادآور شد: با تصویب این تبصره دولت به وزارت راه و شهرسازی اجازه می دهد تا اموال غیرمنقول خود را بفروشد و عواید حاصل از فروش را صرف افزایش سرمایه بانک مسکن به مبلغ پنجاه هزار میلیارد ریال نماید .
وی در خصوص فرایند اجرایی این تبصره گفت: به منظور اجرای این تبصره سازمان مدیریت اقدام به تهیه دستور المعل اجرایی می کند و سپس اموال وزارت راه وشهرسازی که عموما زمین و یا اراضی در اختیار این وزارتخانه و یا شرکت های تابعه است شناسایی شده ودر مرحله فروش قرار میگیرد .
دکتر بت شکن با ابراز امیدواری درخصوص زمان اجرای این مصوبه گفت: چون این افزایش سرمایه طبق بودجه سال 95پیش بینی شده است ، امیدواریم این تکلیف در سال 95 انجام شود .هرچند که در حال حاضر و پس از ارایه دستور المعل اجرایی به وزارت راه و شهرسازی ، نقش بانک مسکن پیگیری و کمک به این وزارتخانه برای پیاده کردن سیاست های بخش مسکن است . بنابراین اگر بتوانیم منویات دولت را به ویژه در بخش مسکن با تاکید بر کمک به رونق بخش مسکن انجام دهیم به طور قطع اراده وزارت راه و شهرسازی برای کمک به بانک مسکن در جهت فروش اموال غیر منقول و اختصاص عواید حاصل ازفروش اموال به بانک مسکن تقویت خواهد شد.
آخرین بروزرسانی 1395/3/12

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین