اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

مدیرعامل بانک در جریان بازدید از موسسه ایران:

بانک مسکن به دلیل خدمات منحصر به فرد در حوزه مسکن خبرسازترین بانک در سیستم بانکی است

دکتر محمدهاشم بت شکن مدیرعامل بانک به همراه ابوالقاسم رحیمی انارکی و علیرضا بلگوری اعضای هیات مدیره و مسعود ایزدی رییس اداره کل روابط عمومی از موسسه فرهنگی ایران بازدید کرده و از نزدیک با مدیرعامل موسسه ایران و سایر مسوولان روزنامه ایران به گفتگو پرداخت.
به گزارش خبرنگار ما،دکتر بت شکن در این دیدار طی سخنانی با اشاره به فعالیت بانک مسکن به عنوان یک بانک دولتی که در حوزه مسکن گفت:بانک مسکن به دلیل ارایه خدمات منحصر به فرد در حوزه مسکن با آحاد مردم سروکار دارد همیشه جزو خبرسازترین بانک در سیستم بانکی کشور در حوزه خبر و رسانه می باشد.
وی افزود:پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین تر نسبت به سایر بانک ها،مدت طولانی بازپرداخت اقساط و پایین بودن مبلغ اقساط و در حد استطاعت مردم برای پرداخت از جمله برتری های بانک مسکن است.
بت شکن یاداور شد:از طرفی دیگر مسکن 30درصد سبد هزینه ای خانوار را به خود اختصاص داده است و به طور متوسط 30تا 32 درصد بودجه یا هزینه خانوار به مسکن اختصاص دارد و در شاخص تورم نیز حدود 28 تا 30درصد آن مربوط به شاخص مسکن و اجاره می باشد .به همین دلیل بخش مسکن همیشه مورد توجه مردم بوده است.از این رو نیاز است تا محصولات و خدمات بانک مسکن به خوبی از طریق رسانه ها به جامعه معرفی شود.
وی با اشاره به افزایش قیمت مسکن در دولت قبل گفت:در دولت قبل این نگرانی وجودداشت که اگر تسهیلات مسکن افزایش یابد حباب قیمتی در حوزه مسکن ایجاد می شودو قیمت ها بالا می رود .به همین دلیل در دولت قبل پرداخت تسهیلات خرید محدود شد و سقف آن تا 200میلیون ریال باقی ماند که آن هم تنها توسط بانک مسکن به مشتریان پرداخت می شد و از طرف دیگرسیاست دولت این بود که با اجرای مسکن مهر قیمت زمین را از قیمت تمام شده ملک کاهش دهد درصورتی که مشاهده شد در سال های 89تا 92 یکی از بیشترین افزایش تورم در حوزه مسکن رقم خورد و قیمت زمین حدود نه برابر افزایش یافت و قیمت مسکن هم بالا رفت.
بت شکن با بیان این مطلب که تسهیلات عامل تورم در بخش مسکن نیست.بلکه دست اندازی بر پول پرقدرت بانک مرکزی و نیز بی ثباتی در بازارهای مالی از عوامل ایجاد تورم در این حوزه بود افزود:در دولت جدید و پس از گذشت دوسال و نیم از عمر این دولت مبلغ تسهیلات از 20میلیون تومان به 160میلیون تومان افزایش یافت اما قیمت مسکن افزایش پیدانکرد.
وی با اشاره به افزایش حساب شده میزان تسهیلات گفت :با وجود افزایش تسهیلات مسکن در این سه سال هیچگونه رشد حباب گونه در قیمت مسکن نداشتیم و این نشان می دهد که دولت به ویژه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار با همکاری وزارت راه و شهرسازی که متولی سیاست گذاری در بازار مسکن و ساختمان است حساب شده و با برنامه ریزی این تصمیم را گرفتند و به همین دلیل آثار مخرب افزایش تسهیلات در قیمت مسکن مشاهده نمی شود.
بت شکن:مسکن مهر را بزرگترین پدیده اقتصادی دوران اخیر عنوان کرد که شاید با این وسعت وفراگیری حدود دومیلیون و 300هزار نفری از اقشار متوسط و کم درامد جامعه هیچ پدیده اقتصادی در سال های گذشته نداشتیم.
وی تصریح کرد: پرداخت 450 هزار میلیارد ریال تسهیلات گواه این مطلب است که از تاریخ شکل گیری پول و چاپ پول تا به امروز بی سایقه بوده است.به عبارتی اگر تاکنون 120 هزار میلیارد تومان پول چاپ شده باشد فقط در بین سال های 89تا 92 حدود 45هزار میلیاد ریال ان مربوط به مسکن مهر است و همین امر سطح اهمیت این پروژه را می رساند.از سویی دیگر چنانچه ضریب فزاینده یعنی قدرت خلق اعتباری پولی که در اختیار نظام بانکی است را 2/6 بدانیم درحال حاضر 1000هزار میلیارد تومان نقدینگی کل کشور است که از این میزان حدود 154 هزار میلیارد تومان مربوط به مسکن مهر می باشد.
مدیرعامل بانک با اشاره به این که از دومیلیون و 300هزار واحد مسکونی مسکن مهر تعداد یک میلیون و 655 هزار واحد ان فروش اقساطی شده است یادآور شد:سایرپروژه های مسکن مهر به دلیل نیمه کاره ماندن و یا عدم داشتن خدمات زیربنایی مثل آب ، برق و گاز و یا خدمات روبنایی مثل مسجد،درمانگاه و ...قابل واگذاری به متقاضیان نیست.
دکتر بت شکن با اشاره به نرخ سود پایین و مدت بازپرداخت طولانی تسهیلات مسکن مهر خاطرنشان کرد:بانک مسکن تا پیش از مسکن مهر به طور متوسط سالی 200هزار فقره تسهیلات پرداخت میکرد اما درپروژه مسکن مهر این عدد به حدود 700هزار فقره در سال رسید که فشار زیادی را بر بانک مسکن وارد کرد .
مدیرعامل بانک در ادامه سخنان خود با بیان این مطلب که مسکن مهر باعث اضافه برداشت از بانک مرکزی شد افزود:دردولت جدید و اغاز فعالیت هیات مدیره جدید پیگیری های لازم برای تبدیل اضافه برداشت از بانک مرکزی به خط اعتباری اغاز شد و در نهایت نیز در اواخر سال 1393 تمام اضافه برداشت های بانک مسکن از بانک مرکزی به خط اعتباری تبدیل شد .در حال حاضر نیزبانک مسکن با بازپرداخت اقساط خود به بانک مرکزی به منظم ترین بانک در سیستم بانکی کشور از نظر رعایت مسایل مالی و عدم دسترسی به منابع پرقدرت و اضافه برداشت از بانک مرکزی تبدیل شده است.
وی در ادامه از بازگشت بانک مسکن به ریل اصلی خود در خصوص احیای حساب پس انداز،افزایش سقف های تسهیلات و تنوع در سبد محصولات خبرداد 
رحیمی انارکی؛عضو هیات مدیره:
بانک مسکن به منظور رونق بخشیدن به بخش مسکن به اجرای اقدامات راهبردی پرداخت
ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیات مدیره بانک نیز مطالبی را درخصوص توجه به بخش مسکن به منظور خروج از رکود و ایجاد رونق در اقتصاد بیان کرد.
وی گفت:بانک مسکن از سال 1394 به منظور رونق بخشیدن به بخش مسکن اقدامات راهبردی اجرا کرد که از جمله می توان به تعریف محصولات جدید همچون ایجاد اولین شرکت تامین سرمایه تخصصی مسکن در بازار مسکن،راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم و تقویت حساب سرمایه گذاری ممتاز ودرنهایت افزایش سقف تسهیلات از 35 میلیون تومان به 40، 50 و 60 میلیون تومان به ترتیب در سایر شهرها،مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و تهران و نیز ارایه تسهیلات به زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تا سقف 160میلیون ریال به صورت مشترک و از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف 100 میلیون تومان به صورت مشترک اشاره کرد.
رحیمی انارکی در خصوص پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی افزود:از تابستان سال 1394 در راستای تسهیل در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی اقداماتی در بانک مسکن انجام شد که از دی ماه سال گذشته شاهد رشد در این حوزه هستیم به گونه ای که در فروردین 1395 نسبت به فروردین سال گذشته 86درصد رشد را در مشارکت مدنی شاهد بوده ایم.
عضو هیات مدیره با اشاره به رشد 44درصدی پرداخت تسهیلات در بخش خرید در پایان اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به اردیبهشت سال گذشته از تداوم روند روبه رشد در دوبخش عرضه و تقاضا مسکن ابراز امیدواری کرد.
بلگوری؛عضو هیات مدیره:
اوراق رهنی یا MBS با اخذ مجوز انتشار به زودی در کشور عرضه می شود
علی رضا بلگوری عضو هیات مدیره بانک نیز طی سخنانی مطالبی درخصوص افزایش سقف تسهیلات ساخت تا 150میلیون تومان بیان کرد که تاثیر زیادی بر ساخت واحد مسکونی دارد.
وی با اشاره به این مطلب که باید بتوانیم از ظرفیتهای بازار سرمایه استفاده کنیم افزود:به این منظور در بانک مسکن نهادهایی را از جمله شرکت تامین سرمایه وشرکت گروه مالی مسکن تاسیس کردیم تا خدمات تخصصی مالی را در حوزه بازار سرمایه به مشتریان ارایه دهیم.
بلگوری با بیان این که که درسال گذشته بانک مسکن اقدامات اساسی در حوزه بازار سرمایه انجام داده است گفت:ایجاد اولین صندوق زمین و ساختمان از جمله اقدامات بانک مسکن در سال گذشته در حوزه ساخت و سازبود به طوری که از این طریق بتواند با فروش در بازار سرمایه پول ساخت پروژه را از قبل تامین کند .
وی خاطر نشان کرد:در حال حاضر بانک مسکن و شرکت های زیرمجموعه موفق شده است چهار صندوق زمین و ساختمان راه اندازی کند. 
بلگوری انتشار اوراق رهنی یا MBS به میزان سه هزار میلیارد ریال را نیزاز دیگر اقدامات بانک عنوان کرد که با اخذ مجوز انتشار به زودی در کشور عرضه می شود.
وی طرح تضمین معاملات اقساطی را نیز از دیگر طرح های بانک مسکن عنوان کرد و گفت در این طرح سازندگان پروژه ها می توانند با مشتریان خود توافق کرده تا مشتری به میزان 50درصد ارزش ساختمان تا سقف 150میلیون تومان به شرط این که اقساط آنها از ماهانه مبلغ سه میلیون تومان تجاوز نکند را به صورت تسهیلات پرداخت نمایند.در این طرح بانک مسکن اقساط مشتری را تضمین می کند تا در صورت عدم پرداخت اقساط تامین مالی لازم را انجام دهد.
عضو هیات مدیره در ادامه ابراز امیدواری کرد بانک مسکن بتواند با تنوع محصولات و خدمات خود بخش مسکن را از رکود خارج کند.
مدیر مسوول موسسه ایران:
بیشترین اخبار سیستم بانکی در روزنامه ایران متعلق به بانک مسکن است
بر اساس این گزارش در ادامه این دیدار روغنی ها مدیر مسوول موسسه فرهنگی ایران نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و مطالبی را در خصوص روزنامه ایران بیان کرد.
وی گفت:روزنامه ایران دومین روزنامه پرتیراژ در کشور می باشد که به عنوان مرجع در مطبوعات کشور محسوب می شود.
روغنی ها افزود :با توجه به سیاست های کلان جامعه و سیستم بانکی در حوزه اقتصاد روزنامه ایران نیزدر سال جاری در راستای این سیاست گام بر می دارد به همین دلیل وزن مطالب اقتصادی و اجتماعی بیشتر از سایر مطالب روزنامه است.
وی بیشترین اخبار سیستم بانکی در روزنامه ایران را متعلق به بانک مسکن دانست و گفت :اهمیت بانک مسکن به دلیل جایگاه مسکن و جامعه و تامین سرپناه برای مردم توسط بانک مسکن می باشد.
مدیر مسوول موسسه ایران بر افزایش همکاری میان بانک مسکن و موسسه ایران به منظور تحقق اهداف و سیاست های دولت در بخش مسکن و اقتصاد تاکید کرد.
شایان ذکر است در ادامه این دیدارفمدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک با حضور در بخش های مختلف موسسه ایران از نزدیک در جریان روند انجام فعالیتهای این موسسه و انتشار روزنامه ایران قرار گرفتند.
آخرین بروزرسانی 1395/4/23

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین