اخبار ویژه مدیرعامل اخبار ویژه مدیرعامل

مدیرعامل بانک مسکن در جمع خبرنگاران:

بانک مسکن مردمی ترین بانک کشور است

دکتر محمد هاشم بت‌شکن مدیر عامل بانک مسکن به مناسبت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی , در نشست خبری که در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد ضمن ارایه گزارشی از فعالیت های انجام گرفته به تشریح برنامه های پیش روی این بانک پرداخت.
به گزارش روابط عمومی بانک مسکن،در این نشست دکتر بت شکن در ابتدا به ارایه آخرین آمار از تسهیلات پرداختی در مسکن مهر پرداخت و گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اتمام هر چه سریع تر مسکن مهر کلیه قراردادهای منعقد شده در این حوزه تاکنون به دو میلیون و 370 هزار واحد رسیده که مبلغی بالغ بر 479 هزار میلیارد ریال را در بر می‌گیرد.
وی با بیان این‌که با تلاش وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن تاکنون یک میلیون و 370 هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی شده است یادآور شد: طی 10 ماهه سال جاری 313 هزار واحد فروش رفته که رشد 30 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل به همراه دارد.
مدیرعامل بانک مسکن در ادامه به ارایه آخرین آمار از عملکرد بانک پرداخت و گفت: از مجموع تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در 9 ماهه ابتدای سال جاری 290 هزار میلیارد ریال در بخش مسکن و ساختمان بوده است.
بت شکن ادامه داد: در 10 ماهه اول امسال 156 هزارمیلیارد ریال در بانک مسکن تسهیلات پرداخت شده است، از جهت تعداد واحدهایی که در سال جاری تامین مالی کرده‌ایم 74 هزار واحد تسهیلات ساخت و 101 هزار واحد تسهیلات خرید مسکن پرداخت کرده ایم که با احتساب 371 هزار واحدی که بانک در بخش سهم الشرکه تامین مالی کرده است در مجموع در 10 ماهه نخست سال جاری 546 هزار واحد مسکونی توسط بانک مسکن تامین مالی شده است.
مدیرعامل بانک مسکن افزود:از نظر تعداد واحدهایی که بانک مسکن تسهیلات پرداخت کرده است نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته ایم.
وی همچنین مانده تسهیلات بانک مسکن را بالغ بر 107 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این رقم بزرگ ترین مانده تسهیلات اعطایی در بین کلیه بانک ها است.
بت شکن افزود:نسبت سرانه تسهیلات به کارکنان بانک مسکن 84 میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد را نشان می دهد.
وی در خصوص میزان سپرده های بانک مسکن یادآور شد : میزان منابع بانک مسکن 368 هزار میلیارد ریال می باشد که از رشد 68 هزار میلیارد ریالی در طول سال جاری برخوردار بوده است.
مدیر عامل بانک مسکن در ادامه به میزان معوقات بانکی این بانک اشاره داشت و گفت: با توجه به این که تسهیلات بانک مسکن عمدتا خرد و پراکنده بوده همچنین وثیقه ملکی برای آن ها دریافت می‌شود و از سوی دیگر، آحاد مردم متعهد به بازپرداخت تسهیلات خود هستند، کمترین میزان مطالبات معوق به بانک مسکن تعلق دارد. به گونه‌ای که نسبت آن به زیر پنج درصد می رسد و اگر معوقات مسکن مهر را نیز از آن کم کنیم نسبت مطالبات معوق بانک مسکن حدود دو درصد خواهد بود.و این نشان از پرتفوی تسهیلاتی مستحکم دارد و به این دلیل است که ما مردمی ترین بانک کشور هستیم و افتخار ما این است که به آحاد مردم خدمت رسانی می کنیم و به تامین سرپناه آنها کمک می کنیم.
وی در ادامه به عملکرد بانک مسکن درحوزه بانکداری الکترونیک پرداخت و گفت:در حال حاضر در حوزه بانکداری الکترونیک 92 درصد تراکنش های بانک به صورت غیر حضوری انجام می شود و 22میلیون حساب سپرده داریم که به همین دلیل می گویم بانک مسکن از مردمی ترین بانک هاست.
بت شکن با بیان این مطلب که صدور انواع کارت بانکی حدود 20 درصد رشد داشته است و در حال حاضر 23 میلیون کارت بانکی صادر شده است گفت:تراکنش های خودپرداز و پایانه فروشگاهی و نیز پرداخت از طریق درگاه های اینترنتی و غیر حضوری رشد معقولی داشته است.
وی در خصوص عملکرد بانک مسکن در بخش بافت فرسوده نیز تصریح کرد:بانک مسکن در طول سال های گذشته با توجه به ایفای نقش خود در توسعه این بخش 82 هزار واحد مسکونی به مبلغ 15 هزار میلیارد ریال را تا پایان سال 91 تامین مالی کرده است.
مدیرعامل بانک مسکن د ادامه اقدامات سال جاری بانک مسکن در خصوص نهاد سازی و ابزارسازی تامین مالی جدید را با هدف تحقق اهداف دولت و تامین نیازهای مردم تشریح کرد.
وی گفت:خوشبختانه به استناد ماده 14 قانون حمایت از ساماندهی عرضه مسکن که ایجاد و تامین سرمایه تخصصی بخش مسکن در ان پیشنهاد شده است بانک مسکن به همراه شرکت های تابعه خود مجوز شورای عالی بورس را در مورد ایجاد نخستین نظام تامین سرمایه مسکن ااخذ کرده و انشاا... با اخذ مجوز نهایی از بانک مرکزی در همین ماه بهمن شاهد تاسیس و راه اندازی آن خواهیم بود.
بت شکن خاطر نشان ساخت:این ابزار به بانک و خریداران و سازندگان بخش مسکن در بخش تامین مالی غیر سپرده ای بخش مسکن کمک می کند تا انواع ابزارهای تامین مالی مسکن ایجاد شود.
مدیرعامل بانک مسکن راه اندازی شرکت های زمین و ساختمان را یکی از ابزارهای دیگر پیشنهادی بانک مسکن اعلام کرد که اولین آن به نام نسیم طی چهار ماه گذشته راه اندازی شده است .
وی در ادامه با اعلام این مطلب که تلاش این بانک بر صاحب خانه شدن اقشار متوسط مردم است گفت: پیشنهاد تاسیس موسسات اعتباری تخصصی مسکن یا شرکت‌های پس‌انداز منطقه‌ای را به بانک مرکزی داده‌ایم که این سازمان‌ها به صورت منطقه‌ای جذب سپرده کرده و منطقه‌ای هم تسهیلات به متقاضیان اعطا می کنند.
بت شکن همچنین از ارایه پیشنهاد افتتاح صندوق پس انداز مسکن جدید به بانک مرکزی خبر داد و گفت: این طرح هم اکنون در بانک مرکزی در دست مطالعه است که درصورت موافقت بانک مرکزی با این طرح جزییات آن را اعلام می‌کنیم.

از دیگر طرح‌هایی که مدیرعامل بانک مسکن به آن اشاره کرد انتشار اوراق مشارکت به پشتوانه تسهیلات رهنی و به استناد ماده 14 قانون حمایت از مسکن است که هم اکنون آیین نامه‌های اجرایی آن در بورس در دست تدوین است.با این اقدام بانک مسکن اولین ناشر این اوراق خواهد بود.
مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهاد ارایه وام ۶۰ میلیونی به بانک مرکزی یاد کرد و گفت: وام خرید ۸۰ میلیون تومانی مسکن توسط بانک مسکن به بانک مرکزی پیشنهاد نشده بود. ما به دنبال این هستیم که قدرت خرید مردم را برای خرید واحد مسکونی با یک رژیم پس اندازی افزایش دهیم.
وی ادامه داد: آنچه به بانک مرکزی پیشنهاد کرده ایم افزایش وام خرید مسکن به میزان ۶۰ میلیون تومان است که در حال حاضر منتظر بررسی های کارشناسی بانک مرکزی هستیم.
بت شکن همچنین در همین رابطه اظهار داشت: توجه بانک مسکن به اقشار متوسط است که عموما کارمند هستند و قدرت پس‌انداز را نیز دارند که این دسته افراد با وامی که از بانک مسکن دریافت می‌کنند می توانند یک مسکن متوسط در سطح کل کشور تهیه کنند.
وی ادامه داد: وقتی موفق به اخذ مجوز بانک مرکزی در این رابطه شدیم جزییات آن را رسما اعلام می‌کنیم.
.بت شکن همچنین به توسعه شعب این بانک اشاره و اعلام کرد هم اکنون ۱۲۴۱ شعبه بانک مسکن در سراسر کشور فعال و مشغول خدمت رسانی به مردم عزیز هستند.
وی در خصوص تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نیز گفت: تا کنون ۴۶ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد ریال به زوجین متقاضی توسط بانک مسکن پرداخت شده است که تعهد این بانک به ایفای مسوولیت اجتماعی خود را نشان می دهد.
بت شکن در ادامه با اشاره به تلاش‌های بانک مسکن در رابطه با اعمال خیرخواهانه گفت: در حال حاضر ۶ مدرسه در نقاط محروم کشور همچون خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی و سیستان و بلوچستان به همت بانک مسکن در حال ساخت است و در نظر داریم در آینده ای نزدیک ساخت مدارس در سایر مناطق محروم را آغاز نماییم.
وی همچنین به تلاش این بانک برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد با همکاری ستاد دیه اشاره کرد .
بت شکن در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فعالیت این بانک در زمینه لیزینگ مسکن گفت: ما علاقه مندیم در این زمینه فعالیت کنیم چراکه لیزینگ به بازار عمق می‌بخشد.
وی ادامه داد: هم اکنون بانک مسکن شرکت لیزینگ دارد اما فعالیت آن به صورت محدود است که نسبت به تامین مالی واحدهای اداری و خودرو اقدام می کند.
بت شکن تاکید کرد که در حال حاضر ضوابط بانک مرکزی اجازه فعالیت در زمینه لیزینگ را نمی دهد و چنانچه این امر توسط بانک مرکزی تایید شود بانک مسکن وارد عرصه فعالیت در زمینه لیزینگ مسکن نیز خواهد شد.
شایان ذکر است در ادامه این نشست دکتر بت شکن مدیرعامل بانک مسکن به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
آخرین بروزرسانی 1394/7/26

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین