آمادگي بالاي بازار سرمايه براي ورود بانك مسكن

عضو هيات مديره بانك عنوان كرد :

آمادگي بالاي بازار سرمايه براي ورود بانك مسكن

فروش سه هزار میلیارد ریال اوراق بهادار به پشتوانه تسهيلات رهنی ( MBS ) و برنامه ريزي بانك درخصوص فروش اين اوراق در مرحله دوم تا سقف ده هزار میلیارد ریال نشان از اهمیت و آمادگی این بازار جدید برای بانک مسکن دارد.
به گزارش خبرنگار ما ، جعفر آقاملايي عضو هيات مديره بانك اين مطلب را در كارگاه آموزشي «آشنايي با خدمات جامع تامين مالي» كه با حضور مدير امور شعب استان ها و بازاريابي ، مشاور مديرعامل در امور سرمايه انساني ، روساي برخي از ادارات ، مديران شعب مناطق تهران، رييس شعبه مستقل مركزي و روساي شعب ممتاز شهر تهران، نمايندگان شركت هاي تأمين سرمايه آباد، گروه مالي بانك مسكن و سرمايه گذاري مسكن برگزار شد عنوان كرد.
وي در ادامه اظهار داشت : تمامي ارکان بانک به ویژه شعب بايد از محصولات جدید ارايه شده و ورود به بازار های سرمایه استقبال كنند.
 آقاملايي با اشاره به دستور مدیر عامل بانک، مبنی بر استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت های بازار های پولی و سرمایه ای کشور و اجرایی كردن آن در بانک تاکید كرد : تمامی کارکنان با تسلط و آگاهی کامل بر دستور العمل ها و بخشنامه های بانک ، به ویژه  محصولات جدید در بازارهای سرمایه، به عنوان یک مشاور حرفه ای عمل كنند.
عضو هيات مديره با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی و کارگاهی تکمیلی در ماه هاي اخير از جمله دوره های آموزشي «100 بانکدار مشاور»، «ابزار های مالی اسلامی» و «خدمات جامع مالی » ؛ بر اهمیت و توجه ویژه مدیر عامل و اعضای هیات مدیره به این بخش از فعالیت های جدید تاكيد كرد. 
در ادامه حميد رحمتيان مشاور مدیر عامل در امور سرمایه انسانی با اشاره به رضایت مدیر عامل بانک از تشکیل و برگزاری این کارگاه آموزشی، ایجاد ارتباط جدید بخش عملیاتی بانک با مجموعه گروه مالی را به عنوان عامل هم افزایی در بانک ياد كرد.
وي تصريح كرد : اينگونه فضاهای آموزشی ، فرصت تقویت ارتباط مسوولان شعب با کارشناسان گروه مالی ، امکان بهره برداری هرچه بهتر بانک از ظرفیت هاي بازار سرمایه را تقویت می كند. 
همچنين در اين نشست محمدحسين جواديان مدير امور استان ها و بازاريابي با اشاره به تاكيد مديرعامل بانك به تبديل هر كارمند بانك به يك بانكدار حرفه اي گفت : تمامي برنامه هايي كه در سال هاي اخير در حوزه هاي گوناگون بانك اجرايي شده به پيشنهاد مديرعامل و در راستاي تحقق همين اهداف بوده است. 
وي تصريح كرد : خريد و فروش اوراق ممتاز در تمامي شعب ، نشان مي دهد كاركنان بانك مسكن بازار سرمايه را                مي شناسند لذا از تمامي كاركنان انتظار دارم با تلاش و كوشش خود امكان ايجاد اين نوع روش هاي تامين مالي را در بانك محقق سازند.
مدير امور شعب استان ها و بازاريابي درخصوص اهميت ميزهاي مشاوره كه در مديريت ها راه اندازي شده است، گفت : كساني در اين ميزهاي مشاوره بايد حضور داشته باشند كه به تمامي محصولات و خدمات بانك تسلط داشته و بتوانند مشتريان را به طور صحيح و كامل راهنمايي كنند.
جواديان در پايان سخنان خود تصريح كرد : باتوجه به اهميت آشنايي تمامي كاركنان با روش هاي گوناگون تامين مالي مقرر شد اين دوره آموزشي به طور سراسري در برنامه آموزشي مديريت ها قرار گيرد تا بتوانيم با تحقق برنامه ها و اهداف ترسيمي در اين خصوص بانك مسكن را به بانكي پويا تبديل كنيم.
در ادامه ، حسين حيدري سرپرست اداره كل اعتبارات و تامين مالي در اهميت بازار سرمايه گفت : امروزه به طور حتم نظام بانكي كشور نمي تواند نيازها و درخواست هاي مالي نظام اقتصادي كشور را مرتفع كند و باتوجه به ظرفيت و توانايي بازار سرمايه، نظام اقتصادي كشور ما چاره اي جز بكارگيري ابزارهاي اين بازار را ندارد.
وي هدف از برگزاري كارگاه آموزشي آشنايي با خدمات جامع تامين مالي را آگاهي كاركنان در خصوص انواع روش هاي تامين مالي براي مشتريان حقوقي عنوان و تصريح كرد : بانك مسكن با انتشار اوراق رهني MBS به عنوان يكي از بانك هاي پيشرو در اين بازار حضور داشته است و ادامه اين موفقيت نيازمند آگاهي و تسلط تمامي كاركنان به دانش و آگاهي اين حوزه است ، به طوريكه اگر مشتري به آنها مراجعه كرد يا در فرآيند بازاريابي اين مشتريان را شناسايي كردند با آشنايي به اين شيوه ها آنها را به نحو صحيح راهنمايي كنند.
همچنين ناصر رفیعی ريیس اداره کل آموزش تصريح كرد : یکی از ابزارهای رشد و توسعه اقتصادی کشورها برخورداری از یک نظام مالی کارآمد است که مهمترین وظیفه آن تجهیز منابع پس‌اندازی و هدایت آن به سمت کانال‌های مصرف است.
وي با اشاره به اينكه متنوع‌سازی، سهولت‌بخشی، کسب اطلاعات، تجهیز و تحرک بخشیدن به پس‌اندازها کارکردهای اصلی نظام مالی است افزود : مهمترین کارکرد تسهیل فعالیت‌های اقتصادی از طریق نظام بانکی، شناسایی و تامین مالی فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. 
رفيعي اظهار داشت :  نگاه نوین بانکداری بر این اصل استوار است که مشتری هدف به عنوان شریک بلندمدت بانک تلقی خواهد شد و اگر ما نگاهمان را از مشتری به یک شريک تبدیل کنیم همواره بانک در کنار مشتری خواهد بود همه نیازهایش را برآورده خواهد کرد و متناسب با خواسته‌اش با یک رابطه برد- برد با مشتری، هر دو می‌توانند از منافع تعامل دوطرفه استفاده کنند. 
رييس اداره كل آموزش درخصوص اهميت برگزاري اين دوره آموزشي گفت : بانکداری در دنیای جدید و در انواع خرد، شرکتی و تخصصی به دنبال برخورداری از یک مدل تامین مالی جامع با هدف ارتقای سهم بازار سرمایه در تامین مالی فعالیت های مولد اقتصادی است. 
وي افزود : آشنایی با اصول ارايه خدمات جامع تامین مالی، متناسب با چرخه عمر کسب و کار، انطباق با مراحل بلوغ و ریسک شرکت ها، نحوه ارايه خدمات متنوع  و مشاوره و راهنمایی مشتریان از اهداف این کارگاه آموزشی بوده است 
در آغاز بخش كارگاه آموزشي اين نشست سيدمحسن فاضليان رييس شركت تامين سرمايه بانك گفت : امروز فضاي مالي ايران جبهه جديدي را به روي كسب و كار شركت ها بازكرده است كه اين جبهه به عنوان يك بازار رقيب جوان، به شدت در حال گسترش با رشد غيرقابل پيش بيني، بازار سرمايه نام دارد.
وي با اشاره به اهميت بازار سرمايه تصريح كرد : در نظام مالي كشور به ويژه در سيستم بانكي ، موضوع منابع محدود و وجود متقاضيان نامحدود براي دسترسي به اين منابع يكي از دغدغه هاي هميشگي بود اما امروز بايد گفت كه وجود بازار سرمايه اين مشكل را مرتفع ساخته است.
رييس شركت تامين سرمايه ، اقتصاد كنوني را اقتصاد اهرمي عنوان و بيان كرد : اقتصاد اهرمي يعني وقتي مشتري براي دريافت تسهيلات به شما مراجعه مي كند و شما با محدوديت منابع مواجه هستيد اگر اين شركت سودده بوده و داراي ترازنامه مالي مناسبي است شما مي توانيد شركت تامين سرمايه بانك را براي تامين مالي آن معرفي كنيد.
فاضليان ادامه داد : در گذشته همواره براي تامين مالي به طور عادي و عموم بازار پول يعني بانك ها و موسسات مالي معرفي مي شدند اما اين روند به پايان رسيده و در حال حاضر اين بازار سرمايه است كه با ابزارها و روش هاي گوناگون تامين مالي عهده دار اين وظيفه شده است. 
وي شركت تامين سرمايه را يكي از ابزارهاي موجود در بازار سرمايه عنوان كرد و افزود : نقش شركت تامين سرمايه بانك همان نقش بانك در بازار پول است با اين تفاوت كه شركت تامين سرمايه بانكي است كه كار بانكي يعني واسطه گري وجوه نمي كند اما اصلي ترين كار بانك يعني تامين مالي را انجام مي دهد و نمونه بارز و عملي اين موضوع در  پرونده تسهيلاتي شركت فولاد مباركه به منصه ظهور رسيد. در اين پرونده مبلغ دو هزار ميليارد ريال تسهيلات از سوي شعبه مركزي اصفهان و يك هزار ميليارد ريال از طريق انتشار اوراق مرابحه از سوي شركت تامين سرمايه تامين مالي شد.
فاضليان پذيره نويسي ، بازارگرداني و مشاوره عرضه براي اوراق تامين مالي را سه وظيفه اصلي شركت تامين سرمايه بيان كرد و گفت : افزايش سرمايه ، بازمهندسي ساختار مالي ، خروج از انجماد دارايي هاي شركت به وجوه نقد ، ورود به بورس يا فرابورس ، ادغام با يك شركت ديگر و يا خريداري يك شركت جديد ، سطح گسترده فعاليت شركت تامين سرمايه است كه مي تواند به آنها ورود داشته باشد. 
وي در ادامه برخي از انواع ابزارهاي تامين مالي از جمله اوراق مشاركت ، صكوك ، استصناع ، اوراق مرابحه و رهني را به حاضران تشريح كرد.
در بخش پاياني اين كارگاه آموزشي و با هدف ارايه نمونه عملي درخصوص انواع روش هاي تامين مالي ؛ مهدي بلوچي مدير شعب اصفهان درباره نحوه شناسايي و پرداخت تسهيلات به شركت فولاد مباركه گفت :  در فرآيند بازاريابي منابع و مصارف ، شركت فولاد مباركه شناسايي شد كه پس از بررسي و اعتبارسنجي اين شركت مقرر شد همزمان با تخصيص تسهيلات از محل اعتبار تخصيصي به اين مديريت ، اوراق مرابحه به عنوان يكي از روش هاي تامين مالي براي اين شركت صادر شود كه مورد استقبال اين شركت قرار گرفت. 
وي در ادامه با اشاره به اهميت رعايت بهداشت اعتباري در هر يك از روش هاي پرداخت تسهيلات و تامين مالي براي مشتريان افزود : پرداخت همزمان تسهيلات بانكي و تامين مالي از طريق شركت تامين سرمايه يكي از بهترين ابزارهاي بازاريابي براي مشتريان حقوقي بانك است.
مدير شعب اصفهان تجربه حاصل شده در مورد پرداخت تسهيلات و تامين مالي شركت فولاد مباركه را مثبت ارزيابي كرد و گفت : با اين تجربه در حال مذاكره با ساير شركت هاي بزرگ استان از جمله سيمان اصفهان هستيم. 
بلوچي در پايان سخنان خود تصريح كرد : باتوجه به تاكيد مديرعامل بانك مبني بر  پرداخت هزينه هاي پرسنلي از محل كارمزد خدمات و همچنين براي تحقق موفقيت بانك در بكارگيري انواع روش هاي تامين مالي ، پيشنهاد              مي شود كاركنان شعب و مديريت ها به طور ملموس از مزاياي اين موفقيت ها بهره مند شوند.
براساس اين گزارش، در بخشي از اين كارگاه آموزشي يكي از كارشناسان اداره كل اعتبارات و تامين مالي درخصوص مراحل مختلف شناسايي و پرداخت روش هاي تامين مالي مطالبي را ارايه كرد.
آخرین بروزرسانی 1395/6/9