ویژگیهای کالای موضوع قرارداد مرابحه ویژگیهای کالای موضوع قرارداد مرابحه

  1.  تمامی کالاهای مصرفی و بادوام مورد نیاز خانوار، مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای مؤسسات تولیدی، صنعتی و بازرگانی و نیز ارایه انواع خدمات می توانند مشمول عقد مرابحه شوند.         
  2.  برای خرید خدمات مورد نیاز خانوار، مؤسسات تولیدی، صنعتی و بازرگانی نیز قابل استفاده است.
  3.  کالا یا خدمت باید موجود، معتبر و قابل فروش باشد. به عبارت دیگر کالاهایی که در حال ساخته شدن هستند، برای عقد مرابحه معتبر نمی‌باشند.
  4.  اموالی همچون کالاهای تجاری، مواد اولیه تولید، املاک و مستغلات، وسایل و تجهیزات و همچنین دیگر دارایی‌های غیر‌ملموس و غیر‌پولی مشروط به اینکه مشروع و مجاز باشند، در عقد مرابحه قابل معامله هستند.
  5.  کالا یا خدمتی که مقرر است تحت عنوان عقد مرابحه به مشتری فروخته شود، باید پیش از فروش به مشتری به ‌طور قانونی تحت مالکیت بانک قرار‌ گیرد و بانک می‌تواند اختیار انتخاب اموال و خدمات مورد نظر را به متقاضی        واگذار نماید.
  6.  برای اینکه بانک بتواند کالاهایی را تحت عقد مرابحه بفروشد، باید مالکیت قانونی آن کالا را در اختیار داشته باشد که مالکیت بانک با سند یا قرارداد خرید حاصل می‌شود و تصرف نیز با اسناد دیگر از­ جمله مدارک فیزیکی انتقال مؤثر کالا یا رسیدهایی همچون قبض انبار قابل اثبات است.
  7.  بانک مسیولیت فقدان یا صدمه وارده به کالای مورد مرابحه (در مرحله پیش از تحویل) را به خریدار (گیرنده تسهیلات) واگذار می­نماید.
  8.  در تسهیلات مرابحه، خرید کالا به منظور رفع نیازهای اقشار مختلف مردم اعم از خانوار، واحدهای تولیدی، صنعتی، بازرگانی و ... صورت می گیرد، لذا چنانچه معامله و خرید کالایی جهت احتکار، سودآوری کاذب و ایجاد اختلال در بازار و اقتصاد صورت گیرد، چنین معاملاتی از نظر بانک غیرمجاز بوده و درصورت بروز چنین شرایطی، بانک می تواند به­محض اطلاع نسبت به فسخ معامله و دین حال نمودن تسهیلات پرداختی اقدام نماید.

تبصره 1: تسهیلات مرابحه جهت خرید و تعمیر مسکن خانوار قابل اعطا می­باشد، لکن تامین ودیعه مسکن و یا واگذاری سهم‌الشرکه بانک ناشی از قراردادهای مشارکت را شامل نمی­گردد.
تبصره 2: می‌توان اوراق بهادار اسلامی یا دارایی‌های معنوی همچون علامت‌های تجاری، برندها، حق امتیاز و کپی‌رایت را به عنوان دارایی مورد معامله در عقد مرابحه محسوب کرد. لکن درخصوص این­گونه کالاها، اخذ مجوز از اداره کل اعتبارات و سرمایه­گذاری الزامی است.