پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری

مهلت ثبت نام  در پذیره نویسی  به پایان رسیده است.

پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF (واسطه گری مالی یکم)


 

صندوق های سرمایه گذاری یکی از مهمترین ساز و کارهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند که شرایط سرمایه گذاری در بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه گذاران مختلف بویژه برای افراد مبتدی مساعدتر می کنند.

ETF یا همان صندوق های قابل معامله یک صندوق از دارایی های متنوع است که درست مانند سهام معمولی در بورس معامله می شود. یعنی شما در هر زمان که دوست داشتید می توانید یک یا چند واحد از یک صندوق قابل معامله را بخرید یا بفروشید.

وزارت اقتصاد و دارایی در خصوص واگذاری واحدهای سرمایه‏‌گذاری صندوق سرمایه‏‌گذاری قابل معامله (ETF)

«واسطه‌گری مالی یکم» فراخوانی را منتشر کرده که واحد های این صندوق باقیمانده سهام در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‏‌های البرز و اتکایی امین است.

 

‌این واگذاری، فرصت کم‌نظیری برای ورود همه افراد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبر فراهم می‌کند.

 

مقررات عمومی پذیرهنویسی:

1- پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق، علاوه بر بانک مسکن از طریق کارگزاری‌های بورس، سامانه‌های آنلاین

معاملاتی و درگاه‌های غیر حضوری و حضوری شعب بانک‌های ملی، سپه، کشاورزی، رفاه‌کارگران، ملت، تجارت، صادرات ایران و قرض‌الحسنه مهر ایران انجام می‌پذیرد.

2- شروع پذیره‌نویسی از بامداد روز یک‌شنبه مورخ 1399/02/14 لغایت ساعت 24 روز چهارشنبه مورخ 1399/02/31 انجام خواهد پذیرفت.

3- پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی تا سقف 20 میلیون ریال امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

4- قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در روز آغاز پذیره‌نویسی، متوسط قیمت سهام در 30روز گذشته (منتهی به انتشار فراخوان واگذاری) با احتساب 20 درصد تخفیف می‌باشد.

5- داشتن کد معاملاتی (کد بورسی) برای پذیره‌نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که 2 ماه بعد از تخصیص امکان‌پذیر می‌گردد، می‌توانند به تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی (کد بورسی) مطابق رویه های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.

6- متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانک‌های منتخب می‌توانند از طریق مراجعه به درگاه‌های غیر حضوری و حضوری که توسط بانک‌های مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد، با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری مزبور اقدام نمایند.

7- اقلام اطلاعاتی مورد نیاز برای تکمیل اطلاعات (8 قلم) شامل: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی، شماره تلفن همراه و شماره شبای بانکی فرد پرداخت‌کننده وجه می‌باشد.

8- داشتن حساب به ازای هر کد ملی الزامی نیست، لیکن شماره شبای پرداخت‌کننده باید برای عودت وجوه مازاد بر واحدهای تخصیص یافته پس از اتمام پذیره‌نویسی، در اطلاعات متقاضیان درج گردد.

تبصره (1): عودت وجوه به هر دلیل از جمله اضافه پرداختی و مازاد ناشی از تسهیم بالنسبه توسط صندوق صرفاً به شماره شبای پرداخت‌کننده، واریز می‌گردد.

تبصره(2): حقوق مالکانه واحدهای سرمایه‌گذاری، متعلق به اشخاص حقیقی می‌باشد که پذیره‌نویسی بر مبنای کد ملی آن‌ها صورت گرفته است.

9-پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی‌توانند در پذیره‌نویسی شرکت نمایند. همچنین استفاده از حساب آنها (اشخاص حقوقی) نیز برای پرداخت وجوه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

10- مسیولیت صحت اطلاعات ورودی ارایه شده بر عهده اشخاص متقاضی است و بانک به نحو مقتضی از طریق درگاه‌های خود تاییدیه مجدد متقاضیان در خصوص صحت اطلاعات ورودی ارایه شده را از متقاضیان دریافت خواهد کرد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در سطح کشور، پیشنهاد می گردد مشتریان عزیز جهت پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله(ETF) از درگاه‌های غیر حضوری اقدام نمایند.

 

   نحوه ثبت نام غیر حضوری:

در بانک مسکن امکان پذیره‌نویسی برای تمامی هم‌وطنان از طریق درگاه‌های غیر حضوری زیر فراهم شده است.

 

  مراحل انجام پذیره‌نویسی در چند مرحله اصلی و به صورت زیر می‎باشد:

الف)  اقدام به شروع پذیره‌نویسی در یکی از درگاه‌های معرفی شده

 

1- پیشخوان اینترنتی

  ورود به پیشخوان اینترنتی بانک به آدرس etf.bank-maskan.ir یا انتخاب لینک «پذیره‌نویسی ETF» در پرتال تارنمای اینترنتی بانک به آدرس www.bank-maskan.ir

 

2-پیشخوان همراه‌بانک مسکن

   کاربران همراه‌بانک مسکن می‌توانند از طریق بخش پیشخوان و انتخاب گزینه «پذیره‌نویسی ETF» اقدام به انجام پذیره‌نویسی نمایند.

 

3-پایانه‌های کیوسک

   ورود کارت و رمز و انتخاب منوی «پذیره‌نویسی ETF»

 

ب)ورود کد ملی و تاریخ تولد شخص حقیقی

   در این قسمت کد ملی و تاریخ تولد شخصی که خرید سهام برای وی انجام می‌شود، وارد می‌گردد. امکان خرید سهام برای تمامی اشخاص حقیقی بدون محدودیت سنی وجود دارد. با انتخاب دکمه بررسی به مرحله بعد هدایت می‌شوند.

ج) تایید مشخصات و تکمیل اطلاعات

 در صورت صحت اطلاعات وارد شده، نام و نام‌ خانوادگی مربوطه نمایش داده می‌شود. با کنترل نام ونام خانوادگی نمایش داده شده، سایر اطلاعات شامل کد ‌پستی، تلفن ‌همراه و شماره شبا (به منظور بازگشت و تسویه باقی‌مانده مبلغ خرید پس از تسهیم بالنسبه واحدهای ETF) را در این بخش وارد می‌نمایند. پس از تکمیل اطلاعات، دکمه پرداخت فعال می‌شود که با انتخاب آن به صفحه واریز وجه هدایت می‌شوند.

توجه‌: شماره شبای وارد شده بایستی متعلق به واریزکننده وجه باشد.

پرداخت وجه جهت پذیره‌نویسی

   مبلغ مورد نظر جهت خرید سهام را وارد می‌نمایند. توجه داشته باشید، حداقل سهام قابل خرید 100،000 ریال می‌باشد و واریز مبالغ تنها در صورتی که ضریبی از 100،000 ریال باشد، قابل انجام است. در صورت استفاده از درگاه‌های غیر حضوری شامل پیشخوان اینترنتی و پیشخوان همراه‌بانک، اطلاعات کارت شامل؛شماره کارت، رمز دوم و سایر اقلام اطلاعاتی مورد نیاز را جهت انجام تراکنش وارد نمایند.

ه)دریافت رسید پرداخت وجه

  با پرداخت موفق، رسید مربوطه به متقاضی نمایش داده می‌شود که لازم است مشتریان نسبت به ذخیره‌سازی  و نگهداری آن اقدام نمایند.