کارت اعتباری مرابحه کارت اعتباری مرابحه

در راستای اجرایی كردن عقد مرابحه متناسب با نیازهای جامعه و همگام با توسعه فناوری‌های نوین بانكداری الكترونیك، جذب منابع ارزان‌قیمت، حفظ مشتریان هدف بانك و ترغیب مشتریان جهت افتتاح حساب سپرده با دارا بودن شرایط لازم (مانند رسوب مناسب حساب، مدت زمان رسوب، خوش‌حسابی متقاضی و...)در بانك دستورالعمل اجرایی صدور و راهبری کارت اعتباری صادر گردید.

این كارت از توانمندی‌های منحصر به فردی برخوردار است كه كارت خرید اعتباری مبتنی بر عقد قرض‌الحسنه فاقد آن می‌باشد. از مزایای مهم كارت اعتباری مرابحه قابلیت تقسیط اعتبار مصرفی و قابلیت استفاده مجدد مبالغ واریزی توسط دارنده آن است.

اهم مزایای کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه به شرح ذیل می‌باشد:
  • از مزایای کارت اعتباری می‌توان از بين رفتن امكان جعل و سرقت پول فيزيكي، امكان مديريت خريد و كنترل ميزان اعتبار، امکان شارژ کارت به ازای واریز مبالغ مصرفی، امكان خريد كالا و خدمات از تمامی مراكز فروشگاهي دارنده پایانه‌های فروشگاهی (pos ) طرف قرارداد با بانك‌هاي عضو شبكه شتاب در سراسر كشور و افزايش سرعت و دقت در انجام مبادلات پولي نام برد.
  • در حال حاضر کارت اعتباری در مبالغ10 ،20 ، 30 و 40 میلیون ريالی صادر خواهد گردید.
  • جهت بازپرداخت اعتبار مصرف شده توسط دارنده كارت، دوره زماني ده روزه در نظر گرفته شده است که در صورت پرداخت در اين دوره زماني، هيچ‌گونه سود يا جريمه‌اي به دارنده كارت تكليف نمي‌شود.
  • متقاضیانی که تمایل به بازپرداخت اعتبار مصرفی کارت خود به صورت اقساطی داشته باشند، در زمان عقد قرارداد می‌توانند مدت زمان پرداخت اقساط را مشخص نمایند. مهلت پرداخت اولين قسط ده روز بعد از تاریخ صورتحساب (25 هر ماه) می‌باشد.
  • سود دریافتی برای ارائه خدمات كارت اعتباری بر مبنای عقود مبادله‌ای بوده، در بسته سیاستی نظارتی ابلاغی بانك مركزی تعیین می‌گردد كه با توجه به مدت زمان قابل تقسیط در حال حاضر به میزان 22درصد می باشد.
  • اشخاص حقوقی (شرکت‌ها، مؤسسات دولتی و خصوصی) در صورت دارا بودن شرایط لازم مطابق سیاست‌های اعتباری سالیانه بانک و با امضای موافقتنامه صدور کارت اعتباری بانکی می‌توانند با معرفی کارکنان خود به شعب عامل برای آنها کارت اعتباری درخواست نمایند.
  • به منظور پوشش هزینه‌های مربوطه، 1 درصد مبلغ اعتبار اختصاصی به صورت آبونمان (حق اشتراك) سالیانه در نظر گرفته شده است. با توجه به اعتبار 2 ساله كارت اعتباری، آبونمان 2 سال به صورت یكجا و در ابتدای قرارداد از مشتری اخذ مي‌‌گردد.