دکتر بت شکن مدل های چهارگانه عملیاتی شعب را تشریح کرد

در جریان بازدید از شعب مدیریت قزوین

دکتر بت شکن مدل های چهارگانه عملیاتی شعب را تشریح کرد

مدیرعامل بانک و اعضای هیات مدیره در سفر یک روزه به استان قزوین که مدیراستان و معاونان مدیریت نیز این هیات را همراهی می کردند از ساختمان مدیریت و شعب تحت پوشش استان بازدید کردند.
به گزارش مدیریت شعب استان قزوین، در جریان این سفر دکتر محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل بانک در گردهمایی روسای شعب استان اظهار داشت: استان قزوین به دلیل دارا بودن ظرفیت خاص در بخش های کشاورزی، دامپروری و صنعت ساخت و ساز و همچنین قرار گرفتن در شاهراه ترانزیتی در منطقه از ظرفیت خاصی برخوردار است که بانک باید از این ویژگی های منحصر به فرد استفاده لازم را ببرد.
وی با اشاره به نتیجه بررسی مجامع ارزیابی عملکرد شش ماهه ابتدای سال جاری گفت: مدیریت قزوین به دلیل تلاش و همراهی کارکنان توانست عملکرد بسیار خوبی داشته باشد که این تلاش ها باید پررنگتر از گذشته شود.
مدیرعامل بانک افزود: باتوجه به مدت زمان کوتاهی که به پایان سال باقی مانده، به دلیل رقابت بسیار زیاد بانک ها و با توجه به بخشنامه های اخیر بانک مرکزی مبنی بر رعایت حدود و نرخ هایی که تعیین شده، تلاش بیشتر برای جذب سپرده ضروری است.
وی افزود: بانک مسکن با 76 سال قدمت و دارا بودن نیروهای توانمند می تواند با اعتماد سازی مشتریان خود در جذب منابع نسبت به رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشد.
دکتر بت شکن با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تسریع و تکمیل پروژه های مسکن مهر ضمن تشکر از فروش اقساطی 44 هزار واحد مسکن مهر از 54 هزار واحد منعقد شده در استان قزوین تصریح کرد: باید با توجه جدی تر به این امر مهم هرچه سریعتر نسبت به فروش اقساطی واحدهای باقی مانده وتکمیل آنها اقدام شود.
وی با تشریح ریوس اصلی فعالیت های بانک در بخش های جذب منابع ، اعطای تسهیلات و بازاریابی اظهار داشت: در مدل جذب منابع، هدف بانک مسکن با داشتن 1246 شعبه و با تکیه بر این شبکه گسترده، بر جذب سپرده های پراکنده، خرد و پایدار استوار است. 
مدیرعامل با تاکید براینکه «بانک» به دنبال سپرده های پایدار و پراکنده مردم است، گفت: با جذب این گونه سپرده ها ریسک اتکا به منابع بزرگ کاهش می یابد و بانک با چالش کمتری مواجه می شود.
دکتر بت شکن با تاکید بر صدور ضمانت نامه گفت: اگر ما بتوانیم در صدورضمانت نامه به مشتریان اعتباری، خدمات بانکی و اعتباری ارایه دهیم و منابع ارزان قیمت را تجهیز کنیم اقدام بسیار مهم و مورد تاییدی است. پس مهمترین هنر روسای شعب این است که سعی کنند با در نظر گرفتن مصلحت بانک کمترین هزینه و قیمت تمام شده را برای بانک به ارمغان آورند .
مدیرعامل بانک در بخش تخصیص منابع اظهار داشت: در این مدل بانک به دنبال پرداخت تسهیلات خرد در حوزه مسکن به مردم است و اقشار متوسط جامعه، بهترین قشر برای اعطای تسهیلات هستند چرا که این قشر متعهد به پرداخت به موقع اقساط خود هستند و با پرداخت تسهیلات به آنان وثایق معتبر ملکی نیز در رهن بانک داریم. 
وی افزود: در کنار این مدل اصلی پرداخت تسهیلات، به مشتریانی که در چرخه زنجیره تامین مسکن فعالیت می کنند مانند شرکت های تولید فولاد، سرامیک و کاشی که واجد شرایط و از عملکرد خوبی برخوردار هستند خدمات بانکی ارایه دهیم. 
دکتر بت شکن در ادامه با تشریح مدل بازاریابی گفت: اگر سپرده ارزان قیمت و پایدار می خواهیم باید از شبکه بازاریابی مویرگی استفاده کنیم بدین صورت که تک تک روسای شعب علاوه بر اینکه خود به عنوان بازاریاب اصلی هستند مشتریان خود را هم به یک بازاریاب تبدیل کرده و از آنها در جهت جذب منابع مالی استفاده کنند.
مدیر عامل بانک با اشاره به بانکداری شرکتی گفت: یکی از استان های مستعد به منظور ارایه خدمات بانکداری شرکتی استان قزوین است زیرا در این استان فعالیت های اقتصادی زیادی انجام می شود که می توان با استفاده از این ظرفیت، فعالیت های خوبی در این حوزه انجام داد.
وی ادامه داد: مبنای اصلی در بانکداری شرکتی بدین صورت است که برای بانک اثبات شود که عملکرد این مشتری ماندگار هست یا خیر و حداقل 7 سال از شروع فعالیت آن گذشته باشد و دارایی پایه ثابتی داشته باشند. یعنی دارای اعتبار کافی ، منابع مالی و دارایی های خوب ، صورت های مالی و گزارش حسابرسی شفاف باشد و در نهایت دارای رسوب مانده حساب نزد بانک باشند.
مدیر عامل بانک در ادامه با تشریح یکی دیگر از ریوس فعالیت های بانک در بخش مدل اقتصادی اظهار داشت: در این مدل همه باید به قیمت تمام شده پول حساس باشند و جذب سپرده باید به گونه ای باشد که حداکثر حاشیه سود را برای بانک ایجاد کند بنابراین توجه به قیمت تمام شده پول و تعادل منابع و مصارف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که همه باید به آن توجه لازم را داشته باشند.
دکتر بت شکن گفت: با اعتبارسنجی صحیح، می توانیم سودآوری بانک را تضمین کنیم و هرقدر این اعتبارسنجی ضعیف باشد به همان میزان سودآوری بانک تهدید خواهد شد.
در ادامه این نشست سید اصغر حسینی، مدیر شعب قزوین گزارشی از عملکرد این مدیریت ارایه کرد.
در پایان این گردهمایی ضمن تجلیل از کارکنان فرزند شهید، از روسای شعب در بخش های مختلف با اهدای هدایایی تقدیر شد.
آخرین بروزرسانی 1394/7/26