پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

مراسم اختتامیه جزیخوانی قرآن کریم در ستاد مرکزی بانک مسکن برگزار شد

دکتر بت شکن: انس با مفاهیم قرآنی باعث تلطیف فضای زندگی میشود

مراسم اختتامیه دوره جزیخوانی قرآن کریم ستاد مرکزی بانک و مدیریت های سه گانه تهران با حضور مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مدیران امور، روسای ادارات و جمعی از کارکنان بانک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم دکتر محمدهاشم بتشکن مدیرعامل بانک با ابراز خرسندی از حضور در محفل قرآنی اختتامیه جزیخوانی قرآن، از زحمات مسوولان اداره کل روابط عمومی، بهپاس برگزاری سلسله برنامههای جزیخوانی قرآن تقدیر کرد.

وی با اشاره به اهمیت انس با خداوند و جاری شدن مفاهیم قرآنی در زندگی، آن را باعث تلطیف فضای زندگی هر مسلمانی عنوان کرد.

دکتر بتشکن با برشماری شاخصههای ماه رمضان گفت: محیط دوستانه، بخشش دوطرفه، صداقت، دعای خیر و پرهیز از دروغ برای همگان از ویژگیهای این ماه مبارک است.

مدیرعامل بانک با مروری بر مناسبتهای خاص ماه مبارک رمضان ادامه داد: نیمه این ماه با میلاد امام حسن مجتبی (ع)، نوزدهم و بیستویکم رمضان با شهادت مولای متقیان و 19، 21 و 23 ماه با لیالی قدر مقارن است.

وی با بیان اینکه بهتر است در این ماه، ادعیه مختلف مانند دعای افتتاح، جوشن کبیر و زیارت صاحبالامر را بخوانیم عنوان کرد: از افرادی که در جلسات جزیخوانی حضور یافته بودند، آگاهی یافتم که در این جلسات به غیر از جزیخوانی و ترتیل، به تشریح نکات کاربردی مفاهیم قرآنی در زندگی روزمره نیز پرداخته شده است که این حرکت قطعاً باید ادامه پیدا کند به دلیل اینکه ما به عنوان یک مسلمان باید آموزههای دینی را در عمل اجرا کنیم.

در ادامه، حجتالاسلام دکتر علی غضنفری استاد حوزه و دانشگاه سخنرانی خود را در باب لوازم تفسیر آیات شریفه قرآن با نگاهی به مبانی هرمنوتیکی ایراد کرد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به شان نزول و تاویل آیات قرآن گفت: بسیاری از واژگان عربی که در قرآن بهکار رفته در زبان فارسی نیز  وجود دارد، اما معنای عربی آن با معنای فارسی متفاوت است و بسیاری از افراد، معنای تحتاللفظی فارسی آن را به واژه عربی، بار میکنند.این استاد حوزه و دانشگاه در گام بعدی با بیان اینکه قرایتهای صدر اسلام و گویشهای طوایف مختلف عرب، متفاوت بود، تصریح کرد: این شیوههای مختلف، بر کتابت قرآن و تفسیر آن تاثیر گذاشته و به زمانه ما منتقل شده است.

 غضنفری با اشاره به اینکه در تفسیر باید، اصول مسلم را مستثنی از آیات در نظر گرفت، اضافه کرد: در تفسیر باید ظاهر آیه را بر مبنای اصول مسلم شرع، بسنجیم و به ظاهر آیه، اکتفا نکنیم.

بر اساس این گزارش، در بخش اول این برنامه، دکتر محمدحسین سعیدیان، قاری برجسته جهان اسلام با قرایت آیاتی از کلاما... مجید، آغازگر مراسم بود. پس از قرایت قرآن، نماهنگی گزارشی از سوی اداره کل روابط عمومی پخش شد.

 این نماهنگ مروری بر برنامههای این اداره کل در ایام ماه مبارک رمضان در سه ساختمان ستادی بانک و سه مدیریت منطقهای تهران داشت. در این نماهنگ کوتاه، علیرضا آذری معاون اداره کل روابط عمومی درخصوص برگزاری برنامه جزیخوانی در روزهای ماه مبارک رمضان و حبیبا... ابوالفضلی فرمانده حوزه مقاومت بسیج بانک در خصوص محسنات برگزاری برنامههای قرآنی در ایام ماه مبارک رمضان سخنانی ایراد کرده و استاد حاج عباس سلیمی و استاد دکتر سیدمحسن موسوی دوتن از سخنرانان برنامه جزیخوانی قرآن کریم بر اهمیت چنین برنامههایی در تجلی روح قرآنی در رفتار کارکنان تاکید کردند.

در پایان نیز برخی از کارکنان با اشاره به برگزاری این برنامه در همه ایام ماه مبارک رمضان، از انس خود با این ماه و کتاب آسمانی گفتند. سپس مناجات وداع ماه رمضان توسط احمد زینالعابدین، مداح اهل بیت علیهم السلام قرایت شد.

آخرین بروزرسانی 1396/4/14