پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

برگزاری مراسم روز خبرنگار توسط وزارت راه و شهرسازی با همراهی بانک مسکن

دکتر آخوندی: خبرنگاران از ارکان جامعه مدرن امروزی هستند

وزارت راه و شهرسازی با همراهی بانک مسکن در روز 17 مرداد روز خبرنگار با دعوت از خبرنگاران حوزه اقتصاد و مسکن رسانه‌های کشور، این روز را گرامی داشت.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، در این نشست که با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاونان، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، مدیران امور و روسای ادارات کل بانک مسکن، روسای سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه برگزار شد، از جمع کثیری از خبرنگاران قدردانی شد.
بر اساس این گزارش، در این مراسم که در محل اداره کل استانداردها و صدور گواهینامه دریانوردی برگزار شد، دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی طی سخنانی ضمن ابراز خشنودی از حضور در جمع خبرنگاران حوزه اقتصاد و حوزه تخصصی راه و شهرسازی، این روز را به خبرنگاران تبریک ‌گفت و ابراز امیدواری کرد جامعه امروز اهمیت و نقش بی‌بدیل خبرنگاران را آن‌طور که شایسته است درک کرده و بتواند ارج‌گذاری و سپاسگزاری کند.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به فعالیت چهارساله دولت یازدهم اظهار داشت: در این دوران همواره با رسانه سروکار داشته و درواقع به رسانه علاقه دارم. به‌طورقطع جهان مدرن و دنیای جدید بدون خبر بی‌معنی است. جان جامعه و روح آگاهی و آزادی خبر است و قاعدتاً خبر و خبرنگار به‌عنوان یکی از ارکان مهم جامعه مدرن هستند و به همین خاطر در انقلاب مشروطه به‌عنوان رکن چهارم یاد شد و واقعاً رکنی اساسی برای توسعه و عبور از بحران‌هایی است که هر جامعه‌ای با آن مواجه است.
وی تصریح کرد: خبر یک‌رویه و یک شناسنامه و پشتوانه و سابقه دارد. سطحی‌ترین بخش خبر الفاظی است که راجع به هر موضوعی در قالب گفت‌وگو یا گزارش ردوبدل می‌شود. بحث اصلی این است که مشخص شود این نظر یا اتفاق در چه زمینه و بستری رخ‌داده، چگونه تحقق‌یافته و چه آثاری روی حوادث و مسایل پیرامون خود می‌گذارد.
آخوندی در ادامه بیان داشت: زمانی که وارد این سطح از خبر می‌شویم متوجه می‌شویم که خبر را بدون تاریخچه، سابقه و بدون بستر تحقق، محدودیت‌ها، فرصت‌ها، تهدیدها و امکانات نمی‌توان نقل کرد و اینجاست که خبر جان پیدا می‌کند و از یک‌لفظ خارج می‌شود و برمی‌گردد به اینکه این خبر چه در درون خود دارد و چگونه به وقوع پیوسته است؟
وی ادامه داد: اگر خبرنگار به‌عنوان بیانگر وجدان جامعه عمل کند باید درک روشنی از شرایط تحقق این مطلب و پدید آمدن داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: شرایط کشور شرایط بسیار خطیری است، در هر حوزه‌ای اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که وارد شوید این شرایط را حس خواهید کرد. شرایط پیرامونی ایران سخت و پرچالش است و ازاین‌رو اکتفا کردن به مسایل سطحی ایفای مقصود نمی‌کند.
آخوندی تاکید کرد: بر این باور بوده و هستم که بدون خبر اساساً توسعه امکان‌پذیر نیست؛ بدون خبر جامعه نمی‌تواند درک درستی از شرایط داشته باشد و موضع درستی بگیرد و بتواند تصمیم درستی اتخاذ کند و به‌پیش برود. بنابراین خبر دارای اهمیت بسیار زیادی است و اساساً توسعه بدون خبر یک تصور واهی است.
وی افزود: اینکه خبرنگاران از دولت انتظار داشته باشند راجع به شفافیت و حق دسترسی شهروندان به اطلاعات پاسخگو باشد حق بسیار درستی است و همواره به همکارانم اعلام کرده‌ام که باید به‌حق دسترسی شهروندان به اطلاعات پایبند باشیم.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: تمام مواردی به درد زندگی روزمره مردم می‌خورد اطلاعات محسوب می‌شوند. همه اطلاعاتی که دریکی از شقوق حمل‌ونقل و زمین، مسکن و شهرسازی ایران تصمیم‌گیری و اجرا و بهره‌برداری می‌شود، اطلاعات است. بنابراین من به‌حق دسترسی شهروندان و نقد تمام مسایل نیز کاملاً اعتقاد دارم.
دکتر آخوندی بیان داشت: تنها نکته‌ای که از خبرنگاران می‌خواهم این است که درک درستی از شرایط وقوع و تحقق یک اتفاق داشته باشند، چون‌ ما وقتی به‌عنوان یک تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار اخبار شما را می‌خوانیم، به دنبال چرایی بیان آن مطلب از سوی آن فرد و شرایط بیان مطلب هستیم.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: از شما می‌خواهم که هر خبری را می‌خواهید نقل کنید، این سؤال را از خود بپرسید که آیا می‌شد این اتفاق رخ ندهد؟ اگر به این سؤال پاسخ دهید آن‌وقت می‌توانید خبر را نقل کنید. اگر به این سؤال فکر کنید می‌توانید به تاریخ و افراد و امکانات آن رجوعی داشته باشید تا بتوانید پی ببرید که این اتفاق می‌توانست رخ ندهد و رخ داد؟ یا اینکه ناچار بود؟ در این صورت برای بیان آن می‌توانید ابزار مناسب‌تر و چارچوب واقعی‌تری انتخاب کنید.
آخوندی همچنین ابراز داشت: از اینکه جامعه خبرنگاری ما در این حد رشد کرده و سال گذشته 110 هزار خبر در حوزه راه و شهرسازی انتشار یافته، نشان می‌دهد که این جامعه زنده و پویا است و شما خبرنگاران نقش بی‌بدیلی در زنده نگه‌داشتن این جامعه و انتخاب درست مردم در بزنگاه‌های مختلف و در انتخابات داشته‌اید. به همین خاطر من به شما این روز را تبریک می‌گویم و از همه شما سپاسگزارم و آرزوی توفیق و سرافرازی دارم.
وی گفت: امیدوارم جامعه خبرنگاری ما بتواند با استقلال و اتکای به خود بدون مداخله دولت ادامه حیات بدهد و فرصت‌های بیشتری برای ایران خلق کند و مسایل و معضلات بسیار پیچیده و شکاف اجتماعی که متاسفانه در آن قرار گرفته‌ایم را ترمیم کند و راهی را فرا روی ملت ایران قرا دهد.
این گزارش حاکی است، دکتر بت شکن مدیرعامل بانک  به منظور پاسداشت روز خبرنگار طی پیامی این روز را به خبرنگاران تبریک گفت.
در این پیام آمده است: بی‌شک در دنیای امروز، پیشرفت جوامع جز با آگاهی نسبت به عملکرد خویش به‌منظور رفع ناراستی‌ها و تقویت مزیت‌ها و برتری‌ها حاصل نمی‌گردد و در این میان، خبرنگاران در تحقق این مهم از مسوولیتی بس والا و خطیر برخوردارند.
ازاین‌رو دستیابی به قله‌های پیشرفت، سربلندی و سعادت کشور، مراقبت از منافع ملی و مصالح مردم و آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی جز با حق‌جویی، صدق و مجاهدت در عرصه آگاهی ممکن نمی‌شود.
بت‌شکن در بخشی از پیام خود روز خبرنگار را به خبرنگارانی که سعی در برافروختن چراغ دانایی، اطلاع‌رسانی و دسترسی آزاد مردم عزیز کشور به اطلاعات را دارند؛ تبریک گفته و حضورشان را در همه عرصه‌ها ارج نهاده و از خداوند، تداوم عزت و اهتمام مسوولانه آن‌ها را در گسترش صدق و حق‌گویی در عرصه آگاهی آرزو کرده است.
همچنین حمید رحمتیان مشاور مدیرعامل در منابع انسانی طی پیامی به اداره کل روابط عمومی این روز را به همکاران رسانه این اداره کل تبریک گفت.
وی اظهار داشت: وظیفه دارم تا روز خبرنگار را به جامعه خبرنگاری بانک و حوزه ارتباطات در سراسر بانک مسکن و به جمیع همکاران تبریک گفته و از خداوند بزرگ سلامتی و توفیق روزافزون همکاران را مسالت می‌نمایم.

آخرین بروزرسانی 1396/5/23