پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

حجت الاسلام ابوترابی: تصمیم گیری عقلانی مبتنی بر دانش است.

دومین نشست فرهنگ و اخلاق سازمانی از نگاه اسلام با حضور اعضای هیات مدیره برگزار شد

دومین همایش آموزشی فرهنگ و اخلاق سازمانی از نگاه اسلام ویژه مدیران ارشد بانک با حضور اعضای هیات مدیره، مشاوران مدیر عامل، مدیران امور و روسای ادارات برگزارشد.

به گزارش خبرنگار ما، حجت الاسلام ابوترابی عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست پیشین، درخصوص ادامه تفسیر آخرین آیه سوره شریفه آل عمران گفت : در این آیه، مخاطب، اهل ایمان است. انسان های آراسته به عقل و علم ، انسان های مومنی که عقلانی حرکت می کنند و عاقلانه                می اندیشند.

وی با اشاره به اینکه ایمان و معرفت ثمره سلوک عقلانی است، گفت: به هر میزان سلوک ما عاقلانه و اندیشمندانه باشد به همان میزان از ایمان برخورداریم.

حجت الاسلام ابوترابی ادامه داد : سلوک عقلانی انسان را به علم می رساند لذا ما نیازمند به عقل پرورده شده با علم چه در سلوک فردی و چه در حیات سازمانی هستیم. هر چه قدر بیشتر به دانش دست یابیم عقل پرورده تر می شود بنابراین اگر در سازمانی  مدیران آن تصمیماتشان بیشتر بر مبنای علم ، دانش و معرفت باشد این تصمیمات عقلانی تر خواهد بود .

وی ادامه داد : محدثین کتب روایی شیعه در تنظیم این کتب اول باب العقل دوم باب العلم و سوم باب التوحید را قرار داده اند این دسته بندی نشان می دهد عقلِ پرورده شده با علم است که به توحید راه می یابد.

حجت الاسلام ابوترابی با اشاره به قرار گرفتن دو کلمه اصبرو و صابروا در این آیه عنوان کرد : اصبروا یعنی صبر فردی، صبری که فرد فرد افراد یک سازمان باید به آن به درستی عمل کنند . صبر فردی بر صبر جمعی مقدم است چرا که  فرد باید درست عمل کند تا جمع و سازمان نیز درست به جلو برود.

وی در ادامه به توصیه آیت ا... بهجت اشاره کرد و افزود : به آنچه که علم دارید عمل کنید و آنجا که علم ندارید توقف کنید. توقف نه به معنای ایستادن و حرکت نکردن به معنای ایستادن و در آن زمینه آموختن است.

حجت الاسلام ابوترابی در زمینه صبر فردی به دوران اسارت رزمندگان هشت سال دفاع مقدس اشاره و از آن به عنوان نماد صبر فردی یاد کرد و افزود : در ادامه این آیه کلمه " صابروا" به معنای صبر جمعی است صبر فردی لازم است ولی کافی نیست اگر می خواهیم شاهد تحول یک سازمان یک نهاد یک کشور باشیم نیازمند صبر جمعی هستیم باید باهم صبر کنیم در کنار هم باشیم وحدت در عین کثرت و کثرت در عین وحدت در سایه صبر فردی صبر جمعی شکل می گیرد و افراد یک سازمان در کنار یکدیگر به فکر یکدیگر و با هم به جلو پیش بروند.

عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه در پایان سخنان خود به صبر جمعی در مقابل دشمنان اشاره کرد و صحبت در این حوزه را به نشست بعدی موکول کرد.

آخرین بروزرسانی 1396/9/19