پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

هیبنا گزارش می دهد :

رشد 122 درصدی پرداخت تسهیلات جعاله مسکن

آمارهای جدید از وضعیت پرداخت تسهیلات مسکن از رشد ۱۲۲ درصدی پرداخت تسهیلات جعاله در شش ماهه اول سال جاری خبر می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، آمارهای جدید از جزییات پرداخت انواع تسهیلات مسکن از سوی بانک مسکن نشان می دهد پرداخت تسهیلات جعاله (تعمیرات مسکن) در نیمسال اول سال جاری در مقایسه با شش ماهه اول سال گذشته 1.2 برابر شده است.

بر این اساس طی شش ماه اول سال جاری تعداد 66 هزار و 758 فقره تسهیلات جعاله به مبلغ بیش از یک هزار و 64 میلیارد تومان پرداخت شده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد بیش از 100 درصدی را نشان می دهد.

همچنین در شهریور ماه امسال مطابق با آمارهای موجود ، 12 هزار و 169 فقره تسهیلات جعاله به ارزش نزدیک به 201 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است که در مقایسه با شهریور ماه سال گذشته 51.7 درصد رشد داشته است؛ شهریور سال گذشته 8 هزار و 882 فقره تسهیلات جعاله از سوی بانک مسکن به متقاضیان به ارزش 133 میلیارد تومان پرداخت شد.

همچنین آمارهای تجمیعی در خصوص پرداخت تسهیلات جعاله مسکن نشان می دهد که در شش ماهه اول سال 96، مجموعا 38 هزار و 194 فقره تسهیلات جعاله به متقاضیان پرداخت شده بود که این تعداد در نیمسال اول سال جاری به 66 هزار و 758 فقره تسهیلات افزایش یافت.

این موضوع به معنای افزایش استقبال متقاضیان مسکن از این تسهیلات بانک مسکن است؛ تسهیلات جعاله یا تسهیلات تعمیرات مسکن طی سال های اخیر به عنوان تسهیلات مکمل خرید آپارتمان منجر به افزایش قدرت مالی متقاضیان خرید مسکن شده است؛ این تسهیلات هم اکنون به دو شکل در قالب دریافت تسهیلات برای تعمیرات واحدهای مسکونی از سوی مالکان و یا استفاده از آن به عنوان تسهیلات کمکی به منظور افزایش بنیه مالی برای خرید واحدهای مسکونی از سوی متقاضیان خرید مسکن که اقدام به دریافت تسهیلات خرید مسکن می کنند قابل استفاده است.

به این معنا که مالکان واحدهای مسکونی برای انجام تعمیرات واحدهای مسکونی قادر به دریافت این تسهیلات به صورت جداگانه هستند و از سوی دیگر آن دسته از متقاضیان خرید مسکن که اقدام به دریافت انواع تسهیلات خرید مسکن اعم از تسهیلات خرید با استفاده از اوراق و یا از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، جوانان و ... می کنند قادر خواهند بود در کنار تسهیلات دریافت شده اقدام به دریافت تسهیلات جعاله نیز کنند. به این ترتیب تسهیلات جعاله مسکن نوعی تسهیلات دو منظوره، کمکی و اهرم مکمل است. هم اکنون این تسهیلات تا سقف 20 میلیون تومان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می شود.

هم اکنون بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات خرید مسکن از تسهیلات جعاله نیز به منظور تقویت بنیه مالی خرید مسکن استفاده می کنند.سقف 20 میلیون تومانی تسهیلات جعاله امسال نیز به منظور حمایت از تقاضای مصرفی مسکن و کمک به تامین مالی متقاضیان این بخش تمدید شد و انواع متقاضیان مسکن که مشمول دریافت تسهیلات خرید هستند می توانند از تسهیلات جعاله نیز استفاده کنند.

در شرایط فعلی با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن استقبال از دریافت تسهیلات جعاله افزایش یافته است و بخشی از علت رشد تقاضا برای دریافت این تسهیلات مربوط به همین موضوع است؛ هر چند هم اکنون بانک مسکن سیاست هایی را به منظور افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن با استفاده از اهرم تسهیلات به بانک مرکزی پیشنهاد کرده که این پیشنهادات در حال بررسی است اما افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات جعاله نشان می دهد در شش ماهه اول سال جاری تعداد بیشتری از متقاضیان و مشمولان دریافت تسهیلات خرید مسکن متقاضی دریافت تسهیلات جعاله شده اند که بخشی از علت آن مربوط به جهش قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن است.

آخرین بروزرسانی 1397/7/25