پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

مدیر عامل تاکید کرد:

نقش اهرمی بخش مسکن و ساختمان در اقتصاد کشور

ویدیو کنفرانسی با حضور مدیر عامل بانک، اعضای هیات مدیره، مدیران و روسای برخی از ادارات در ساختمان ادارات مرکزی ونک برگزار شد.
به گزارش خبر نگار ما، در این مراسم دکتر محمد هاشم بت شکن مدیر عامل بانک طی سخنانی به برطرف شدن تحریم ها و اعمال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرد و گفت: امیدوارم این اقدامات منشا مطلوبی برای کشور باشد و آثار آن را در همه بخش های اقتصادی شاهد باشیم و از فضای ایجاد شده به نحو احسن استفاده کنیم.
مدیر عامل بانک با اشاره به برنامه مطرح شده توسط رییس جمهور در خصوص برنامه ششم اقتصادی و بودجه کشور افزود: لازم است مدیران و روسای شعب از برخی سرفصل ها و چارچوب هایی که برای تدوین برنامه ششم و بودجه کشور تهیه شده، آگاه باشند.
وی تدابیر کوتاه مدت را از محورهای اصلی برنامه ششم اقتصادی عنوان کرد و گفـت: حدود 20 درصد منابع کشور که بخش عمده آن از محل فروش نفت بود کاهش داشته و به دنبال آن سطح تقاضا افت کرده است، در این جا نقش بانک مسکن پررنگ تر می شود تا از منابع محدود به عنوان اهرم استفاده کند.
دکتر بت شکن با اشاره به فعال کردن بخش خصوصی به منظور اهرم منابع محدود، اظهار داشت: مستعدترین بخشی که توان اهرم کردن منابع محدود دولت را برای وارد کردن بخش خصوصی به سرمایه گذاری دارد، بخش مسکن و ساختمان است به دلیل این که این بخش خصوصی ترین بخش اقتصادی به شمار می آید.
مدیر عامل بانک افزایش سرمایه گذاری با تحریک تقاضا را از دیگر موارد برنامه ششم اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: دولت با توجه به افت درآمد در سال گذشته می تواند سرمایه گذارهای جدید را تقویت کند و تحریک تقاضای مسکن و سرمایه گذاری در بخش مسکن می تواند یکی از عوامل موثر در حجم سرمایه گذاری کشور باشد.
وی همچنین تسهیل شرایط پولی و کاهش نرخ سود را مرتبط با نظام بانکی کشور دانست و افزود: مطرح شدن این موضوع توسط رییس جمهور نشان دهنده اهمیت آن در سال 95 و سیاست های اعلامی رییس جمهور نسبت به کاهش نرخ سود است.
دکتر بت شکن با اشاره به سخنان رییس جمهور در خصوص فاصله بین نرخ سود سپرده و نرخ تورم و رفع تنگنای مالی بانک ها اظهار داشت: ساختار مالی بانک ها باید اصلاح شود و اگر بانک ها دارایی های منجمد خود و تسهیلات معوقی که رسوب گرفته است را وارد چرخه بانکی و سیستم نقدینگی کنند، می توانند سرمایه گذاری را تقویت کنند.
مدیر عامل بانک با تاکید بر تعیین رشد اقتصادی 5 درصدی از سوی دولت برای سال 95، خاطر نشان کرد: با عملکرد خوب کارکنان آمارهای تسهیلات بانک در ماه های آبان و آذر نشان دهنده این است که سیاست های اعتباری تاثیر گذار بوده است. آنچه برای ما در بانک مسکن مهم است ارایه خدمات به مشتریان خوب و ارزشمند اعتباری است. این را بدانیم که با وجود بحث معافیت از پرداخت سهم سود و مالیات و اقدامات موثرمان می توانیم نتایج مطلوبی برای بانک حاصل کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در بودجه سال آینده تبصره ای با 5 بند کلیدی مربوط به بانک مسکن وجود دارد که نشان دهنده سطح اهمیت بانک و نقش پررنگ آن در خروج از رکود است که مهمترین آن افزایش سرمایه است.
دکتر بت شکن عزم و همت بالای کارکنان در پایان سال جاری را خواستار شد و بیان داشت: بانک مسکن در حال حاضر بزرگترین بانک کشور از حیث تسهیلات بوده و استعداد آن را داریم که بزرگترین بانک کشور از حیث استحکام ساختار مالی باشیم و شرط اصلی آن افزایش سرمایه است.
مدیر عامل بانک تبلیغات بیشتر و بازاریابی موثرتر برای جذب منابع از طریق حساب صندوق پس انداز مسکن یکم را مهم برشمرد و گفت: این فعالیت ها به عنوان یک ابزار انحصاری است که می تواند بانک را از ریسک های احتمالی مصون دارد.
همچنین وی از برطرف شدن مشکل حساب صندوق ممتاز توسط حوزه مالی خبر داد و گفت: سقف تسهیلات و نرخ سود حساب افزایش یافته است و منابع صفر درصدی مناسبی در حساب جاری بانک وجود دارد.
دکتر بت شکن بر مدیریت کردن قیمت تمام شده پول تاکید کرد و افزود: در کنار جذب منابع باید به وصول مطالبات نیز توجه شود و ارزیابی ها تنها بر مبنای مانده سپرده نباشد بلکه به وصول نقدی مطالبات نیز تعمیم یابد تا از این طریق قیمت تمام شده پول مورد نظر باشد.
مدیر عامل بانک حساب صندوق پس انداز مسکن یکم و ممتاز را ابزاری مناسب برای جذب منابع دانست و گفت: وصول نقدی و اعطای تسهیلات با رعایت بهداشت اعتباری به عنوان یکی از اولویت های بسیار مهم در پایان سال جاری است.
دکتر بت شکن در پایان سخنان خود از استان های همدان، آذربایجان شرقی، قزوین، گیلان و البرز به دلیل ارتقای جایگاه و سهم بازار به بالای 10 درصد قدردانی کرد و این موفقیت ها را دستاوردی بزرگ دانست.
در ادامه این مراسم ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیات مدیره طی سخنانی با قدردانی از زحمات همکارانی که در ارتقای جایگاه نقش به سزایی داشتندگفت: امیدوارم تمامی کارکنان راه و روش گذشتگان بانک را ادامه دهند و بتوانند ارتقای بانک را در قالب های دیگر و به ویژه اهداف و ماموریت های بانک را در برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 1395 به خوبی پیش ببرند.
عضو هیات مدیره با تاکید بر این که اقدامات جدید انجام شده طی سال جاری کماکان تداوم دارد، افزود: در آینده ای نزدیک نیز طرح های جدیدی ارایه می دهیم که آثار و نتایج آن به تدریج نمایان می شود.
رحیمی انارکی در ادامه به ارایه گزارشی از فعالیت های انجام شده در سال جاری پرداخت و گفت: علیرغم کاهش پرداخت تسهیلات اعطایی بانک در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه به سال قبل در خصوص پرداخت تسهیلات تا پایان آذر ماه سال جاری نسبت مدت مشابه به سال گذشته توانستیم حدود 2 درصد تسهیلات بیشتری پرداخت کنیم که قسمت عمده آن در مشارکت مدنی بوده که رقم تسهیلات را تا60 درصد افزایش داده است.
وی در خصوص دیگر اقدام صورت گرفته در سال جاری اظهار داشت: افزایش سقف تسهیلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات و همچنین انتقال مانده بدهی و تعویض وثیقه با سقف های جدید و تجمیع اوراق حساب صندوق پس انداز ممتاز و امتیاز حساب صندوق پس انداز مسکن جوانان تا سقف حساب ممتاز اثرات مثبتی را برجای گذاشته است.
عضو هیات مدیره با تاکید بر این که رکود در کشور به مرحله حساسی رسیده است، بیان داشت: تمامی فعالیت های اقتصادی در کشور با رکود بسیار شدیدی مواجه است و آثارش را در کوچک شدن حجم اقتصاد ملی نسبت به سال گذشته می توان مشاهده کرد.
رحیمی انارکی ادامه داد: در حال حاضر تنها بخشی که انتظار می رود این چرخه اقتصاد را به حرکت درآورد بخش مسکن و ساختمان است.
وی با تاکید بر این که با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و اجرایی شدن برجام گشایش های حاصل می شود، ادامه داد: استراتژی اصلی بانک در پرداخت تسهیلات برای سال 95، در حوزه بافت فرسوده خواهد بود که در این خصوص طرح های مختلفی در نظر داریم که بعد از نهایی شدن آن و تصویب شورای پول و اعتبار ارایه می دهیم.
در ادامه محسن عزیزی عضو هیات مدیره طی سخنانی در خصوص دستگاه های کارت خوان فروشگاهی و تراکنش های الکترونیکی اظهار داشت: با اقدامات اخیر بانک مرکزی در خصوص کارمزد ها، دستگاه های کارتخوان به عنوان ابزار جذب منابع تا حدودی کارکرد خود را از دست داده و هزینه تجهیز منابع ارزان قیمت بالا رفته است.
عزیزی با اشاره به سایر ابزارهای بانکداری الکترونیک، خاطر نشان کرد: بانک مسکن تاکنون در حوزه استفاده از دستگاه های خود پرداز پیشتاز بوده است ولی به دلیل حضور بانک های دیگر در بازار رقابت جایگاه بانک می تواند دچار تنزل شود.
عضو هیات مدیره در ادامه سخنان خود تراکنش های دستگاه خود پرداز را موثر دانست و گفت: این تراکنش ها درآمد های کارمزدی بانک را ارتقا می دهد و به کاهش هزینه تجیهز منابع و هزینه های عمومی بانک و افزایش درآمدهای کارمزدی و در نهایت به سودآوری بانک کمک می کند.
وی همچنین هماهنگی لازم بین ارکان مختلف بانک و اداره روابط عمومی در خصوص تبلیغات موثر در راستای پیشبرد اهداف بانک را ضروری دانست و بیان کرد: از ابزارهای موجود نهایت استفاده را در جهت حفظ منافع بانک و بالا بردن سودآوری داشته باشیم.
در ادامه مراسم، علیرضا بلگوری عضو هیات مدیره طی سخنانی با تاکید بر این که در شرایط سخت اقتصادی رشد سپرده ها 21 درصد بوده است، افزود: از ابتدای سال جاری حدود 80 هزار میلیارد جذب منابع داشته ایم و حساب صندوق پس انداز مسکن یکم 5 هزار میلیارد منابع صفر درصدی برای ما در پی داشته است.
عضو هیات مدیره با اشاره به این که در فرصت باقی مانده تا پایان سال میزان وصول مطالبات و NPL بانک را کاهش می دهیم، ادامه داد: در قیمت تمام شده پول یک روند موفق داشته ایم که با محصولات جدید معرفی شده تا پایان سال جاری نیز رشد بیشتری خواهیم داشت.
بلگوری با اشاره به نداشتن مشکل نقدینگی، اظهار داشت: کارکنان بدون گردش حساب جاری و با رعایت بهداشت اعتباری و اعتبار سنجی می توانند تسهیلات پرداخت کنند تا رشد تسهیلات نیزبه یک رقم قابل قبولی برسد.
شایان ذکر است، در پایان این مراسم محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه و نادر قاسمی مدیر امور اعتباری به ارایه 7 طرح پیشنهادی در خصوص تقویت توان تسهیلات دهی و خروج رکود از بخش مسکن و ساختمان پرداختند.
آخرین بروزرسانی 1394/11/24