پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی :

عملکرد بانک مسکن در ارائه روش‌های نوین تامین مالی بخش مسکن قابل تقدیر است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر عملکرد قابل تقدیر بانک مسکن در بخش تسهیلات خرید مسکن برای گروه‌های مختلف، بخش مسکن و ساختمان را موتور محرک اقتصاد کشور اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن ،زهرا سعیدی با اشاره به اینکه خدمات بانک مسکن در دولت یازدهم به واسطه فعالیت‌های انجام شده برای دسترسی آسان‌تر به تسهیلات قابل تقدیر است گفت: اینکه بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی سبد متنوعی از تسهیلات را ارائه کرده است اهمیت بسیاری دارد.
وی افزود: دغدغه بانک مسکن برای تامین مالی بخش مسکن برای گروه‌های مختلف جامعه نشان از اهمیت این موضوع برای مدیران این بانک دارد اما به نظر می‌رسد باید در کنار این برنامه‌های مثبت، اقدامات تکمیلی نیز از جانب سایر بانک ها و بازار سرمایه مد نظر قرار گیرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تشریح اقدامات مکمل در بانک مسکن گفت: هر چند یکی از آفت‌های نظام بانکی کشور نرخ سودهای بالای بانکی است اما بانک مسکن با برنامه ریزی کوتاه مدت در این زمینه پیش قدم شد و توانست نرخ سود تسهیلات صندوق یکم را طی چند مرحله کاهش از 14  درصد به 8 درصد تقلیل دهد و این نرخ سود تک رقمی نیز یک موفقیت برای این بانک در جهت تکریم مشتریان و حمایت از متقاضیان کم درآمد در بازار مسکن محسوب می‌شود.
بر اساس این گزارش،سعیدی خواستار نیازسنجی مشتریان در وهله نخست و برنامه ریزی برای افزایش مدت بازپرداخت اقساط شد و ادامه داد: در گام اول یکی از مهمترین فرآیندهای تامین مالی بخش مسکن برای گروه‌های هدف به ویژه اقشار کم درآمد، نیازسنجی صحیح مشتریان است تا براساس آن گروه‌های نیازمند و دارای اولویت برای پرداخت تسهیلات مشخص شوند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: پس از نیازسنجی مشتریان در گام دوم نیز انتظار می‌رود بروکراسی اداری در فرآیند پرداخت این تسهیلات تا حد امکان کاهش یابد. البته ضمانت‌های بانکی یک اصل برای پرداخت تسهیلات است و الزامی نیز است اما امیدواریم مساعدت‌های لازم در جهت تقویت بنیه اقتصادی خانوارها برای خرید مسکن انجام گیرد تا شرایط پرداخت تسهیلات به اقشار کم درآمد آسان‌‌تر شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم، «مسکن» و «اشتغال» را دو مسئله مهم مراجعه کنندگان مردمی به نمایندگان مجلس عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه طی سال‌های گذشته قدرت خرید مردم کاهش یافت و با ایجاد رکود در اقتصاد، بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی کشور از جمله بخش مسکن و ساختمان به عنوان یک کالای استراتژیک با مشکلات عدیده‌ ساختاری مواجه شدند.
این گزارش می افزاید؛عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه خوشبختانه شاخص دسترسی خانوارها به خرید مسکن طی چند سال گذشته از دولت یازدهم بهبود یافته است گفت: در عین حال باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود تا سهم مسکن از سبد هزینه خانوار افزایش یابد.
سعیدی با اشاره به اینکه بانک تخصصی مسکن فصل جدیدی از فعالیت خود را آغاز کرده است اظهار امیدواری کرد تا با توسعه بازارهای تامین مالی بخش مسکن، امکان خرید مسکن برای آحاد ملت فراهم شود تا خانه دار شدن دیگر دغدغه هیچ یک از خانواده‌ها نباشد.
وی کاهش دسترسی به تهیه مسکن را یکی از الزامات  بلند مدت در بخش اقتصاد مسکن اعلام کرد و گفت: امروز ازدواج بسیاری از جوانان به تامین مسکن گره خورده است؛ هر چند از شرایط گذشته حاکم بر بازار مسکن خارج شده ایم اما خانه دار کردن گروه‌های هدف مختلف نیازمند یک عزم ملی و توسعه بازارهای مالی جدید خواهد بود که امیدواریم در دولت یازدهم و دولت‌های بعدی فارغ از نگاه سیاسی سیاست‌های بهبود اقتصادی به عنوان اصل در دستور کار قرار گیرد چرا که موتور محرک بخش ساختمان کشور، بهبود متغیرهای مختلف اقتصادی است.
این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین به افزایش تسهیلات مسکن مهر به 40 میلیون تومان اشاره کرد و گفت: بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل پرداخت تسهیلات مسکن مهر سهم قابل توجهی در تکمیل این پروژه‌ها دارد.
وی تاکید کرد: اگر با افزایش 10 میلیون تومانی تسهیلات مسکن مهر میزان آورده متقاضیان کاهش یابد و در نهایت منجر به تکمیل پروژه‌های مسکن مهر شود قطعا یک گام مثبت در این زمینه نیز برداشته شده است.

 

آخرین بروزرسانی 1395/12/3