پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن خبرداد:

صدور مجوز پرداخت تسهیلات اضافه به 73 هزار و 917 واحد مسکونی ظرف یک هفته

بانک مسکن در اولین هفته اجرای دستورالعمل «پرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی مسکن مهر»، موفق شد، به 2 هزار و 331 پیش خریدار واجد شرایط واحدهای مسکونی مهر، مبلغ جدید تسهیلات (ما به التفاوت تسهیلات 30 میلیونی تا سقف 40 میلیون تومان) را پرداخت کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن ،ندا کسری کرمانشاهی، رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن درخصوص  جزییات پرداخت تسهیلات مکمل مسکن مهر(تسهیلات 10 میلیون تومانی)اعلام کرد: بعد از تصویب طرح افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن مهر تا سقف 40 میلیون تومان در شورای پول و اعتبار و ابلاغ متن مصوبه به بانک مسکن، بلافاصله فرآیند تدوین دستورالعمل مربوطه توسط ستاد مرکزی بانک مسکن در دستور کار قرار گرفت و متن آن به تمامی  شعب سراسر کشور ارایه شد که ماحصل این اقدامات، در نهایت منجر به اعلام «لیست اولیه» از واحدهای مسکونی مهر  مشمول دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی، به این اداره شده است.

رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن، با بیان اینکه طی یک هفته اخیر روزانه 333 فقره تسهیلات جدید 10 میلیون تومانی به پروژه­های واجد شرایط پرداخت شده است، در تشریح فرآیند «معرفی، صحت سنجی شرایط پروژه و در نهایت صدور مجوز پرداخت تسهیلات جدید» گفت: بعد از معرفی پروژه­های ناتمام و در حال ساخت مسکن مهر از سوی ادارات کل راه و شهرسازی استان­ها و همچنین شرکت عمران شهرهای جدید به شعب بانک مسکن، مدیریت شعب نسبت به بررسی تک تک پروژه­ها از جهت دارا بودن شرایط تعریف شده در مصوبه شورای پول و اعتبار برای تخصیص تسهیلات جدید 10 میلیون تومانی مسکن مهر، اقدام می­کنند و در مرحله بعد از تعیین نتایج ارزیابی، مجوز پرداخت تسهیلات جدید صادر می شود.

کرمانشاهی با تاکید بر اینکه، در هفته اول بهمن ماه، فرآیند پرداخت تسهیلات جدید (تسهیلات مکمل تسهیلات قبلی مسکن مهر) در نشست های  مشترک بین مسوولان  بانک مسکن و دفتر قایم مقام ویژه وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر، تهیه و تدوین شد، افزود: در فاصله هفته دوم بهمن ماه تا یازدهم ماه جاری، با اجرای این دستورالعمل، لیست 105 هزار و 730 واحد مسکونی مهر از طرف مدیریت شعب در استان­های مختلف، برای پرداخت تسهیلات جدید، به اداره کل تسهیلات تبصره­ای بانک مسکن «معرفی» شدند به طوریکه 62 هزار واحد از پروژه­های معرفی شده، مربوط به واحدهای مسکونی مهر شهر جدید پردیس بوده است.

رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن تصریح کرد: از کل 105 هزار و 730 واحد معرفی شده در قالب لیست اولیه، بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات مکمل به 73 هزار و 917 واحد مسکونی مهر، «مجوز» صادر کرده است به این معنا که پیش خریداران این تعداد واحد مسکونی مهر با دریافت معرفی نامه، موظف شدند برای انجام امور ثبت رهنی و تکمیل مدارک ثبتی، به یکی از دفترخانه­ها در شهر محل اقامت خود یا هر شهر دیگری از استان مربوطه، مراجعه کنند.

کرمانشاهی در تشریح فرآیند پرداخت تسهیلات مکمل مسکن مهر، گفت: تا کنون و برابر آمار مربوط به دوره زمانی هفتم تا یازدهم بهمن ماه، 17 هزار و 769 پیش خریدار مسکن مهر موفق شدند نامه دفترخانه را دریافت کنند و از این تعداد، 2 هزار و 331 نفر، تسهیلات 10 میلیون تومانی را از بانک مسکن دریافت کرده­اند.

رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن افزود: 2 هزار و 331 واحد مسکونی مهر دریافت کننده تسهیلات جدید مسکن مهر، در استان­های خراسان رضوی، گلستان و زنجان در حال ساخت است ضمن آنکه، 62 هزار واحد از 105 هزار و 730 واحد معرفی شده به بانک مسکن برای دریافت تسهیلات جدید، مربوط به شهر جدید پردیس است اما به دلیل اینکه پیش خریداران این واحدها در پردیس تا روز یازده بهمن امسال، نتوانستند نامه مورد نظر را از دفترخانه­ها دریافت کنند، فعلاً وارد مرحله نهایی که همان پرداخت تسهیلات است، نشده­اند.

بر اساس این گزارش،وی، درباره شرایط لازم برای تخصیص تسهیلات 10 میلیون تومانی مسکن مهر به پروژه­های ناتمام این طرح ملی، ضمن تاکید بر پایبندی بانک مسکن به ضوابط و مقررات بالادست مصوب بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، گفت: طبق مقررات تعریف شده برای افزایش سقف تسهیلات فردی مسکن مهر از 30 میلیون به 40 میلیون تومان، هر پروژه مسکن مهر برای دریافت این تسهیلات باید دارای سه شرط توام باشد. شرط اول آن است که پروژه مسکن مهر فعال باشد و بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد به این معنا که پروژه­های متوقف و رها شده با پیشرفت فیزیکی کمتر از 60 درصد، مشمول این تسهیلات نخواهد شد. شرط دوم متوجه پیش­خریداران واحدهای مسکونی مهر هر پروژه است. پیش­خریداران، باید آورده نقدی لازم را به حساب خود نزد بانک مسکن پرداخت کرده باشند و تعهد مالی آنها به پروژه، معلوم و مشخص باشد. شرط سوم نیز در قالب «پایش و رصد سامانه فروش اقساطی» اعمال می­شود به این معنا که اسامی پیش­خریداران هر پروژه معرفی شده به بانک برای دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی، باید در سامانه فروش اقساطی، ثبت شده باشد. این دو شرط باعث می­شود، تسهیلات جدید 10 میلیونی، صرفاً به پروژه­هایی تعلق بگیرد که فعال و دارای متقاضی مشخص و از سلامت  حقوقی، فنی و اقتصادی لازم برخوردار هستند.

ندا کسری کرمانشاهی با تاکید بر حایز شرایط نبودن پروژه­های فاقد متقاضی موثر مسکن مهر برای دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی، افزود: کنترل پروژه­هایی که درخواست افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از 30 میلیون به 40 میلیون تومان از جانب سازنده­های مربوطه، ارایه می­شود، زمان­بر و نیازمند پایش دقیق کارشناسان ارزیاب بانک مسکن است. اما به رغم این واقعیت، بانک مسکن با تدابیر ویژه اتخاذ شده، توانسته روزانه 333 فقره تسهیلات جدید 10 میلیونی، به پروژه­های واجد شرایط پرداخت کند.

رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن در عین حال گفت: همه فرآیندهای لازم برای پرداخت تسهیلات جدید مسکن مهر، متوجه بانک مسکن نیست بلکه، متناسب با سرعت معرفی پروژه ­ها به بانک و مدارکی که پیش خریداران باید برای اخذ تسهیلات خود، به بانک ارایه کنند، سرعت پرداخت تسهیلات، تغییر می­ کند.

کرمانشاهی درخصوص نحوه تامین مالی پروژه­های مسکن مهر نیز گفت: از آنجا که سقف مجاز پرداخت کل تسهیلات مسکن مهر، رقمی معادل 55 هزار و 500 میلیارد تومان تعیین شده است و امکان شارژ مجدد خط اعتباری تسهیلات مسکن مهر وجود ندارد، بانک مسکن یک «جبهه جدید مالی» برای پرداخت تسهیلات جدید 10 میلیون تومانی به هر یک از واحدهای مسکونی مهر مشمول این تسهیلات فردی، ایجاد کرده است که آن، تامین مالی از محل پرداخت اقساط ماهانه همین تسهیلات توسط دارندگان واحدهای مسکونی یعنی کسانی که واحدهای خود را تحویل گرفته­ اند و بازپرداخت تسهیلات را آغاز کرده­اند؛ است.

رییس اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن در پایان افزود: برآوردها نشان می­دهد حدود 400 هزار واحد مسکونی مهر در حال ساخت، مشمول دریافت تسهیلات اضافه و مکمل 10 میلیون تومانی هستند که بانک مسکن تا آخرین پرداخت به این واحدها، کار حمایت و تامین مالی از کل طرح مسکن مهر را ادامه خواهد داد.

آخرین بروزرسانی 1395/12/17