نمایش اخبار نمایش اخبار

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن :

بهره‌برداري از سامانه و چك‌هاي صياد در بانک مسکن

بانک مسکن به منظور حفاظت از حقوق دارندگان دسته چک در مقابل انواع جعل و سوءاستفاده و از طریق سامانه صیاد(صدور يكپارچه الكترونيك دسته‌چك)، شفافيت هر چه بيشتر فضاي كسب و كار را براي پذيرندگان چك‌ها فراهم آورد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران بر اساس مصوبات شوراي پول و اعتبار و ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي، به منظور ايجاد قابليت كنترل‌هاي سيستمي و همچنين در نظر گرفتن الزامات ناظر بر طراحي چك و تكميل اهداف عالي سامانه ملي چكاوك، پروژه صياد (صدور يكپارچه الكترونيك دسته‌چك) را به عنوان فاز دوم سامانه چكاوك، طراحي و راه‌اندازي نموده است تا علاوه بر حفاظت از حقوق دارندگان دسته‌چك در مقابل انواع جعل و سوءاستفاده، شفافيت هر چه بيشتر فضاي كسب و كار را نيز براي پذيرندگان چك‌ها فراهم آورد. در نهايت اين امر باعث افزايش مقبوليت و اعتبار چك و كارآمدي مجموعه شبكه بانكي و دستگاه‌هاي انتظامي، قضايي در حفاظت از اموال مردم و مقابله با بزه و تخلف شود.

بر اساس این گزارش استانداردسازي جانمايي موارد نوشتاري، طرح ظاهري، محتوا و ابعاد چك با هدف كاهش عمليات كارسازي و مدت زمان ورود اطلاعات و مكانيزه نمودن رويه و روال‌هاي مربوطه از يك‌‌سو و افزايش دقت انجام كار در امور واگذاري چك‌ها به دليل فراهم شدن امكان فراخواني اطلاعات ثابت و از پيش درج شده مشتري توسط متصدي شعبه، با استفاده از باركد دوبعدي در نظر گرفته شده در متن چك از سوي ديگر از اهداف طراحی سامانه صیاد می باشد.

همچنین ارتقاي ضرايب امنيتي و اعتباربخشي به برگه چك از طريق طراحي امنيتي و استفاده از مركب و كاغذ امنيتي همزمان با بهره‌مندي از ماشين‌آلات و نرم‌افزارهاي پيشرفته و مطابق با استانداردهاي روز دنيا. بررسي صلاحيت دارنده‌ي دسته‌چك از طريق اصلاح و ساماندهي چگونگي صدور و اعطاي آن به متقاضيان با استفاده از سامانه‌هاي اعتبارسنجي موجود در بانك مركزي. ايجاد شفافيت اطلاعاتي و پيش‌گيري از سوءاستفاده‌هاي احتمالي به منظور عدم اختصاص دسته‌چك به متقاضيان فاقد صلاحيت نیز از دیگر اهداف طراحی این سامانه می باشد.

به‌‌ طور كلي، فرآيند سامانه صياد بدين صورت است كه درخواست صدور دسته‌چك از طريق بانك‌هاي كل كشور به اين سامانه ارسال مي‌گردد. اين سامانه پس از دريافت درخواست، اقدام به بررسي درخواست دسته‌چك از سيستم استعلام بانك مركزي مي‌نمايد. در صورتي‌كه درخواست مورد نظر تأييد شود، درخواست پذيرفته مي‌گردد و يك شناسه منحصر به فرد (شناسه استعلام) براي هر برگ چك توليد مي‌گردد. شناسه توليدي از طريق اين سامانه در اختيار بانك فرستنده قرار مي‌گيرد. چنانچه درخواست مورد تأييد قرار نگيرد، به وضعيت عدم پذيرش منتقل مي‌شود و دلايل عدم پذيرش درخواست به بانك فرستنده ارسال مي‌گردد. لذا در اين حالت صدور دسته‌چك امكان‌پذير نخواهد بود.

بنا براین گزارش شعب بانک مسکن از تاريخ 16/10/1396 در قبول و ارائه دسته‌چك به مشتريان خود از طريق سامانه صياد به شرح دستورالعمل بانک مرکزی اقدام نموده است.

آخرین بروزرسانی 1396/10/20