نمایش اخبار نمایش اخبار

کارنامه یکسال ۹۸ نشان می دهد

تامین مایحتاج ضروری سیل زدگان کشور با تسهیلات بانک مسکن

لوازم و مایحتاج ضروری زندگی 10 هزار و 124 خانواده آسیب دیده در سیل فروردین ماه سال ۹۸ با تسهیلات قرض الحسنه بانک مسکن، تامین شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، بانک مسکن با هدف حمایت از خانواده های آسیب دیده در سیل فروردین ماه سال گذشته پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به افراد متقاضی معرفی شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی‌ را در استان های خسارت دیده در دستور کار خود قرار داد.

بررسی کارنامه تسهیلات دهی یکساله بانک مسکن در این حوزه نشان می دهد: بانک مسکن پرداخت تسهیلات به سیل زدگان فروردین ماه سال ۹۸ را در سه سطح شامل «بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری»، « تعمیر واحدهای مسکونی روستایی و شهری» و همچنین « تامین لوازم خانگی و امور معیشتی» آغاز کرد. به طوریکه از مجموع ۳8 هزار و 116 پرونده معرفی شده به مدیریت شعب بانک در استان های مختلف کشور، تا اسفندماه سال گذشته مجموعا به ۳۷ هزار و 844 متقاضی، تسهیلات پرداخت شد. به این معناکه شعب بانک مسکن توانسته با یک سرعت مناسب و قابل توجه به ۹۹ درصد از تقاضاهای معرفی شده برای اخذ تسهیلات پاسخ مثبت بدهد و به این ترتیب از مشکلات خانواده های آسیب دیده در جریان بازسازی پس از وقوع سیل بکاهد.

آنطور که جزییات این کارنامه بیان می کند ارزش ریالی کل تسهیلات پرداخت شده در هر سه سطح تا تاریخ بیست و هشتم اسفندماه سال گذشته معادل 805 میلیارد و 378 میلیون و 900هزار تومان بوده است. این رقم معادل ۸5 درصد از اعتبار ابلاغ شده به شعب بانک در استان های آسیب دیده کشور بوده است.

بررسی روند پرداخت تسهیلات در سه سطح ذکر شده حاکی از آن است که از مجموع ۳۷ هزار و 844 فقره تسهیلات پرداخت شده،بیشترین تعداد پرونده‌ به تعمیر واحدهای مسکونی روستایی و شهری تعلق دارد. طی سال ۹۸، ۱۵ هزار و 959 واحد آسیب دیده در جریان سیل فروردین ماه همان سال، از تسهیلات قرض الحسنه بانک مسکن بهره مند شدند و از این طریق مورد تعمیر قرار گرفتند.

همچنین ۱۱ هزار و 761 واحد مسکونی در روستاها و شهرهای تخریب شده ناشی از سیل نیز مورد بازسازی کامل قرار گرفتند. ارزش ریالی تسهیلات پرداخت در این سطح نیز معادل 483 میلیارد و 150 میلیون تومان بوده است. بخش عمده پرونده های این بخش شامل ۱۰ و ۲۹۷ فقره به بازسازی خانه های روستایی اختصاص داشته است.

نکته جالب این کارنامه عملکرد آنکه، بانک مسکن در جریان حمایت از آسیب دیدگان ناشی از سیل فروردین ماه سال گذشته، از تامین امور معیشتی وخرید لوازم ضروری این خانواده ها نیز غفلت نکرده و در این بخش به 10 هزار و 124 متقاضی به ارزش 146 میلیارد و 223 میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مطابق با دستورالعمل ابلاغی از سوی مدیریت بانک مسکن به مدیریت شعب، روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان سیل زده در هفته های گذشته از سال جاری نیز متوقف نشده است و مدیریت های شعب بانک مسکن سعی دارند تا با پاسخ دهی به تمام تقاضاها این روند را ادامه دهند. از همین رو اواخر سال در قالب یک بخشنامه به مدیریت شعب های اعلام شد با وجود آنکه محل تامین اعتبار این نوع از تسهیلات بودجه سال گذشته بوده اما همچنان تا اردیبهشت ماه سال جاری شعب بانک مسکن به متقاضیان اخذ این نوع از تسهیلات پاسخ دهی در جهت تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات را داشته باشند.
آخرین بروزرسانی 1399/1/28