اماکن تاریخی و دیدنی استان اماکن تاریخی و دیدنی استان

مراکز دیدنی

 • قنات‌های روستای تشان
 • حسینیه ریز
 • مسجد دوره اسلامی ریز
 • کوه پردیس (پدری)
 • امامزاده بی‌بی بانو
 • امامزاده هاشم (پیر بیراهه آبگرمک)
 • جنگل گلوبردکان ریز
 • شهر باستانی سیراف
 • آب انبار قوام
 • آتشکده خورموج
 • کاروانسرا(دژ) برازجان
 • شهر باستانی ریشهر
 • غار چهل خانه
 • کاخ هخامنشی بردک سیاه
 • کاخ هخامنشی چرخاب برازجان
 • مدرسه سعادت مظفری
 • موزه رییسعلی دلواری
 • موزه مردم شناسی بوشهر
 • قلعه کلات اهرم
 • عمارت ملک شهرستان بوشهر
 • گور دختر دشتستان
 

پارک ساحلی آب شیرین کن

پارک ساحلی آب شیرین کن هم در نزدیکی عمارت ملک و روبروی دانشگاه خلیج فارس قرار دارد که خیلی با صفا و زیباست. یک قسمت از این پارک جزی منطقه نظامی است ولی با این حال بازدید امکان پذیر است . رستوران سنتی و کافی شاپ هم در پارک موجود است و از پیتزا سمبوسه های خوشمزه پارک آب شیرین کن هم بی نصیب نمانید . پارک آب شیرین کن در اوایل فصل بهار از همیشه سر سبزتر وزیباتر است .   
 
 
 

کلیسای ظهور مسیح بوشهر
 
 این کلیسا مربوط به زمان تاسیس کمپانی هند خاوری یعنی اوایل  سده 19 م.است. این کلیسای کوچک در جوار ساختمان کنسولگری سابق انگلیس و اداره  دارایی پیشین بوشهر قرار دارد .
 
 
 
 
 
  
 
آب ‌انبار  قوام
 
ساختمان «آب‌انبار قوام» در غرب شهر بوشهر و کنار دریا قرار دارد. این آب‌انبار (برکه) صد و پنجاه سال پیش در زمان قاجاریه ساخته شده‌است. اسکلت صلی و طاق آن از سنگ‌های رسوبی خیلی مقاوم با سه دهانه ستون‌بندی به وسیله چهارطاق پوشیده شده است. 2 متر از آب‌انبار خارج از زمین و باقی آن در داخل زمین قرار دارد.
 
 
 

مجموعه ساختمان های عمارت ملک شهرستان بوشهر

مجموعه ساختمان های عمارت ملک در حدود 100 سال قدمت دارد ودر نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرارگرفته است. مساحت زیربنای آن 4000 متر مربع بوده و در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجره آن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است. عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است این کاخ توسط متجاوزین انگلیس اشغال شده و به صورت مقر نظامی آن ها در آمد. آن ها بعد از سال ها استقرار در این کاخ با ورشکست شدن ملک التجار(صاحب اصلی کاخ) لوازم نفیس آن را با قیمت کم خریداری کرده و با خود بردند. در اواخرسلطنت رضا شاه این عمارت که خوابگاه نظامیان شده بوده و پس از چندین بار بازسازی رو به ویرانی نهاد و متاسفانه به خاطر وسعت زیاد هنوز مرمت نشده است نوع و سبک معماری از سبک ساختمان سازی دو قرن پیش سواحل خلیج فارس که به بنگله معروف است تاثیر گرفته است و دارای یک قسمت استحفاظی , بارو و شاهنشین وقسمتی به صورت چند ایوان و اتاق های مسکو نی است .
 

 

هتل های بندر بوشهر

بندر بوشهر یکی از شهرستانهای با جاذبه های گردشگری و توریستی میباشد می باشد.که در طول سال پذیرای عده زیادی میباشد این شهرستان دارای چندین هتل میباشد که ما انها را معرفی میکنیم 1-هتل دلوار-سه ستاره -بوشهر میدان دلیران تنگستان بلوار رییسعلی دلواری - تلفن :2526881-2526276 2-هتل سیراف- دوستاره -بوشهر خیابان امام خمینی -تلفن : 2527173 - 2527171 3-هتل سعدی- دوستاره -بوشهر میدان انقلاب خیابان حافظ - تلفن : - 55252260-2522410 - 6 4-هتل آپارتمان آسمان - بوشهر خیابان حافظ جنوبی - تلفن : 2580887 - 2580887 5- هتل آپارتمان پاسارگاد- مهمانسرای صدرا - دو ستاره - بوشهر خیابان ولیعصر - تلفن : 2522346- 7، 2522410
 

 
 

کاروانسرای مشیرالملک (دژ برازجان)

 

در ظلع شرقی میدان مرکزی شهر برازجان بنای رفیع و مستحکمی وجود دارد که در میان مردم محل به دژ معروف است. این بنا در سال ‌‌١٢٨٨ هجری قمری مطابق با سال ‌‌١٢٥٠ هجری شمسی به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزاابوالحسن خان مشیرالملک با هزینه‌ای معادل چهل هزار تومان به پول آن زمان ساخته شد.

این ساختمان توسط حاج محمد رحیم شیرازی سازنده پل مشیر و کاروانسرای دالکی می‌باشد که به طرز ماهرانه‌ای اقدام به ساخت آن به سبک معماری زندیه نمود. عمده مصالح تشکیل دهنده آن سنگ، گچ و ساروج می‌باشد و در کف آن در آغاز از تخته‌سنگ‌های بزرگ و کوچک تراشیده استفاده گردیده، بام کاروانسرا با سنگ پهن تراشیده شده مفروش شده بود. فسایی در کتاب فارسنامه ناصری از باب شکوه و عظمت آن سخن آورده که به مانندش در استان فارس چنین کاروانسرایی وجود ندارد.
 
 
  

کاخ هخامنشی بردک سیاه

 

یکی از بناهای مهم تاریخی بوشهر است که به دوران هخامنشی تعلق دارد و جزو کاخهای زمستانی این امپراتوری بزرگ محسوب می شده است.این کاخ در 12 کیلومتری شمال شهر برازجان ,در میان نخلستانهای روستای درودگاه در محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی قرار گرفته است.
جلگه برازجان در دوره هخامنشی اهمیت فراوان دارد و علتش این است که ایران در دوره هخامنشی صاحب نیروی دریایی شد و توانست از راه دریا به تجارت و کشور گشایی بپردازد.علت انتخاب این جلگه نزدیکی آن به خلیج فارس و در پی آن تسلط بر راههای تجاری منطقه و تحت نظر داشتن آبراهه های جنوبی از لحاظ سیاسی و اقتصادی بوده است.تمامی این مسایل وسیله برپایی3 کاخ سنگ سیاه,بردک سیاه و کاخ چرخاب رادر این منطقه فراهم اورده است.
تالار مرکزی بردک سیاه 36 ستون دارد و از این لحاظ شبیه کاخ اپادانای تخت جمشید است.

 
 

کاخ چرخاب برازجان 

 

همچنین یکی دیگر از  بناهای مهم تاریخی کشور کاخ چرخاب است که به دوران هخامنشی تعلق دارد و جزی کاخ‌های زمستانی امپراتوری بزرگ هخامنشی محسوب می‌شده است. این کاخ با نام «کاخ چرخاب»در نزدیکی شهر برازجان قرار گرفته است.

 
 
 
 
 
گور دختر دشتستان
 
بنای  گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی  در پاسارگاد  است در منطقه ارم  واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمی‌گردد.
بنای تاریخی گور دختر واقع در روستای بزپر (پشت پر) ‌‌٥٠ کیلومتری شمال شرقی برازجان قرار گرفته است.ساختمان اصلی به شکل مکعب مستطیل بوده که دارای سه پلکان در اطراف و پوش سقف خرپشته‌ای که به شکل نیم استوانه خالی است که احتمالا جایگاه قرار گرفتن جسد بوده است که درست همین اصول و فرم در مقبره کوروش در پاسارگاد فارسی محفوظ می‌باشد کل بنا از ‌‌٢٤ قطعه سنگ در ابعاد مختلف و بوسیله بست‌های دم چلچله‌ای به همدیگر مربوط گردیده و مثل سایر بناهای هخامنشی هیچگونه ملاتی در آن یافت نمی‌شود.
 
 
 

قلعه کلات اهرم تنگستان

قلعه کلات اهرم واقع در شهر اهرم از توابع بخش مرکزی شهرستان تنگستان یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. «قلعه کلات اهرم تنگستان» یکی از قلعه‌های تاریخی منطقه‌است، این قلعه در شمال «شهر اهرم تنگستان» واقع شده و به زایر خضر خان تنگستانی منسوب است . قلعه مذکور در زمان حمله انگلستان به ایران مورد استفاده قرار گرفته و جای اصابت گلوله توپ بر برج غربی آن هنوز هم باقی مانده‌است . همچنین در همین قلعه اسرای انگلیسی نگهداری می‌شده‌اند . قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی است و دارای تاسیسات خصوصی برای ساکنین قلعه می‌باشد . مصالح ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده ‌است.
 
 
قلعه خورموج  

قلعه خورموج  یکی از آثار شکوهمند تاریخی استان بوشهر است که طی زمان تغییر یافته و روی به ویرانی گذاشت است.

قلعه خورموج شامل چهار حصار،چهار قلعه،اندرونی،عمارت مرکزی و قراولخانه و اصطبل بوده است. قسمتی از ان به نام قلعه محمد خان دشتی و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است. این قلعه در شهر خورموج واقع شده است. سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی است که با استفاده از تاق نما ها و گچبری در آرایش دیوارها و درون اتاق ها بنا شده است.