نمایش اخبار نمایش اخبار

همایش سالانه بانکداری اسلامی با موضوع «نقش نظام اعتباری بانکها در حمایت از تولید و اشتغال» برگزار شد

دکتر بت شکن: بخش مسکن همواره برای سرمایه گذاری جذاب است.

بیست و هشتمین همایش سالانه بانکداری اسلامی با موضوع «نقش نظام اعتباری بانک ها در حمایت از تولید و اشتغال» در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، در افتتاحیه این مراسم که با حضور جمعی از مدیران ارشد شبکه بانکی و اعضای تیم اقتصادی دولت، صاحب نظران حوزه پولی و بانکی و نیز اساتید دانشگاه برگزار شد، رییس سازمان برنامه وبودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون اقتصادی رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی سخنرانی کردند.

سازمان برنامه وبودجه برای توسعه کشور نیاز به برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است
بر اساس این گزارش، رییس سازمان برنامه و بودجه در همایش بانکداری اسلامی، ضمن بیان این مطلب افزود: سازمان برنامه و بودجه برای توسعه کشور نیاز به همکاری با نظام بانکی کشور دارد.
محمد باقر نوبخت به هدف راهبردی رشد 8 درصدی در اقتصاد کشور بر اساس برنامه ششم توسعه اشاره کرد و اظهار داشت: باید به گونه ای از بهبود مدیریت بهره مند شویم که یک سوم این رشد از محل بهره وری باشد، بدین معنا که 5.5 واحد درصد این رشد از محل سرمایه گذاری های جدید و 2.5 درصد از محل سرمایه های قبلی و بهبود بهره وری حاصل شود.
رییس سازمان برنامه وبودجه گفت: با توجه به دستاوردی که در بخش تورم است و بر اساس آمار مرکز آمار، نرخ تورم سالانه 7.7 درصد برای مردادماه بوده که این نرخ به نسبت سال 92 که آغاز کار دولت بود تغییرات زیادی داشت.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه های رییس جمهوری برای توزیع درآمدها، ضریب جینی باید به 34 صدم درصد تقلیل یابد، ضمن اینکه تورم تک رقمی شود و اشتغال نیز ارتقا یابد به نحوی که 955 هزار فرصت شغلی در سال باید ایجاد شود؛ البته برای همه این موارد نیازمند تامین مالی و سرمایه گذاری هستیم.
نوبخت خاطرنشان کرد: تامین رشد 8 درصدی اقتصاد و ایجاد 955 هزار فرصت شغلی نیازمند سالانه 770 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است.
معاون رییس جمهور ادامه داد: برای تامین 770 هزار میلیارد تومان نیز یکی از موارد نظام اعتباری است و باید 190 هزار میلیارد تومان در سال از بانک ها تسهیلات دریافت کنیم که 25 درصد از کل منابع موردنیاز برای سرمایه گذاری در سال است.
به گفته وی، نظام بانکی باید برای این امر کار بزرگی را انجام دهد و با آن، نقش نظام بانکی برای تولید و اشتغال مشاهده میشود که اقدامات متعددی از جمله چابک سازی و سلامت نظام بانکی را باید در دستور کار داشته باشیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اما مشکلاتی هم فراروی نظام بانکی وجود دارد و هیچ نظام بانکی ایزوله، ملی و بدون ارتباطات بین المللی نمی تواند فعالیت مناسبی داشته باشد؛ البته مردان پرتلاش دیپلماسی دستاورد برجام را فراهم کردند که بر اساس آن محدودیت های صنعت بیمه، صنعت هواپیما، فروش نفت و ... رفع شده است.
تحقق اولویت های برنامه های اقتصادی در دولت دوازدهم ادامه خواهد یافت
 در ادامه این همایش مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که تحقق اولویتهای برنامه های اقتصادی رییس جمهــوری در دولت دوازدهم ادامه خواهد یافت، افزود: با وجود دستاوردهای ارزشمند جاری در اقتصاد و تلاش های تیم اقتصادی دولت با همکاری متقابل در جهت تحقق اولویت های برنامه های اقتصادی رییس جمهور برای توسعه اشتغال، جذب سرمایه گذاری خارجی، خصوصیسازی و مردمیسازی اقتصاد ادامه خواهد یافت.
وی گفت: امسال موضوع محوری، حمایت از تولید و اشتغال است که شعار ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر این اساس است؛ تولید و اشتغال از محوریترین برنامه های رییس جمهوری است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: رییس جمهوری در آغاز هفته دولت به تمامی دستگاه ها و وزارتخانه ها تاکید کرد باید در حوزه وظایف خود با هماهنگی سایر دستگاه ها در زمینه تولید و اشتغال فعالیت کنند.
کرباسیان ادامه داد: در شرایطی دولت دوازدهم کار خود را شروع کرده است که شاهد گشایشهای اقتصادی در زمینههای مختلف از جمله بهبود نسبی در محیط کسب وکار، کنترل نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی هستیم که این امر با مساعی فعالیت های دولت تدبیر و امید را رقم خورد.
پیش زمینه تعادل اقتصادی هماهنگی سیاست های مؤثر در این عرصه است
 همچنین در این همایش محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به آسیب های عدم هماهنگی در گذشته اقتصاد ایران گفت: تا واقعیت های اقتصاد دیده نشود و تعادل کل اقتصاد به وجود نیاید، توفیق بانکداری دور از ذهن خواهد بود.
 معاون اقتصادی رییس جمهوری اولین وظیفه سیاست گذار را حصول اطمینان از هماهنگی تصمیم های اقتصادی دانست و افزود: اگر اجماع تمامی ارکان حاکمیت بر سرعت یافتن بیشتر پیشرفت است، باید هماهنگی در سیاست ها و هماهنگی بین دستگاه های تصمیم گیر بیش از گذشته به وجود آید.
 نهاوندیان در این باره خواستار نگاه اعتدالی در اقتصاد شد و به تمامی فعالان اقتصادی توصیه کرد غیر از بنگاه خود، مجموعه اقتصاد کشور را در نظر داشته باشند.
معاون اقتصادی رییس جمهور دستور کار امروز اقتصاد ایران را حصول رونق غیرتورمی اعلام و تحلیل کرد: رونق غیرتورمی با کاهش هزینه تولید به وجود می آید تا کالاهای صادراتی بتوانند در آن سوی مرزها توان رقابت پیدا کنند.
این مسوول اقتصادی دولت از تقویت نظام بانکی گفت و نسبت به ضعیف نشان دادن سیستم بانکی کشور هشدار داد.
 وی از بی اعتمادسازی جامعه به نظام بانکی کشور گلایه و تاکید کرد: اعتماد به مجموعه نظام بانکی نباید آسیب ببیند.
نهاوندیان یکی از راهکارهای تقویت نظام بانکی را استفاده از منابع مالی جهانی دانست و در این مورد گفت: جذب سرمایه خارجی و دسترسی به بازارهای جهانی رابطه دوسویه است. در این مسیر بانکهای کشور باید حضور جدی در عرصه بین المللی داشته باشند و بانک های خارجی هم باید بتوانند تعاملی مبتنی بر نفع متقابل با اقتصاد ایران داشته باشند. در این مساله گفتوگوها با مؤسسات خارجی باید به سطح قابل قبولی افزایش یابد.
رونق اقتصادی در سال جاری تداوم خواهد داشت
 رییسکل بانک مرکزی، به عنوان سخنران بعدی این همایش از نشانه های تداوم رونق اقتصادی در سه ماه نخست سال جاری خبر داد.
ولیا... سیف در این همایش با تاکید بر تداوم بهبود رشد اقتصادی در سال جاری، رشد اقتصادی امسال را متاثر از رشد غیرنفتی دانست.
 رییس کل بانک مرکزی رشد اقتصادی فصل نخست امسال را مناسب پیش بینی کرد و در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر آمارهای مرتبط با رشد اقتصادی فصل نخست سال 1396 تهیه نشده است، اما بررسی نماگرها حاکی از رشد مناسب در این فصل است.
وی افزود: بر این اساس بررسی نسبت های مالی صنایع منتخب در سه ماه نخست سال جاری نشان میدهد که از مجموع 15 رشته فعالیت صنعتی، 13 رشته فعالیت افزایش عملکرد فروش را تجربه کرده و تنها 2 گروه با کاهش درآمد حاصل از فروش مواجه بودهاند.
سیف با بیان این که رشد اقتصادی در سال جاری در بخش غیرنفتی است، گفت: در سال 1395 این رشد متاثر از درآمدهای نفتی بوده، اما در سال جاری انتظار می رود رشد اقتصادی تاثیر بالایی از رشد بخش غیراقتصادی داشته باشد.
وی افزایش رشد اندک نرخ بیکاری را دلیل افزایش نرخ مشارکت عنوان کرد و به بررسی عوامل افزایش چسبندگی نرخ سود در بازار پول اشاره کرد و گفت: این عوامل را میتوان به عوامل درون و برون ساختار ترازنامه بانکها دستهبندی کرد.
سیف افزود: عوامل درون ساختار بانک ها ناشی از مسایل ساختار ترازنامه ای بوده و بخش قابل توجهی از آن به دلیل سلطه مالی دولت بر بانک ها و تحمیل تکالیف در سه دهه اخیر بوده است.
وی بخش دیگری از مشکلات را به دلیل عوامل اثرگذار در خارج ترازنامه بانک ها دانست و گفت: از مهمترین موارد مرتبط به عوامل این گروه می توان به بالا بودن نرخ اوراق تامین مالی، اعطای نرخ سود بالا از سوی خودروسازان، پرداخت سود نامتعارف از سوی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و از همه مهمتر رقابت های غیراصولی مؤسسات غیرمجاز اشاره کرد.
رییس شورای پول و اعتبار از اعطای بیش از 1533 هزار میلیارد ریال تسهیلات طی چهارماهه سال 1396 از سوی شبکه بانکی به بخشهای مختلف اقتصادی خبر داد و اظهار کرد: این میزان نسبت به رقم دوره مشابه سال قبل 1295 هزار میلیارد ریال طی چهارماهه سال 1395 و 18 درصد افزایش نشان میدهد.
رییس کل بانک مرکزی اولویت اصلی سیاست های اعتباری بانک مرکزی را تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی دانست و گفت: بر این اساس 65 درصد از تسهیلات پرداختشده طی چهارماهه اول سال 1396 صرف تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شده است. البته این سیاست با قوت بیشتری در بخش صنعت و معدن نیز دنبال شده؛ بهگونهای که از مجموع تسهیلات پرداخت شده در این بخش، 87 درصد صرف سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و معدنی شده است.
بخش مسکن در کشور ما همواره برای سرمایه گذاری جذاب است.
 در ادامه این همایش دکتر بت شکن مدیرعامل بانک با اشاره به بازدهی مطلوب بخش مسکن، یادآور شد: متوسط بازدهی بخش مسکن در طول 40 سال گذشته حدود 40 درصد بوده است که البته رکود چند سال اخیر در این بین یک استثنا محسوب میشود. بنابراین بخش مسکن در کشور ما همواره برای سرمایه گذاری جذاب است.

 

آخرین بروزرسانی 1396/6/11