نمایش اخبار نمایش اخبار

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفت و گو با هیبنا:

مزیت های بورس مسکن برای مردم و تولیدکنندگان

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با تاکید بر اینکه برای راه اندازی بورس مسکن باید با دقت و مطالعه بیشتری صورت بگیرد گفت: با راه اندازی بورس مسکن شفافیت در معاملات افزایش و رانت ها حذف خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، با اظهارنظر دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر لزوم راه اندازی بورس مسکن در 14 اردیبهشت ماه امسال، نوید روزهای خوب برای بخش مسکن داده شد.
ایده راه اندازی بورس مسکن که گفته می شود با هدف افزایش شفافیت در معاملات و از بین رفتن قیمت کاذب مسکن در بازار بوده است می رود تا بخش مسکن را با یک چالش جدی مواجه کند.
کارشناسان مسکن و مقامات دولتی بر این باور هستند که مسکن و رونق این بخش می تواند سایر بازارهای موازی را که حدود 300 شغل است را به خوبی به حرکت در بیاورد و در حقیقت مسکن را موتور محرکه اقتصادی می نامند.
برخی کارشناسان موافق راه اندازی بورس مسکن می گویند که مسکن اولین بخشی نیست که وارد بازار سرمایه می شود چرا که تجربه های موفق این چنینی زیادی داشته ایم.
البته در مقابل این کارشناسان موافق هستند کارشناسانی که مخالف راه اندازی بورس مسکن باشند. آنان می گویند که در هیچ کجای دنیا ملک و مسکن در بورس معامله نمی شود و هرید و فروش مسکن در بازار سرمایه شدنی نیست.
سعید اسلامی بیدگلی دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفت و گو با خبرنگار هیبنا، در خصوص راه اندازی بورس مسکن و مزایای آن می گوید: در خصوص راه اندازی بورس مسکن باید با دقت بیشتری اظهارنظر و اقدام کرد.
وی با اشاره به اینکه بورس مسکن تجربه کمتری نسبت به سایر بورس ها دارد ادامه داد: مسکن کالایی است که همگن نیست اما اگر بخواهیم در مورد مزیت بورس کالا صحبت کنیم باید بگوییم که بورس مسکن موجب شفافیت و حذف رانت خواهد شد.
اسلامی بیدگلی با تاکید بر اینکه باید به ساز و کارهای بورس کالا به خوبی اندیشید گفت: یه عنوان مثال در بورس کالا و فلزات نهادهای حاکمیتی در قیمتها دخالت می کنند اما در بورس مسکن اینطور نخواهد بود.
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران اضافه کرد: اقتصاد ایران نیاز به ایجاد ساز و کارهای مشخص و شفافیت دارد بنابراین بورس مسکن می تواند به اقتصاد کشور کمک کند. اما میزان موفقیت بورس کالا به ساز و کارهایی که تعریف می شود بستگی دارد.
اسلامی بیدگلی خاطر نشان کرد: شاید یکی دیگر از بخش هایی که می توان در خصوص راه اندازی بورس مسکن به آن اشاره کرد این است که بخش عرضه و تقاضا و میزان نقدشوندگی به بازار مسکن کمک می کند، پس باید از تمام فرصت های راه اندازی بورس مسکن استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه پس ابتدا باید بر روی راه اندازی بورس مسکن به خوبی فکر و مطالعه شود خاطر نشان کرد: برای راه اندازی بورس مسکن ابتدا باید اهداف و چشم اندازها و ساز و کارها و نقاط ایده آل بورس مسکن تعیین و تبیین شود و سپس به راه اندازی آن اقدام کرد.
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان معتقد هستند که مسکن چون یک کالای همگن نیست نمی تواند وارد بورس شود و راه اندازی بورس مسکن یک اقدام اشتباه است تاکید کرد: حجم معاملات همواره بالا است و بازار مسکن بازاری است که همیشه نقطه فرار نقدینگی در جریان های تورمی بوده است .پس اقتصاددانان همواره پیش بینی می کنند که بخشی از سرمایه و نقدینگی به سمت مسکن کشیده شود و تعداد زیادی از متقاضیان مسکن با رشد قیمتها، قدرت خرید خود را از دست بدهند.
اسلامی بیدگلی با بیان اینکه مشخص است که متقاضیان با رقم های پایین نمی توانند وارد بازار مسکن شوند و سرمایه گذاران هم نگران از آینده بازار هستند گفت: راه اندازی بورس مسکن در ابتدا نیازمند یک ساز و کار مناسب است و باید دقت زیادی در راه اندازی آن شود.
وی در پاسخ به این پرسش که در سال های گذشته فروش متری مسکن نیز موفقیت هایی نداشت گفت: به هر حال فروش متری مسکن هم در دوره خود دارای مشکلات و ایراداتی بود اما خرد کردن دارایی ها و نقدشوندگی و جذب سرمایه های خرد را فراهم می کند.
آخرین بروزرسانی 1399/3/20