نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیرعامل در مراسم معارفه رییس اداره کل خزانه و مبادلات:

در انتصابات هم دانشی، هم فهمی، هم باوری، همراهی و هم پایی ملاک عمل است

دکتر بت شکن در مراسم تودیع و معارفه رییس اداره کل خزانه و مبادلات با قدردانی از زحمات صادقی نیا، رییس سابق اداره کل خزانه و مبادلات به دلیل جانشین پروری و کادرپروری در اداره خزانه، گفت: وقتی فردی پس از 30 سال کارکردن، برای انتخاب جانشین شرایطی را فراهم کرده است که هیات مدیره میتواند انتخاب خوبی داشته باشد، این باقیات صالحات مدیریتی است.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درخصوص انتصابات در سازمان‌ها، گفت: در این سخنان، دانش‌گرایی، شایسته‌سالاری و برنامه‌محوری به‌عنوان اصل انتصابات مطرح شده است. مدیر‌عامل بانک افزود: امروزه، سازمان‌ها یادگیرنده هستند، پس تمام افراد سازمان باید همواره درحال یادگیری باشند. در مسیر یادگیری، باید به درک همسو یا هم‌فهمی برسیم تا برای حرکت، هم‌پای هم شویم. بنابراین در انتصابات، هم‌دانشی، هم‌فهمی، هم‌باوری، همراهی و هم‌پایی، ملاک عمل است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط امروز کشور و تنگناهای موجود اقتصادی و مالی، به انرژی و توان بیشتری در نیروی انسانی نیاز است و انتصابات جدید بانک در همین راستا صورت می‌گیرد.
دکتر بت‌شکن درخصوص اقدامات و برنامه‌های عملیاتی اداره کل خزانه و مبادلات گفت: کارها و برنامه‌های مهمی در بخش ریالی انجام شده است و آن‌چه ارزش‌آفرینی می‌کند، تمرکز است؛ زیرا خزانه‌داری در تمام نقاط دنیا متمرکز است و اکنون بهترین فرصت برای تمرکز خزانه بانک مسکن خواهد بود.
وی افزود: خزانه‌داری باید حساسیت زیادی نسبت‌به قیمت تمام‌شده داشته باشد و تعادل منابع و مصارف را در بانک پمپاژ کند. باید برای تقویت سرمایه بانک از تمام ابزارهای تامین مالی استفاده کرده و مسکن مهر را به یک فرصت تبدیل کنیم.
دکتر بت‌شکن با تاکید بر مبحث بسیار مهم نظارتی و کنترلی سیستم‌ها ادامه داد: نظارت و کنترل، سازمان را مصون می‌کند و نظامات IT با تدبیر کنترل داخلی کار خود را به‌درستی انجام می‌دهد. با توجه به این‌که خزانه، بخشی بین مالی، حسابداری و شعب است، سیستم‌های نرم‌افزاری بانک آماده است و می‌تواند به این حوزه کمک کند و قادر است جزو نقشه راه عملیاتی بانک باشد.
در ادامه علیرضا بلگوری، عضو هیات‌مدیره بانک با قدردانی از زحمات صادقی‌نیا، برای عسگرپور در سمت جدید آرزوی موفقیت کرد.
وی گفت: در ساختار حوزه مالی، کمترین مشکل را داشته‌ایم و جانشین‌پروری در این مجموعه به‌خوبی انجام شده است.
بلگوری با اشاره به این‌که بانک مسکن ازجمله بانک‌های پیشتاز در زمینه طرح چکاوک بوده و اقدامات مؤثری انجام داده، گفت: بانک مرکزی، خط و خطوط در اجرا را از بانک مسکن می‌گیرد. همچنین بانک مسکن کم‌ترین مشکل را ازنظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در این طرح داشته است.
عضو هیات‌مدیره با بیان این‌که اولویت بانک در انتخاب جانشین، استفاده از همکاران همان مجموعه است، افزود: افرادی که در سمت‌های جدید منصوب می‌شوند، باید بتوانند ابزارهای جدید ایجاد کرده و فرایندها را بازبینی کنند؛ زیرا ایجاد ابزارها و روش‌های جدید، سبب کاهش هزینه‌ها، کاهش حجم عملیات شعب و ارایه سرویس بهتر به مشتریان خواهد شد.
بلگوری تصریح کرد: جابه‌جایی‌ها باعث تحرک در سازمان می‌شود. همیشه کار خوب و در چارچوب اهداف، دیده شده و به‌نوعی مورد تقدیر قرار می‌گیرد.
همچنین در این نشست اسداله نداف، مدیر امور مالی با قدردانی از صادقی‌نیا و برشمردن خصوصیات اخلاقی وی، گفت: با کمک وی توانستیم یکی از نیروهای پر ارزش بانک را به‌عنوان جانشین انتخاب کنیم؛ صادقی‌نیا همچنین توانست با یک تفکر استراتژیک برای بانک و سازمان، افراد مؤثر و توانمند را با هدایت‌گری و مربی‌گری تربیت کند.
نداف با اشاره به سطوح مدیریتی شامل مدیریت عملیاتی، مدیریت میانی و مدیریت عالی، گفت: اداره خزانه، هم در بحث عملیاتی و هم در مدیریت میانی نقش‌آفرینی می‌کند و در بسیاری از فعالیت‌هایی که در نظام بانکی داریم، به‌عنوان یک بانک پیشرو عمل می‌کند.
وی با اشاره به تفکرات استراتژیک عسگرپور گفت: امیدوارم وی برای بهبود فرایندها نیز نقشه راهی داشته باشد. همچنین با تفکرات جدید مدیریت نقدینگی را احیا کرده و در بازار بین بانکی بانک مسکن بتواند سودآور باشد.
در ادامه این نشست، یاور عسگرپور، سرپرست اداره کل خزانه و مبادلات به بیان سخنانی در زمینه فعالیت‌های اداره کل خزانه و مبادلات و اقدامات انجام‌شده در این اداره کل پرداخت.
وی گفت: آن‌چه می‌تواند در شرایط کنونی به پیشبرد اهداف بانک کمک کند، همسویی فعالیت‌های این اداره با اهداف ابلاغی ازسوی مدیرعامل و هیات‌مدیره بانک ضمن رعایت الزامات مراجع خارجی مانند بانک مرکزی است.
عسگرپور، یکپارچه کردن تمام فعالیت‌های سامانه‌های ساتنا و پایا، ضمن تکمیل مانیتورینگ این بخش از فعالیت‌ها، توسعه طرح چکاوک به کل کشور همگام با سایر بانک‌ها، امکان بهره‌برداری از نرم‌افزار داخلی بانک برای اجرای طرح چکاوک و ایجاد مانیتورینگ این سامانه را از جمله فعالیت‌های آتی اداره کل خزانه و مبادلات برشمرد. وی ادامه داد: پیگیری تهیه برنامه نرم‌افزاری لازم برای اوراق مشارکت «با نام» و آمادگی چاپ انواع اوراق مشارکت و گواهی سپرده به‌صورت الکترونیکی به‌جای اوراق مشارکت کاغذی، تلاش برای تمرکز امور مربوط به مبادلات بانک مسکن در اداره کل خزانه و مبادلات و بازبینی و بهبود وضعیت ساختار سازمانی آن با توجه به تغییرات صورت‌گرفته در نحوه فعالیت‌ها و اقدامات این اداره کل، از دیگر برنامه‌های آینده محسوب می‌شود.
این گزارش حاکی است؛ در پایان این مراسم، حکم بازنشستگی حمید صادقی‌نیا و حکم انتصاب یاور عسگرپور به‌سمت سرپرست اداره کل خزانه و مبادلات به آنان اعطا شد.
آخرین بروزرسانی 1395/10/24