نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیر عامل بانک اعلام کرد

ارتقای رتبه بانک در جذب سپرده در شش ماهه ابتدای سال

در شش ماهه ابتدای سال با یک رتبه ارتقا در جذب سپرده، سهم بانک از مجموع سپرده‌های بانکی کشور به 8/3 درصد رسید. این یک شاخص کلیدی است که مدیریت‌های شعب باید خود را با کل بانک‌ها مقایسه کنند.
 به‌گزارش خبرنگار ما، دکتر محمدهاشم بت‌شکن مدیر عامل بانک، با بیان این مطلب در دومین همایش مدیران ارشد بانک مسکن در سال 94 در زنجان، افزود: از جهت جذب منابع در شش ماهه
سال جاری رشدی در حدود 14 درصد داشتیم و با توجه به هدف‌گذاری به میزان 19 درصد، 70 درصد هدف رشد منابع محقق شده که باید برای تحقق کامل اهداف تلاش بیشتری صورت گیرد.
دکتر بت‌شکن با بیان اینکه دولت پس از روی کار آمدن، استراتژی اصلی خود را کنترل تورم به‌عنوان شاخص اصلی رو‌به‌رشد مدنظر قرار داده و در آن حوزه نیز موفق بوده، اظهار داشت: ولی در کنار کنترل و مهار تورم، به‌نظر می‌رسد موضوع رکود اقتصادی دامنگیر اقتصاد کشور شده و تمام تلاش دولت این است که بتواند از این گردنه رکود اقتصادی خارج شود.
وی بیان کرد: آخرین آماری که بانک مرکزی از حیث متغیرهای پولی اعلام کرده، حجم نقدینگی کل کشور را بالغ بر830 هزار میلیارد تومان برآورد کرد که از دو جزی اصلی پول پرقدرت یا پایه پولی و ضریب فزآینده پولی که همان قدرت خلق پول توسط بانک‌هاست، تشکیل شده است.
مدیر عامل بانک با بیان اینکه هرچه ضریب فزاینده پولی افزایش یابد، قسمت خوب نقدینگی رشد پیدا می‌کند، گفت: این ضریب فزاینده از حدود چهار واحد به 6/2 واحد افزایش یافته که معادل نقدینگی830 هزار میلیارد تومانی کشور است.
 وی افزود: دولت سیاست‌هایی را پیش‌رو گذاشته که مهم‌ترین آن کنترل پول پرقدرت و افزایش ضریب فزاینده است.
مدیر عامل بانک، با اشاره به اینکه سپرده قانونی بانک‌های تخصصی 10 درصد است و برای برخی از محصولات خاص نیز نرخ کمتری درنظر گرفته می‌شود، تصریح کرد: از 80 هزار میلیارد تومان سپرده قانونی که بانک مرکزی تصمیم به تزریق مابه‌التفاوت 3/5 درصدی آن را به بازار گرفته، مبلغ آن تقریباً 10 هزار میلیارد تومان است.
مدیر عامل بانک یکی از اقدامات برای آزادسازی این مبلغ را موضوع تسهیلات خودرو عنوان کرد که برای 110 هزار خودرو، حدود دو هزار و 750 میلیارد تومان تامین مالی شد.
وی، اضافه کرد: الان بانک مرکزی منابع خود را به بخش صنعت اختصاص داده و کارت اعتباری خرید کالا نیز با مبلغ 10 میلیون تومان وارد می‌شود. آخرین تصمیم نیز این بود که صندوق پس‌انداز مسکن را فعال کند و نرخ آن به 60 میلیون تومان افزایش یافته است.
دکتر بت‌شکن به دلایل رکود در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل این است که حجم سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی در حوزه املاک و مستغلات کاهش یافته، دیگر آنکه حجم خرید و فروش املاک کاهش یافته و نیز حجم تسهیلات اعطایی بخش مسکن که در گذشته نزدیک به 20 درصد بود به 10 درصد رسیده است.
وی عوامل دیگر رکود را نوسان قیمت و خرید تملک دارایی دولت دانست که به بودجه عمرانی برمی‌گردد و تصریح کرد: درآمد دولت کاهش یافته و دولت باید بیشتر درآمدهای باقی‌مانده را صرف هزینه‌های جاری و حقوق کند و از همین رو درآمدی باقی نمی‌ماند که صرف کارهای عمرانی شود.
دکتر بت‌شکن یادآورشد: برآوردهای چشم‌انداز سال‌های آینده نشان می‌دهد که آینده روشنی در بخش مسکن و اقتصاد کلان پیش‌روست
مدیر عامل بانک با بیان اینکه از ابتدای سال آینده شاهد باز شدن برخی از قفل‌های رکود خواهیم بود، ادامه داد: تحریم‌ها لغو ‌شده و همین امر باعث می‌شود که هزینه‌های مبادلاتی و معاملاتی کاهش پیدا کند.
وی ادامه داد: همچنین بخش‌هایی از هزینه‌های مالی به‌دلیل اینکه از خطوط فاینانس خارجی با نرخ دو تا سه درصد استفاده می‌کردیم، افزایش یافته که پس از لغو تحریم تمام آنها برداشته می‌شود. در حال حاضر زمینه‌هایی وجود دارد که می‌توان از منابع خطوط پولی خارجی استفاده کرد.
وی با بیان اینکه، این دلایل باعث می‌شود که هزینه سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند و به همین دلیل آینده رشد اقتصادی کشور مثبت است،‌ افزود: در سال جاری تمام تلاش دولت این است که رشد اقتصادی کشور را به سختی، مثبت نگاه دارد، ولی در سال آینده با افزایش صادرات غیرنفتی و استخراج نفت و ورود سرمایه‌گذاری خارجی و پیش‌بینی نزدیک به شش درصد رشد اقتصادی، بخش مسکن نیز از آن متاثر می‌شود.
دکتر بت‌شکن با تاکید بر اینکه مدیران شعب باید خود را آماده کنند؛ چراکه از سال‌های آینده این رکود برطرف می‌شود، تصریح کرد: خوشحالیم که 18 مدیریت در ارزیابی‌ها توانستند در منطقه سبز قرار گیرند و ارزیابی‌های عملکردی آنان نشان داد که به طور متوسط بالای 70 درصد امتیاز داشتند.
مدیر عامل بانک با اشاره به سیاست کاهش نرخ بانک مرکزی، اظهار داشت: برخی موسسات مالی این سیاست را رعایت نمی‌کنند و ما سعی داریم ابزارهای جدید جذب سپرده را ایجاد کنیم.
دکتر بت‌شکن، درخصوص عملکرد بانک مسکن در شش ماهه ابتدای سال جاری تصریح کرد: 85 درصد اهداف وصول سپرده‌ها محقق شده و باید هدف‌گذاری 55 درصد کل تسهیلات اعطای نظام بانکی را در بخش مسکن داشته باشیم.
وی گفت: از 130 هزار میلیارد ریال تسهیلات اعطا شده در پنج ماهه نخست امسال در کل سیستم بانکی کشور، 57 هزار میلیارد ریال تسهیلات داده‌ایم.
مدیر عامل بانک تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد که برخی مدیریت‌ها نگران پرداخت تسهیلات هستند که اگر کار اعتباری با رعایت بهداشت مالی درست انجام شود، نگرانی وجود ندارد.
دکتر بت‌شکن با تاکید بر اینکه «نمی‌شود تسهیلات پرداخت نکرد»، افزود: اگر کاری را دقیق انجام دهید و مشتری ارزشمند اعتباری را با وثایق مطمین شناسایی کنید، چه نگرانی برای پرداخت تسهیلات باید وجود داشته باشد.
مدیر عامل بانک عزم جدی مدیران را خواستار شد و افزود: مهم‌ترین مزیت و تمایز بانک مسکن این است که تسهیلات خوب با رعایت بهداشت اعتباری با وثایق محکم در بخش ارایه می‌دهد که مطالبات غیرجاری مدیریت شده و کم باشد.
وی تصریح کرد: درخصوص فروش اقساطی مسکن مهر مجموعه‌ای از مشکلات بیرونی وجود دارد که سعی می‌کنیم در جلسه مسکن مهر آن‌ها را برطرف کنیم.
بت‌شکن گفت: سال گذشته 425 هزار واحد را فروش اقساطی کردیم و مدیران شعب باید این مهم را با جدیت در برنامه‌های خود قرار دهند.
مدیرعامل بانک در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: در قیمت تمام‌شده پول نزدیک به یک درصد کاهش داشتیم و این خبر خوبی است که به‌رغم آنکه یک شرایط سختی بوده، سعی کردیم نرخ را کاهش دهیم و در عین حال رشد منابع هم داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه به دنبال منابع با کیفیت هستیم، افزود: منابع با کیفیت منابعی است که اتکای زیادی به منابع بزرگ ندارد و قیمت تمام‌شده پول آن هم مدیریت شده است.
بت‌شکن ابراز امیدواری کرد با توجه به سیاست‌های دولت در مورد کاهش نرخ تسهیلات،  نرخ سپرده نیز کاهش پیدا کند و به سمت بانکداری سودآور برویم.
مدیر عامل بانک با بیان اینکه تقریباً در تمام مدیریت‌ها کاهش پرداخت تسهیلات را داشته‌ایم که به رکورد برمی‌گردد با طرح این پرسش که چرا برخی استان‌ها خوب عمل کرده‌اند و سایرین چنین موفقیتی نداشته‌اند، تاکید کرد: در ارزیابی مجامع بانک، میزان تسهیلات پرداختی مورد نظر است.
بت‌شکن تصریح کرد: برخی از مدیریت‌ها رتبه خود را از جهت سهم بازار افزایش داده‌اند که جای تقدیر دارد و این روند مثبت باید ادامه پیدا کند.
وی افزود: یک هدف مهم به‌نام فراگیری اعمال مدیریت را تعریف کردیم، این نشان می‌دهد که شما مدیران به چه میزان به شعب خود سر می‌زنید و این موضوع به‌عنوان یک شاخص مطرح است.
مدیر عامل بانک با بیان اینکه، زنجیره عملکرد در تمام شعب باید جاری باشد تا تمام شعب عملکرد قابل قبولی را از خود نشان دهند، گفت: در پایان سال از 1255 شعبه، 178 شعبه 51 درصد کل منابع بانک را در اختیار داشتند و منابع آنها بالای 500 میلیارد ریال بوده و60 شعبه نیز بیش از هزار میلیارد ریال منابع داشته‌اند. بنابراین تمام شعب باید به اهداف ترسیم‌شده برسند تا کارآمدی لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه به‌دنبال اقدام مؤثری از سوی مدیران شعب هستیم تا بتوانیم شعب را بهینه‌سازی کنیم، تاکید کرد: در مورد برخی از شعب که ناکارآمد هستند واکنش خواهیم داشت.
وی با تشریح و تبیین وظایف بانک توسعه‌ای و تخصصی، افزود: در همه جای دنیا بانک‌های توسعه‌ای صرفاً به‌دنبال سود و منفعت نیستند و در واقع آنچه که به‌دنبال آن هستند منفعت اجتماعی است.
مدیر عامل بانک با اشاره به اقدام بانک مسکن در ایجاد منافع اجتماعی برای جامعه، گفت: ما بانک تخصصی توسعه‌ای هستیم، یعنی در بخش تخصصی با بقیه بانک‌ها رقابت ‌کرده، در بازار سپرده جذب می‌کنیم و با نرخ آزاد هم تسهیلات پرداخت می‌کنیم.
دکتر بت‌شکن با بیان اینکه دولت برای کمک به مردم باید قسمتی از منابع خود را در اختیار بانک‌های توسعه‌ای قرار دهد، گفت: همچون مسکن مهر که بانک مسکن نقش عاملیت داشت و مشتری را به ما معرفی می‌کردند و تسهیلات می‌دادیم؛ امروز باید منابع را در اختیار بگذارند و یارانه اعتباری به بانک مسکن پرداخت شود.
مدیر عامل بانک گفت: در بخش مسکن اول تمام شرایط لازم برای مسکن مهر لغو شد، این باید با جدیت پیگیری شود چون از پارامترهای استراتژیک بانک است و با کمک دولت و استمهال 10 ساله، بانک مسکن می‌تواند در 10 سال با تزریق 20 هزار میلیارد حجم تسهیلاتی در بازار به خروج بخش مسکن از رکود کمک کند.
مدیرعامل بانک با اشاره به تسهیلات بافت فرسوده، گفت: یکی از بازارهای هدف ما بافت فرسوده است که نرخ تسهیلات آن خوب است و ما باید اول یارانه سود آن را دریافت کنیم، ضمن آنکه جزو فعالیت‌هایی است که برای بانک منافع اجتماعی به همراه دارد.
وی ادامه داد: حضور در مسیر تحولات و تنفس در هوای چالش‌ها می‌تواند ذهن مدیران را کارا و بارور سازد. ما باید دامنه مطالعاتی خود را توسعه دهیم و خود را از رکود و رخوتی که در دوران تحریم بر ما تحمیل شده، برهانیم.
آخرین بروزرسانی 1394/11/5