نمایش اخبار نمایش اخبار

دکتر بت شکن :

توفیق گرایی باید برای مدیران یک ارزش تلقی شود

توفیق گرایی باید برای تمامی مدیران یک ارزش تلقی شده و همواره به دنبال آن باشند اما توفیقی که برای آن فکر شده و ارزش آفرینی برای بانک به همراه داشته باشد.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر محمدهاشم بت شکن مدیرعامل بانک این مطلب را در نشست ارزیابی دوره ای شرکت های تابعه گروه مالی بانک که با حضور اعضای هیات مدیره ، تعدادی از مشاوران مدیرعامل ،‌ مدیران امور ، مدیر گروه مالی و جمعی از مدیران عامل شرکت های تابعه در محل سالن اجتماعات گروه مالی برگزار شد ، عنوان کرد و افزود : روحیه توفیق طلبی باید به تمامی ارکان بانک وارد شود ولی انتظار ما از شرکت های تابعه بانک در این خصوص بیشتر است زیرا بانک به دلیل ماهیت ساختار و عملکردی خود دارای محدودیت هایی است که این محدودیت ها در شرکت ها کمتر می باشد.
وی تسری پیدا کردن نظام ارزیابی شرکت ها از سطح ادارات بانک به شعب و در مرحله بعد به شرکت های تابعه را از نقاط قوت سیستم بانک دانست و تصریح کرد : امروز با حضور مدیران شایسته در شرکت ها و نظام ارزیابی شفاف حاکم بر آنها ، ارتقا جایگاه بانک و حرکت در راستای اهداف و تکمیل خدمات بانک مبنای فعالیت و عملکرد آنها قرار گرفته است.
دکتر بت شکن با اشاره به تصویب قانون افزایش سرمایه بانک در سال جاری در مجلس شورای اسلامی ، این اتفاق را برای بانک خوش یمن قلمداد کرد و افزود : در صورت تایید نهایی شورای نگهبان ، نتایج مطلوبی برای بانک در حوزه های گوناگون از جمله تجهیز منابع ، رفع مشکلات شعب و شرکت های تابعه حاصل خواهد شد اما باتوجه به فضای رقابتی حاکم بر سیستم بانکی بی شک این موضوع مورد توجه سایر رقبا قرار خواهد گرفت و باید به دقت مراقب این اتفاق ها باشیم .
وی نقش گروه مالی بانک را بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود : نقش گروه مالی به لحاظ ایفای نقش حاکمیت شرکتی و مادری خود در برابر شرکت های تابعه را به خاصیت مومنتوم (momentum ) یعنی تکانه ای که می تواند کل یک مجموعه را به حرکت درآورد، تشیبه می شود.
دکتر بت شکن در تشریح این نقش گروه مالی گفت : به دلیل اینکه بانک به طور ماهیتی دارای ساختار بوروکراتیک بوده و یک کار ساده را به طور دایم انجام می دهد اگر بخواهیم کار جدیدی را در بانک انجام دهیم باید در ابتدا از شرکت های تابعه آغاز شده و در ادامه به سایر بخش ها تسری یابد. این همان خاصیت مومنتوم است که به خوبی نیز از سوی شعب حمایت می شود و مثال بارز این خاصیت را می توان صندوق آباد عنوان کرد که این نشان می دهد هر حرکتی که نقطه شروع آن از یکی از شرکت های تابعه بانک باشد به طور اتوماتیک به بدنه بانک نیز تسری پیدا می کند.
وی شبکه شعب بانک را یک ظرفیت بسیار بزرگ در اختیار شرکت های تابعه عنوان و بیان کرد : هر کارمند بانک می تواند نقش یک بازاریاب برای خدمات شرکت های تابعه را ایفا کند و مدیران این شرکت ها باید به خوبی از این ظرفیت و ویژگی منحصر به فرد بهره برداری کنند.
مدیرعامل بانک با اشاره به هدف گذاری مشخص در تاسیس و ماموریت هر یک از شرکت ها گفت : باتوجه به اینکه متناسب با هر کار جدیدی از جمله سرمایه گذاری ، خدمات بیمه ای و غیره که قرار است در بانک اجرایی شود یک بخش مستقل و خاص تعریف می شود امیدواریم تمامی این بخش ها که در قالب شرکت ها فعالیت می کنند در راستای هم افزایی با بانک فعالیت کنند. 
دکتر بت شکن نقش نظارتی گروه مالی بانک را مهم بر شمرد و تصریح کرد : بخش های مالیاتی، حقوقی، بانکی و منابع انسانی چهار حوزه اصلی است که باید مدیران گروه مالی ضمن پشتیبانی از شرکت ها در این حوزه ها ، بیش از پیش نقش نظارتی بر آنها را نیز اعمال کنند.
وی نقش آفرینی شرکت های تابعه گروه مالی در تدوین قوانین و مقررات را اقدامی خوب در سال های اخیر عنوان کرد و گفت : این مهم است که آیا دیگران برای بانک تصمیم گیری و قانونگذاری کنند یا بانک باتوجه به شرایط و منافع خود قوانین و مقرراتی را معرفی کند و اگر این موضوع در بانک نهادینه نشود افراد غیر کارشناس با پیشنهادها و طرح های غیرکاربردی موانع متعددی را پیش روی حرکت بانک به سمت جلو قرار خواهند داد.
دکتر بت شکن حضور مدیران مناطق و ستادی در شرکت های تابعه را دیگر اقدام مناسب این شرکت ها برشمرد و تصریح کرد : حضور این افراد در شرکت ها باید براساس چارچوب و ضوابط مشخصی که در آن نقش ها و وظایف کاملا تعریف شده و با هدف رفع مشکلات بانکی و یا مالی شرکت باشد و باید یک کارگروه ویژه برای تهیه و تدوین این نظامنامه برای عملیاتی کردن این فرآیند ایجاد شود.
وی سلامت اداری مدیران شرکت ها را موضوعی بسیار مهم عنوان و تاکید کرد : علیرغم اینکه شرکت های تابعه بانک دارای فعالیت های مستقلی هستند ولی به دلیل ارتباط و وابستگی به بانک هر عمل و اقدام نادرستی که در این شرکت ها روی دهد تبعات آن گریبانگر بانک خواهد شد و باید تدابیری اتخاد شود که تضمین کننده سلامت مدیران شرکت های تابعه باشد.
مدیرعامل بانک با اشاره به اهمیت فرصت سازی برای شرکت ها با استفاده از تجربه صندوق آباد به عنوان یک نمونه عینی برای این فرآیند اظهار داشت : عملکرد بانک و شعب در مدت یکسال معرفی این صندوق و تخصیص تقریبا یک پنجم کل منابع بانک در این صندوق نشان دهنده تیزبینی ،‌تصمیم گیری صحیح و اقدام به موقع مدیران و بهره برداری از یک فرصت مغتنم بود و انتظار است در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است همچنان این رویکرد استمرار داشته باشد.
شکل گیری و اهمیت نوآوری در شرکت های تابعه موضوع دیگری بود که دکتر بت شکن به آن اشاره کرد و گفت : باتوجه به تغییر اقتصاد کشور به سمت اقتصاد بدون اتکا به فروش نفت و تاکید مدیران دولتی به سازمان ها و شرکت های دولتی برای حرکت به سمت خلاقیت و نوآوری در تامین مالی ، از شرکت های تابعه بانک انتظار داریم همواره در راستای ارایه راهکارهای جدید تامین مالی به ویژه در حوزه مسکن و ساختمان بیش از پیش فعالیت کنند. 
مدیرعامل بانک در پایان سخنان خود با استقبال از برگزاری نشست های پرسش و پاسخ و تاکید بر برگزاری منظم آن به طور ماهانه گفت : از شرکت های موفق انتظار می رود تمامی فعالیت های موفقیت آمیز خود را استمرار داده و برای رفع مشکلات و مسایل شرکت هایی که دارای عملکرد مطلوب نبوده اند جلسات مستقل تشکیل شود.
در ادامه این نشست ، مصطفی ازگلی مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن گفت : برنامه عملیاتی گروه مالی به طور ماهانه و فصلی مورد ارزیابی قرار می گیرد و باتوجه به اینکه سال مالی شرکت های زیرمجموعه این گروه از اول مهرماه هر سال آغاز می شود . علاوه بر این ارزیابی شش ماهه منتهی به اسفندماه سال 94 ، ارزیابی سه ماهه اول سال جاری نیز انجام گرفته که چکیده این گزارش ها در حال تهیه می باشد.
ازگلی با اشاره به نزدیکی به پایان سه ماهه دوم سال جاری آمادگی تمامی مدیران شرکت ها برای حسابرسی و ارایه گزارش عملکرد شرکت خود را خواستار شد.
همچنین در این نشست باتوجه به اهمیت مسکن ، محمدرضا امینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن در معرفی این شرکت گفت : شرکت در زنجیره ارزش آفرینی خود از تامین و توسعه زمین و ماده خام اولیه شروع می کند. طراحی محصول توسط شرکت مهندسین مشاور ، تولید محصول در شرکت های ساختمانی ، تامین مصالح توسط شرکت های بازرگانی ، تحویل و فروش و خدمات پس از فروش به طور کامل در خود شرکت ها صورت می گیرد. اینها مدیریت سبد سرمایه گذاری ، کسب و کار و مدیریت فروش شرکت را تشکیل می دهند.
وی ساختار شرکت را در دو گروه تولیدی و پشتیبانی عنوان کرد و گفت : در بخش تولیدی ده شرکت فعال حضور دارند و در بخش پشتیبانی شرکت هایی از جمله مهندسین مشاور مسکن که خدمات فروش را ارایه می کنند ، در حال فعالیت می باشند.
امینی درخصوص عملکرد 9 ماهه شرکت گفت : باتوجه به دلایلی از جمله شرایط خاص اقتصادی به ویژه در بخش مسکن علیرغم هدف گذاری ابتدایی مجبور به تهیه بودجه تعدیلی شدیم در نتیجه در تحقق برخی از اهداف با مشکلات و مسایل روبرو بودیم.
وی در ادامه به ساماندهی شرکت های زیر مجموعه این شرکت به عنوان یکی از محوری ترین اقدامات در چند ماهه اخیر اشاره کرد و افزود : با هدف اجرای رهنمودهای مدیرعامل بانک و همسوسازی اقدامات و فعالیت های شرکت با اهداف کلان بانک تجدیدنظر در ساختار هیات مدیره برخی از این شرکت ها در دستور کار مسوولان شرکت سرمایه گذاری مسکن قرار گرفت و اجرایی شد .
امینی در ادامه ، تمرکز و رفع مشکلات پروژه ها ، تعیین و تکلیف پروژه های مشکل دار ، تاکید و پیگیری و استفاده از روش ها و ابزارهای نوین در بازاریابی و فروش شرکت ها ، پیگیری راه اندازی دفتر مدیریت پروژه ، قوی تر کردن نظارت هلدینگ بر اجرای پروژه ها ، بهینه سازی سبد پروژه ها و تمرکز بر پروژه های مسکونی به ویژه پروژه های مسکونی با ویژگی میان درآمدی با استفاده از تسهیلات بانک و همچنین استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی را از دیگر اقدامات شاخصی این شرکت برشمرد.
وی در پایان سخنان خود به تشکیل کمیته های گوناگون با اهداف و ماموریت مشخص اشاره کرد و افزود : از مهمترین این کمیته ها ، کمیته تامین مالی با هدف رفع مشکلات و مسایل شرکت در بخش تامین مالی ، کمیته پروژه ها برای نظارت همه جانبه بر پروژه های معرفی شده به این شرکت و تشکیل کمیته صدور خدمات فنی مهندسی با هدف صدور خدمات فنی مهندسی که همواره مدنظر مدیرعامل بانک بوده است در شرکت سرمایه گذاری مسکن راه اندازی شده است. 
براساس این گزارش مدیران شرکت های گروه مالی بانک هر یک در سه بخش ، مرور کلی بر عملکرد و جنبه های مالی ، شرح اقدامات شرکت در راستای تغییر ماموریت بانک و در بخش پایانی مشکلات و مسایل شرکت در تحقق اهداف سخنرانی کردند.
آخرین بروزرسانی 1395/6/16