نمایش اخبار نمایش اخبار

با حضور معاون اول ریاست جمهوری صورت گرفت

تقدیر ویژه دولت از بانک مسکن

معاون اول ریاست جمهوری در جریان برگزاری مراسم تقدیر از بانک های عامل مشارکت کننده در طرح های پرداخت تسهیلات برای بازسازی مسکن روستایی و مناطق آسیب دیده، از بانک مسکن تقدیر ویژه کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، در جریان برگزاری این مراسم با اشاره به سهم بیشتر بانک مسکن در پرداخت تسهیلات برای بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی از یک سو و پرداخت تسهیلات به مناطق آسیب دبده ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند سیل وزلزله در میان سایر بانک ها، از مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و سایر کارکنان و کارمندان مجموعه بانک مسکن به صورت ویژه قدردانی کرد.

در این مراسم، اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری، ضمن قدردانی از خدمات ویژه بانک مسکن در این زمینه، با اهدای لوح سپاس به محمود شایان، مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک مسکن از خدمات ایشان و مجموعه تحت مدیریت وی به صورت ویژه تقدیر کرد.

معاون اول رییس جمهوری در این مراسم به اشاره به اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی برای بازسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی این اقدام را حرکتی بزرگ و قابل تقدیر از سوی شبکه بانکی برای تأمین مسکن برای محرومین در جهت تحقق آرمان های امام و شهدا است عنوان کرد و از بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات در این زمینه قدردانی کرد.

معاون اول رییس جمهوری با تقدیر از بانک مرکزی و بانک‌های عامل که در طرح مقاوم سازی و بازسازی واحد‌های مسکونی روستایی مشارکت داشته اند، بر ضرورت استمرار اینگونه طرح‌ها تاکید کرد. جهانگیری افزود: اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان برای بهسازی و بازسازی واحد‌های مسکونی روستایی توسط نظام بانکی کاری بزرگ و ماندگار در کشور تلقی می شود.

وی در آیین تجلیل از عملکرد شبکه بانکی کشور در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده با اشاره به برخی کم لطفی ها و بی مهری ها درباره بانک های عامل تصریح کرد: کار کردن برای مردم کشور به قدری شیرین و لذت بخش است که نباید زخم زبان ها کمتری تأثیری در روحیه افرادی که عاشق خدمت هستند ایجاد کند

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه اقتصاد ایران به شدت به عملکرد نظام بانکی کشور متکی است، تصریح کرد: نظام بانکی در همه بخش های اقتصادی کشور از جمله بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و مسکن نقش موثری دارد و هیچ طرح کوچک و بزرگ صنعتی در کشور نیست که نظام بانکی در اجرای آن کمک نکرده باشد از این رو با در نظر گرفتن جایگاه پراهمیت نظام بانکی، باید همواره به دیده احترام نسبت به مدیران بانکی کشور نگاه کنیم.

جهانگیری ادامه داد: به دلیل شرایط اقلیمی و زمین شناسی، ایران همواره در معرض بحران های شناخته شده نظیر زلزله، خشکسالی و سیل و بحران های ناشناخته نظیر کرونا قرار داشته است. همانگونه که وجود منابع نفت و گاز و معادن مختلف در کشور نتیجه فعل و انفعالات زمین در طول میلیون ها سال است، در عین حال گسل های زلزله خیز و بحران هایی نظیر خشکسالی نیز از جمله اتفاقات اجتناب ناپذیر است که باید نسبت به آنها شناخت داشته باشیم و تلاش کنیم آثار و عوارض این پدیده ها و بحران ها را به حداقل برسانیم. همچنین، در بروز بحران ها و حوادث معمولاً آسیب پذیرترین افراد جامعه خانواده ها و اقشار ضعیفی هستند که در مناطق کم تر توسعه یافته کشور سکونت دارند و معمولاً بیشترین آسیب ها را متحمل می شوند.

جهانگیری به سانحه زلزله مهیب استان کرمانشاه و آسیب به واحدهای مسکونی و خانه های اقشار آسیب پذیر در این زلزله اشاره کرد و گفت: در این حادثه اقشار ضعیف که نتوانسته بودند خانه های خود را مقاوم سازی کنند، دچار خسارات و آسیب های جدی

شدند که بخشی از این خانوارها تمام خانه هایشان تخریب شد و عده ای نیز زیر آوار جان خود را از دست دادند. همچنین در جریان وقوع سیل سال گذشته نیز مناطقی از کشور که دولت موفق نشده بود آنطور که باید اقدامات پیشگیرانه نظیر سیل بند ایجاد کند، آسیب های جدی دیدند و در جریان وقوع بارش های شدید و بی سابقه، زندگی مردم در برخی مناطق دچار تخریب و آسیب شد و کشاورزی و اقتصاد آنها لطمه دید.

وی همچنین از خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این زمینه تقدیر کرد و افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی یک دوره موفق شد از پنج میلیون و 700 هزار واحد مسکونی که 93 درصد این واحدها از استحکام خوبی برخوردار نبودند بخش زیادی را مقاوم سازی کند و این واحدها امروز به بیش از دو میلیون واحد رسیده است. این در حالی است که در بازدیدهای خود از مناطق زلزله زده مشاهده کردم که واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در زلزله های بعدی آسیب ندیده بودند چرا که از مصالح ساختمانی استاندارد و طراحی و نقشه مناسب برای مقاوم سازی و ساخت آنها استفاده شده بود که در نتیجه اجرای این طرح ها، از جان و مال مردم در زلزله های بعدی حفاظت شده بود.

بنا بر اعلام معاون اول ریاست جمهوری، در زلزله آبان سال 1398 در کرمانشاه تعداد زیادی شهر و روستا تحت تأثیر این زلزله قرار گرفت و حدود 140 هزار واحد مسکونی یا آسیب دید و یا به طور کامل تخریب شد که ظرف دو سال با کمک خود مردم، دولت، اعتبارات نظام بانکی و نظام اجرایی طراحی شده، این واحدها بازسازی شدند. وی همچنین با اشاره به وقوع سیل سال 1398 و درگیری 20 استان کشور با این سیل گفت: برخی استان ها نظیر گلستان، لرستان و خوزستان آسیب های بیشتری در جریان وقوع سیل متحمل شدند اما با سازمان دهی و مدیریت مناسب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گام های موثری در زمینه جبران این خسارات برداشته شد و این بنیاد با اتکا به تجربه و دانش مدیریتی خود طراحی خوبی را انجام داد و امروز با افتخار اعلام می کند که کل واحدهای آسیب دیده ناشی از سیل بازسازی و تعمیر شده اند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به سخنان تعدادی از مدیران عامل بانک ها در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی افزود: در سخنان مدیران بانک ها و همچنین رییس کل بانک مرکزی احساس رضایت درونی به چشم می خورد و مشخص است که این مدیران از اینکه تسهیلات را برای کمک به خانوارهای آسیب دیده پرداخت کرده اند احساس خرسندی و رضایت دارند.

جهانگیری طرح مسکن محرومین را از کارهای ابتکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: این طرح با کمک دولت و نظام بانکی در روستاها به انجام رسیده است و تاکنون بیش از 50 هزار واحد مسکن محرومین از تعداد 120 هزار واحد مسکونی تعهد شده، تکمیل و زمینه برخورداری محروم ترین اقشار جامعه از سرپناهی مطمئن را فراهم کرده است.

معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اهمیت کمک به تأمین سرپناه مطمئن برای اقشار ضعیف و محروم جامعه گفت: این حداقل کار در جهت تحقق عدالت و اجرای آرمان های امام خمینی (ره) و شهدا است.

دکتر جهانگیری افزود: البته باید توجه داشته باشیم که تسهیلات بانکی در واقع منابع سپرده گزاران در بانک است که بانک های عامل باید از بازپرداخت این تسهیلات اطمینان داشته باشند و در این راستا لازم است استانداران و فرمانداران کشور به نظام بانکی کمک کنند که حتماً بازپرداخت تسهیلات به موقع انجام شود.

معاون اول رییس جمهوری یکی از اقدامات لازم برای مقابله با حوادث غیرمترقبه را مقاوم سازی واحدهای مسکونی دانست و گفت: اقدام مهم دیگر ایجاد صندوق بیمه حوادث است که البته هفته گذشته در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید و سرمایه اولیه نیز برای این صندوق تعیین شد.

جهانگیری در ادامه به زلزله اخیر در منطقه سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد نیز اشاره و تصریح کرد: متأسفانه این حادثه در فصل زمستان رخ داد و مردم دچار آسیب شدند البته دولت به سرعت منابع مالی لازم را مشخص کرد و بانکهای عامل دستورالعمل های پرداخت تسهیلات را صادر کردند و رییس جمهور نیز دستور داده است که بازسازی واحدهای مسکونی سی سخت تا آخر تیرماه انجام شود که با توانمندی و تجربه ای که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دارد، امری شدنی است.

معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد بسیار خوب نظام بانکی در جریان شیوع کرونا افزود: در ایام نخست شیوع این بیماری تعدادی از مدیران و کارکنان بانک های عامل جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند که به روح همه آنها درود می فرستیم و به خانواده هایشان تسلیت مجدد می گوییم.

دکتر جهانگیری افزود: ابتدای سال جاری که جلسه ای برای تأمین منابع مالی برای مقابله با کرونا برگزار شده بود، پیشنهاد دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی پیشنهادی بسیار ارزشمند بود که از محل سپرده بانک ها نزد بانک مرکزی 75 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد که کمک بزرگی برای دولت بود.

معاون اول رییس جمهوری افزود: کار مهم بانک های عامل در دوران شیوع کرونا این بود که برخلاف رویه ها و روال موجود برای مراجعه ضامن و ارائه اسناد و مدارک هویتی، بیش از 20 میلیون خانوار بدون حتی یک بار مراجعه توانستند تسهیلات از بانک ها دریافت کنند. اینگونه موارد نشان می دهد که در دل هر تهدید یک فرصت نهفته است و مشخص شد که نظام بانکی قادر است بدون مراجعه حضوری متقاضیان، به آنها تسهیلات بدهد.

جهانگیری همچنین با اشاره به عملکرد مثبت نظام بانکی کشور برای تحقق جهش تولید خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی در شش ماهه نخست سال جاری مثبت شد و حتماً یکی از بخش های موثر در تحقق مثبت شدن رشد اقتصادی کشور، اقدامات نظام بانکی بوده است.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه آمار کارگاه های صنعتی کشور نیز نشان می دهد که رشد تولید و فروش محصولات این واحدها در 9 ماهه نخست سال از وضعیت خوبی برخوردار بوده است که این امر نیز با کمک نظام بانکی محقق شده است.

وی ادامه داد:در شرایط تحریم فراهم کردن این حجم از منابع و اجرای پروژه های متعدد در کشور جزو موارد استثنایی است. سال 99 یکی از سخت ترین سال های پس از انقلاب اسلامی و حتی تاریخ کشور است اما با وجود همه فشارها، اقتصاد کشور سر پا مانده و امیدواریم شاهد از بین رفتن سختی ها و روزهای خوش برای مردم کشور باشیم.

در این جلسه رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه علی رغم فشارهای تحریم و مشکلات ناشی از کرونا، نظام بانکی عملکرد خوبی را در جهت کمک به اقشار مختلف مردم داشته است گفت: بانک ها علاوه بر کمک به اقشار مختلف مردم، در سال جاری یکپارچه در خدمت تحقق جهش تولید بوده اند.

همتی افزود: نظام بانکی در ده ماهه اخیر یک میلیون و 400 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است که واقعاً رقم بزرگی است و از این میزان 30 درصد در بخش صنعت بوده و بخش مهمی نیز به طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده اختصاص یافته است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این نشست گزارشی از وضعیت روستاهای کشور و اقدامات صورت گرفته برای بهسازی و بازسازی واحدهای مسکونی روستایی آسیب دیده ارائه کرد.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور لوح تقدیر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به تعدادی از مدیران بانک مرکزی و مدیران عامل بانک های مشارکت کننده در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده اعطا شد.

در این مراسم لوح سپاس و قدردانی از سوی دولت به مدیرعامل بانک مسکن به عنوان بانکی که بیشترین سهم از پرداخت تسهیلات به منظور بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی و همچنین بازسازی مناطق آسیب دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند سیل وزلزله در سال های گذشته تاکنون داشته است، اهدا شد.

آخرین بروزرسانی 1399/12/14