تازه های اخبار تازه های اخبار

مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام تشریح کرد:

تسهیلات بانک مسکن برای خانه‌دار شدن / از خانه‌اولی‌ها تا بهسازی بافت‌های فرسوده

مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام گفت: پرداخت تسهیلات بانک مسکن از خانه‌دار کردن زوج‌های جوان تا بهسازی بافت فرسوده را در برمی‌گیرد
 صیدمحمد نصرالهی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، از پرداخت تسهیلات یک میلیارد و 500 میلیون ریالی مسکن تحت عنوان طرح «تضمین فروش اقساطی» خبر داد و اظهار کرد: این تسهیلات با هدف رونق بخش مسکن و ساختمان و برای معاملات واحد مسکونی پیش‌بینی شده و در صورتی که متقاضیان طرح و واحدهای مسکونی حایز شرایط این طرح باشند، می‌توانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.
وی با بیان اینکه استفاده از این تسهیلات می‌تواند بخش مسکن را از رکود خارج کند، افزود: بانک مسکن در حال حاضر طرح‌های متنوعی برای خانه‌دار شدن اقشار مختلف جامعه به ویژه زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها دارد.
مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام اضافه کرد: یکی از انواع طرح‌‎های این بانک، صندوق پس‌انداز مسکن برای زوج‌های جوان و یا خانه اولی‌ها با نرخ سود 13 درصد است و از شرایط استفاده از این تسهیلات می‌توان به دارا بودن حداقل 18 سال سن و داشتن درآمد کافی اشاره کرد.
نصرالهی با اشاره به تخصصی بودن این بانک در بخش مسکن و تامین مسکن عموم مردم به خصوص اقشار کم‌درآمد جامعه، گفت: افزایش قدرت انتخاب مشتریان و تنوع محصولات از پرداخت تسهیلات در بخش‌های مختلف از جمله شرایطی است که بانک مسکن برای مشتریان فراهم ساخته است.
وی ادامه داد: بانک مسکن با ایجاد «صندوق پس‌انداز مسکن یکم» برای خانه اولی‌ها شرایطی فراهم کرده تا مشتریان با افتتاح حساب و رعایت ضوابط و شرایط جاری بانک بتوانند از این تسهیلات که میزان دریافتی آن در مرکز استان و شهرهای بالای 200 نفر هزار نفر جمعیت 600 میلیون ریال و در سایر شهرهای استان 400 میلیون ریال است، استفاده کنند.
مدیر شعب بانک مسکن استان سقف میزان استفاده از تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم ویژه زوجین برای هر یک از زوجین را در مرکز استان 400 میلیون و در شهرستان‌ها 300 میلیون ریال اعلام و عنوان کرد: میزان تسهیلات پرداختی به هر یک از زوجین از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم 600 میلیون ریال در مرکز استان و در سایر شهرستان‌ها 400 میلیون ریال است که میزان اقساط ماهانه آن را به روش ساده و با نرخ 13درصد به ترتیب 8.250.000 و 5.500.000 ریال است.
نصرالهی با تاکید بر اینکه متقاضی این تسهیلات باید سابقه استفاده از تسهیلات مسکن در شبکه بانکی را نداشته باشد، یادآور شد: ملک مورد معرفی باید دارای پروانه ساختمانی کمتر از 15 سال (بدون توجه به تاریخ پایانکار ساختمانی) باشد.
وی ادامه داد: صندوق مسکن برای خانه اولی‌ها در جهت خرید و یا ساخت واحد مسکونی سقف فردی این تسهیلات در مرکز استان برای هر فرد را 600 میلیون ریال و برای زوجین 1 میلیارد و 200 میلیون ریال و در سایر نقاط استان 400 میلیون ریال برای هر نفر در نظر گرفته شده است .
نصرالهی با بیان اینکه حداقل متوسط موجودی در یک دوره برای کسب تسهیلات 60 میلیون تومانی، 100 میلیون ریال و برای دریافت تسهیلات 400 میلیون ریالی، 67 میلیون ریال در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: حداقل مدت زمان سپرده‌گذاری برای استفاده از این تسهیلات یک سال یا به عبارتی 2 دوره 6 ماهه است که نرخ سود این تسهیلات در حال حاضر 13 درصد بوده که مدت قسط‌بندی آن نیز 12 ساله است .
وی تاکید کرد: تسهیلات دیگری که در بخش مسکن وجود دارد و از محل خارج از این سرفصل‌ها پرداخت می‌شود تسهیلاتی است که از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن پرداخت می‌شود.
مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام با اشاره به اینکه استفاده از این تسهیلات در مرکز استان‌ها تا سقف 500 میلیون ریال است، خاطر نشان کرد: در سایر مناطق استان 400 میلیون ریال در نظر گرفته شده که البته برای زوجین نیز قابل پرداخت خواهد بود .
نصرالهی پرداخت این تسهیلات را از محل اوراق اعلام و عنوان کرد: نرخ سود این تسهیلات در حال حاضر17.5 درصد و 12 ساله خواهد بود که البته نباید فراموش کرد تقسیط تسهیلات به روش‌های ساده و پلکانی قابل اجراست.
وی اظهار کرد: بر اساس سیاست‌های اعتباری بانک مسکن در سال جاری پرداخت تسهیلات مسکن بدون محدودیت خواهد بود که برنامه اصلی دولت خروج بخش مسکن از حالت رکود است.
مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام با بیان اینکه سیاست دولت این است که بانک مسکن به صورت تخصصی و توسعه‌ای با پرداخت تسهیلات، رکود را از بخش مسکن خارج کند، عنوان کرد: در این راستا، بانک مسکن روش‌های متعددی در نظر گرفته که یکی از این روش‌ها طرح تضمین معاملات فروش اقساطی (ضمانت بین خریدار و فروشنده) است چرا که برخی از انبوه‌سازان واحدهای مسکونی زیادی دارند که فروش نرفته و بانک در این زمینه نقش ضامن را ایفا کرده و تسهیلاتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد.
مدیر شعب استان تصریح کرد: در طرح تضمین معاملات فروش اقساطی که با هدف رونق بخش مسکن و ساختمان و برای معاملات واحد مسکونی پیش‌بینی شده، در صورتی که متقاضیان طرح و واحدهای مسکونی حایز شرایط لازم باشند، می‌توانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.
مدیر شعب استان با اشاره به شرط تعیین قیمت فروش نقدی و فروش اقساطی واحدها با توافق طرفین (خریدار و فروشنده) عنوان کرد: مبلغ قابل تضمین از سوی بانک مسکن در حال حاضر تا سقف 1.500.000.000 ریال با اقساط ماهانه 30.000.000ر ریال و حداکثر 50 ماهه است.
نصرالهی پرداخت مبالغ تضمین شده به فروشنده در هر قرارداد از جانب بانک به وی در موعدهای تعیین شده به صورت ماهانه (پایان ماه) صرف نظر از پرداخت یا عدم پرداخت اقساط توسط خریدار را از مزایای مهم این طرح برشمرد.
وی با اشاره به سیاست‌های انبساطی بانک مسکن در پرداخت تسهیلات تصریح کرد: یکی دیگر از روش‌های منظور شده پرداخت تسهیلات در مجتمع سازی به روش‌های سنتی و صنعتی است که در روش سنتی به ازای هر واحد 900 میلیون ریال تسهیلات پرداخت می‌کنیم که به صورت مشارکتی است و البته در روش صنعتی سقف تسهیلات در نظر گرفته شده یک میلیارد و 100 میلیون ریال است.
وی افزود: این تسهیلات در شهرستان‌های تابعه استان در روش سنتی 500 میلیون ریال و در روش صنعتی 700 میلیون ریال است که از طریق کارشناسان نظام مهندسی روش‌های پرداختی تشخیص داده می‌شود.
نصرالهی مدیر شعب استان ایلام یکی دیگر از حساب‌های مهم و ارزشمند بانک مسکن را حساب «امانی ویژه پیش فروش ساختمان» عنوان کرد و گفت: هدف اصلی از ایجاد این حساب ساماندهی بازار پیش فروش مسکن و کاهش ریسک کلاهبرداری و مخاطرات اخلاقی میان پیش خریدار و پیش فروشنده از طریق ورود شخص سوم مورد اعتماد دو طرف است .
وی افزود: در واقع حساب امانی یک ابزار مالی است که توسط شخص سوم (بانک) جهت ارایه خدمات مشخص به مشتری ایجاد می‌شود.
مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام خود به پرداخت تسهیلات بدون سپرده به صورت انفرادی اشاره و عنوان کرد: می‌توانیم تا سقف 800 میلیون ریال به ازای هر واحد پرداخت کنیم که در شهرستان‌های تابعه میزان تسهیلات پرداختی 500 میلیون ریال است.
نصرالهی تصریح کرد: شرکت‌های تعاونی توزیعی مسکن نیز می‌توانند به ازای هر واحد مسکونی 350 میلیون ریال تسهیلات در این بخش استفاده کنند.
وی به پرداخت تسهیلات جعاله 100 میلیون ریالی با باز پرداخت 60 ماهه نیز اشاره و عنوان کرد: نرخ سود این تسهیلات از محل بدون سپرده 20 درصد و از محل خرید اوراق 17.5 درصد است.
مدیر شعب بانک مسکن استان ایلام ضمن تاکید بر تقسیط پرونده‌های مسکن مهر توسط ساکنین در راستای جلوگیری از هر گونه هزینه احتمالی، از تعیین تکلیف 21 هزار و500 واحد تسهیلات مسکن‌های مهر در استان ایلام خبر داد و اظهار کرد: حدود 4 هزار و834 واحد باقی مانده است که اگر متقاضیان دیرتر مراجعه کنند سود دوران مشارکت آنها بیشتر و اقساط آنها نیز سنگین‌تر خواهد شد.
نصرالهی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات در بخش‌های بافت فرسوده از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است، یادآور شد: در بحث بافت فرسوده 400 میلیارد ریال اعتبار برای یک هزار واحد مسکونی ابلاغ شده است و شعب استان در حال پرداخت این تسهیلات هستند.
آخرین بروزرسانی 1395/7/4