تازه های اخبار تازه های اخبار

صعود گروه کوهنوردی خراسان رضوی به قله های دماوند و شیرباد

گروه کوهنوردی خراسان رضوی به مناسبت عید سعید فطر موفق به صعود همزمان به بام خراسان (قله شیرباد بینالود) و بام ایران (قله دماوند) گردید .

در صعود یک و نیم روزه به قله شیرباد علیرضا شریعتی ، سید حسین و سید محمد موسوی اسفیجی ، محمد شیخ ویسی ، محمد جواد ربانی و حسین مردانی به سرپرستی فریبرز کریمیان شهری شرکت داشتند و صعود از جبهه شمال شرقی صورت پذیرفت .

مشهور ترین رشته کوه در خراسان رشته کوه بینالود است مهمترین علت این معروفیت هم قرار گیری بلندترین نقطه (قله) خراسان در این رشته کوه می باشد. بینالود رشته کوهی به طول 125کیلومتر‍ در شمال خراسان، حدفاصل شهرستانهای مشهد و نیشابور که در امتداد رشته کوه البرز واقع شده است وشرقـی ترین ارتفاعـات مهم البــرز محسوب می شود و از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است. بینالود به معنی کوهی است که بین دو دشت (مشهد و نیشابور) قرار گرفته و آنها را از هم جدا کرده است . لود یا لوت به معنی دشت و بیابان می باشد . قله شیرباد به ارتفاع 3305 متر بلندترین قله در رشته کوه بینالود خراسان رضوی است .جالب این که در گذشته تمامی مراجع معتبر قله بینالود را بلندترین نقطه این رشته کوه می دانستند که با اندازه گیری های جدید قله شیرباد این عنوان را کسب نموده است . این قله در عرض جغرافیایی 36درجه و 16 دقیقه69-51 ثانیه شمالی و در طول جغرافیایی 59درجه و02دقیقه و 36-58 ثانیه شرقی واقع شده است.

این قله بنا به شرایط جوی که در تمام مدت سال دارای بادهای بسیار تند و سرد می باشد به نام شیر باد نام گذاری گردیده است .

در برنامه همزمان دیگر نیز که به منظور شناسایی صورت پذیرفت ، قله دماوند توسط امیررضا سهرابی و سعید همت آبادی از جبهه غربی و در مدت یک و نیم روز صعود گردید .

آخرین بروزرسانی 1394/5/4